Velká část japonského únorového grupového programu, včetně první gr.1 sezóny, patří starším koním a mimo výkonů ostřílených matadorů je zajímavé sledovat vzestup formy některých jejich dosud schovaných soupeřů. S blížícími se jarními klasikami samozřejmě v komentáři neopomineme ani trialy tříletých v  první polovině měsíce. Technické výsledky a záznamy najdete zde.


Začneme staršími v Tokyo Shimbun Hai (gr.3, 1600m, 4+), ve kterém se prosadil ze středu pole jetý 4 l. Indy Champ (Stay Gold), Yuichi Fukunaga, za rychlých 1:31,9 a myslím, že to není jeho poslední slovo. Po dvou vítězstvích doběhl Indy Champ loni na jaře třetí a čtvrtý v gr.3 trialech, dostal více času v menších stakes dostizích a dnes postoupil definitivně mezi grupové koně s bilancí 8 startů 5 vítězství. Kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector v jeho pedigree doplňuje na mateřské straně inbreeding 4x4 na Mr.Prospectorova otce Raise a Native a v celkovém backgroundu čtyři větve linie Northern Dancer. Matka se dvakrát umístila v menších stakes dostizích, je ½ sestrou gr.1 vítězů Neorealism (Neo Universe) a Real Impact (Deep Impact) a mimo Indy Champ dala přední dvouletou klisnu A Will a Way (Just a Way), kterou letos čeká klasický ročník. Filip Minařík udělal poctivý dostih v sedle 6 l. outsidera Shonan Anthem (Jungle Pocket), ale v závěru na soupeře nestačili.

Tentýž den čekala v kyotském Kisaragi Sho (gr.3, 1800m, 3) diváky papírově odveta souboje hřebců Agulhas (Black Tide) a Vin de Garde (Deep Impact), kteří byli na této distanci druhý a třetí za sériovým vítězem Nishino Daisy (Harbinger) v listopadové gr.3, kde pořadí všech tří potvrdilo až cíl-foto a speedový Vin de Garde pak o dostih později nemohl najít cestu polem a těsně nestihl tabuli v Hopeful Stakes (gr.1). Ale v Kyotu začalo pršet, forma udělala kotrmelec a z druhé pozice Yugou Kawadou jetý stakes vítěz Danon Chaser (Deep Impact) získal grupový trial a třetí vítězství z pěti startů, lehce o 2 délky před Tagano Diamante (Orfevre), který předvedl pěkný závěr z konce pole. Čas 1:49,0 je poznamenaný počasím a mnoho neříká. Pedigree Danon Chaser je postavené na často používaném opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, jehož další trojnásobný vliv, včetně 3x4 inbreedingu na Danzig, přináší na dráze velmi úspěšná matka, mj. vítězka Irish 1000 Guineas (gr.1).

Na stejném závodišti ještě zůstaneme o týden později a podíváme se na starší koně, kteří se střetli v Kyoto Kinen (gr.2, 2200m, 4+) stále na měkké dráze. Z pozice Fumou Matsuwakou jetý 5 l. Danburite (Rulership) dostal po sérii porážek stínidla a jeho forma se rázem vrátila. Hřebec bojoval o vedení od začátku cílové roviny a v dramatickém doběhu za sebou o dva krky podržel dotahující koncovkáře 4 l. Stay Foolish (Stay Gold) a 6 l. Makahiki (Deep Impact), který hodně obíhal. Pomalé dráze odpovídá čas 2:14,8. Kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, lépe řečeno King Kamehameha x Sunday Silence, doplňuje významný vliv nasrullahovských větví Grey Sovereign a Never Bend a na straně otce čtyřnásobný vliv Northern Dancera. Matka měla výkonnost na hranici menších stakes dostihů a mimo Danburite dala další dva stakes vítěze.

V Tokiu byly na programu trialy tříletých, ale sobotní dostih klisen odsunula sněhová vánice na pondělí a tak začneme s hřebci v nedělním Kyodo News Service Hai (gr.3, 1800m, 3), ve kterém byl pochopitelně horkým favoritem ve čtyřech startech neporažený vítěz Futurity Stakes (gr.1) Admire Mars (Daiwa Major). Potomci plemeníka Daiwa Major (Sunday Silence) ovšem zřídka stojí dále než 1600m a na měkčí dráze byl tento fakt bezpochyby k taktickému uvážení. Mirco Demuro přesto nechal Admire Mars jít od startu do čela a udávat slušné tempo, ale v posledních 200m se Admire Mars zjevně trápil a hladce o 1 ¼ délky prohrál s nyní ve třech startech neporaženým Danon Kingly (Deep Impact), v jehož sedle byl Keita Tosaki. Za zmíněných podmínek je čas vítěze 1:46,8 rychlý. Pedigree Danon Kingly stojí na typickém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s výsledným 4x5 inbreedingem a to ve velmi úspěšné variantě Deep Impact x Storm Cat. Matka vítěze nebyla na dráze v USA žádná hvězda, ale je dcerou gr.1 vítězky a v chovu jíž dala dva stakes pískaře Danon Good (Elusive Quality) a především top sprintera Danon Legend (Macho Uno), nyní začínajícího plemeníka.

Klisny se o den později postavily na start v odloženém Queen Cupu (gr.3, 1600m, 3 kl), ve kterém se střetly druhá a třetí z Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) Chrono Genesis (Bago) a Beach Samba (Kurofune). Favorizované klisny šly zezadu a svedly spolu 500m souboj, ve kterém měla stále navrch Chrono Genesis a znovu porazila houževnatě bojující Beach Samba o krk. Yuichi Kitamura měl ovšem v ruce větší rezervu než výrok nasvědčuje. Čas 1:34,2 je na stávající podmínky velmi dobrý. Arc vítěz Bago (Nashwan) si v japonském chovu nepočínal špatně, dal hned ve svém prvním ročníku klasické vítěze Kikuka Sho (gr.1) Big Week a Oka Sho (gr.1) Oken Sakura, ale přesto dostával většinou jen malý počet klisen. Chrono Genesis vyhrála tři ze svých čtyřech startů a přidala těsné druhé místo v zimní královně a bezpochyby patří ke špičce ročníku. Její pedigree je postavené na opakování kombinace Blushing Groom x Northern Dancer, s inbreedingem 4x4 na Mr.Prospector a 4x5 na Halo. Matka vyhrála při debutu jako tříletá na písku, ale v dalším startu se zranila a odešla do chovu, kde dala mimo jiné i gr.3 vítězku Normcore (Harbinger). Filip Minařík jezdil rovněž zezadu outsiderku Magic Realism (Deep Impact), v cílové rovině zkusil jít v závěsu za oběma protagonistkami, ale na to klisna neměla.

Zbytek měsíce už patřily grupové dostihy starším koním a následující víkend byl na ně skutečně bohatý. V sobotním Kyoto Himba Stakes (gr.3, 1400m, 4+kl) se raketovým závěrem prosadila 5 l. outsiderka Dea Regalo (Manhattan Cafe), Kenichi Ikezoe, v solidním čase 1:21,0 a na jejím pedigree není ani tak zajímavá osvědčená základní kombinace Sunday Silence x Mr.Prospector, nebo inbreeding na Northern Dancer na mateřské straně, ale nezvyklý inbreeding 3x4 na dvojnásobného Arc vítěze Alleged. Na opačném pobřeží se v Tokiu střetli ultravytrvalci v Diamond Stakes (gr.3, 3400m, 4+) a třetí místo ze St.Leger potvrdil jistým vítězstvím favorizovaný 4 l. You Can Smile (King Kamehameha), Yasunari Iwata, za slušných 3:31,5. Tohle pedigree stojí na stejně osvědčené opačné kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, ve variantě King Kamehameha x Sunday Silence, v pozadí se čtyřmi liniemi Northern Dancer, z toho dvakrát přes Nijinsky. Matky obou sobotních vítězů vyhrály gr.3. Ani v nedělním Kokura Daishoten (gr.3, 1800m, 4+H) nezískal 4 l. Tanino Frankel (Frankel) první grupové víězství pro svou na dráze slavnou matku, derby vítězku Vodka (Tanino Gimlet), když ho v závěru porazil o krk 5 l. Stiffelio (Stay Gold), Genki Maruayama, který mu navíc dával 3kg, na pomalejší dráze vyběhl slušných 1:46,7 a zopakoval své předchozí listopadové gr.3 vítězství. Tohle je nezvyklá kombinace linie Sunday Silence s dnes bohužel okrajovou linií Blenheim, se třemi liniemi Northern Dancer v pozadí. Matka se suffixem GB vyhrála gr.1 doma jako dvouletá a jako čtyřletá i v Kanadě.

Nedělním vrcholem byl samozřejmě tokijský February Stakes (gr.1, 1600mD, 4+) a přestože nestartoval 4 l. šampion Le Vent Se Leve (Symboli Kris S), sešla se na startu mimořádně zajímavá sestava elitních pískařů. Byli tu poslední tři vítězové a to 7 l. Moanin (Henny Hughes), držitel rekordu 1:34,0 z roku 2016, vítěz 2017 a hvězda první velikosti 6 l. Gold Dream (Gold Allure) a 7 l. Nonkono Yume (Twining), speedový kůň, který byl druhý v roce 2016 a v posledním cvalovém skoku porazil po double sahajícího Gold Dream v roce 2018. Velká aktuální forma zdobila sériové vítěze 5 l. Inti (Came Home) a 4 l. sprintera Copano Kicking (Spring at Last), na kterého to sice vypadalo dlouhé, ale v jeho sedle poutala pozornost poprvé v historii JRA v gr.1 startující žena Nanako Fujita a zjevné ambice měl také druhý z Japan Dirt Derby a gr.1 vítěz 4 l. Omega Perfume (Swept Overboard). Yutaka Take poslal znovu Inti od startu do čela, v cílové rovině soupeřům odskočil do tří délkového vedení a až v posledních 100m se k němu dostal marně útočící Gold Dream, kterému v cíli chyběl pouhý krk, i když nutno dodat, že Take to měl zjevně pod kontrolou. Až 4 délky za nimi získal třetí místo 5 l. Yuranoto (King Kamehameha), který zřídka zaběhne špatný dostih a tabuli doplnili Moanin a Copano Kicking, který předvedl velký finiš z posledního místa, ačkoliv dost obíhal. Nonkono Yume hodně špatně odskočil a síly do finiše pak vyplýtval během zlepšení pozice. Filip Minařík jezdil znovu 7 l. outsidera Nobo Baccara (Admire Aura), se kterým měl jen mizivou šanci, ostatně kurz přes 300:1 mluví za vše. Inti vám byl představen v minulém Newsletteru po gr.2 vítězství a tak mohu jen zopakovat, že debutoval až jako tříletý, neběhá často, jen poprvé byl pryč a od té doby je neporažený v sedmi startech. Čas 1:35,6 je solidní. Pedigree vítěze je postavené na kombinaci Mr.Prospector x Mr.Prospector 3x4 a za pozornost stojí pětinásobný vliv temperamentního plemeníka Nearctic, mj. skrze trojnásobný 4x5x5 inbreeding na jeho syna Northern Dancer na straně matky, která je také 4x5 prochována na Mr.Prospectorova otce Raise a Native, což jen podtrhuje základní koncepci i velmi bohatý nativedancerovský background. Trojnásobný americký gr.1 vítěz Came Home (Gone West) přišel do Japonska v roce 2008 a Inti, první hříbě pískové stakes vítězky, je jeho doposud nejlepším potomkem.

Poslední víkend začneme na západním pobřeží hanshinským Hankyu Hai (gr.3, 1400m, 4+), kde loňské vítězství obhajovala prosincová gr.2 vítězka 6 l. Diana Halo (King Halo) a její největší soupeřkou byla klasická vítězka a již 7 l. top sprinterka/mílařka Let´s Go Donki (King Kamehameha). Diana Halo vystřelila navzdory vysokému číslu do vedení, ale v posledních 100m jí došly síly a do čela šla v rukavičkách z pozice jetá Let´s Go Donki, ale na neočekávaný raketový závěr z konce pole letícího 6 l. Smart Odin (Danon Chantilly), Yusuke Fujioka nedokázala reagovat a prohrála o délku. Čas 1:20,3 je slušný. Gr.2 vítěz Smart Odin patřil ke špičce ročníku jako dvouletý i tříletý, ale při šestém místě v Derby se zranil, dva roky neběhal, od návratu loni v létě absolvoval čtyři negativní starty a nyní vstal z mrtvých. Má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, s další northerndacerovskou linií v pedigree otce, který je 3x3 prochován na Halo a pozici linie Turn-to posiluje ještě 4x5 inbreeding na Sir Gaylord na mateřské straně. Irská matka, gr.1 umístěná gr.2 vítězka, je po velmi dobrém mateřském otci Alzao, stejně jako matka Deep Impacta.

Ovšem opravdovou lahůdkou pro turfmany byl na opačném pobřeží skvěle obsazený Nakayama Kinen (gr.2, 1800m, 4+), ve kterém obhajoval vítězství 5 l. Win Bright (Stay Gold), který před měsícem potvrdil svou formu vítězstvím v gr.3, ale měl nelehkou pozici. Na startu totiž proti němu stáli vítěz Osaka Hai (gr.1) a třetí z Yasuda Kinen (gr.1) i Japan Cupu (gr.1) 5 l. Suave Richard (Heart´s Cry), 4 l. Satsuki Sho (gr.1) vítěz a druhý z Tokyo Yushun (gr.1) Epoca d´Oro (Orfevre) a jeho vrstevník a Mile Championship (gr.1) vítěz Stelvio (Lord Kanaloa), ale to nebylo zdaleka vše, protože tu byly i 5 l. Shuka Sho (gr.1) vítězka Deirde (Harbinger), loni mimo jiné třetí v Dubai Turf (gr.1) a druhá v HK Cupu (gr.1) a s ní královna dvouletých klisen 2017, vítězka Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) 4 l. Lucky Lilac (Orfevre), která se pak neztratila ani v klasikách a loni byla druhá v Oka Sho (gr.1) a třetí v Yushun Himba (gr.1), přičemž obě klisny nesly velmi příznivé váhy. Rychlým tempem roztáhl pole trojnásobný grupový vítěz 7 l. Maltese Apogee (Groshawk Ken), Lucky Lilac se snažila vytěžit z váhové výhody maximum a držela se na dohled na druhé pozici, zatímco o pár délek zpět vedl zbytek pole Epoca d´Oro a ostatní hvězdy si hlídaly jeho dlouhý tempový závěr. Lucky Lilac šla v cílové rovině do vedení, Epoca d´Oro jí přivedl soupeře za záda, ale potřebnou akceleraci měli pouze zvenčí útočící Win Bright a Stelvio. Bělouš Win Bright zachytil Lucky Lilac v posledních pár metrech a velmi dobře jetý Matsami Matsuokou zopakoval svůj triumf o krk, když třetímu Stelvio chyběla na klisnu hlava. O 1 ¼ délky zpět Suave Richard porazil o hlavu Epoca d´Oro a na tabuli se tak nevešla favorizovaná Deidre. Čas 1:45,5 je samozřejmě rychlý. Filip Minařík jezdil 4 l. Happy Grin (Lohengrin), který byl naposledy slušně sedmý v Japan Cupu, ale v této společnosti mu to moc šancí nedávalo a doběhl asi tam kde měl mezi poraženými. K pedigree dnes trojnásobného gr.2 vítěze Win Bright mohu jen zopakovat, že je založené na již několikrát komentovém spojení linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, jdoucí přes bělouše Caro, se zajímavým inbreedingem na Nijinsky a japonského šampion plemeníka 1983 a 1985-1992 Northern Taste. Oba jmenovaní jsou z matek z linie Teddy, což byla Northern Dancerova nejoblíbenější kombinace a v tomto případě jde o matky z větví bratrů Bull Dog a Sir Gallahad, přičemž Northern Taste je ještě 2x3 prochován na Nearcticovu matku Lady Angela. Matka Win Bright se umístila v malém stakes dostihu.

Filip Minařík neměl zrovna nejlepší měsíc, na konci února klesl na 24 místo v šampionátu žokejů, s bilancí 8 vítězství ze 111 startů (úspěšnost 7,2%). Žebříček vede Christophe Lemaire 26/133 (19,5%), před Yutakou Take 26/131 (19,8) a Yugou Kawadou 22/113 (19,5%), zatímco nejvyšší úspěšnost má čtvrtý Mirco Demuro 21/81 (25,9%).

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking