arima kinen 19Prosincový program přináší japonským turfmanům pět gr.1 střetnutí, ke slovu přijdou nejprve elitní pískaři, velkou pozornost na sebe poutají tři nejdůležitější dostihy dvouletých a pro starší dělá tečku za domácí sezónou velmi populární Arima Kinen a když k tomu přidáte velkou ekipu na hongkongském mítinku s dalšími čtyřmi gr.1 dostihy, tak je to měsíc plný dostihových lahůdek.

Ale to samozřejmě není na domácí scéně vše a technické výsledky i záznamy všech grupových dostihů najdete jako obvykle zde. No a nemůžeme zapomenout na shrnutí výsledků plemeníků, žokejů a trenérů, jak se na konec sezóny patří.

V Chukyu patřila první prosincová neděle pískařům v Champions Cupu (gr.1, 1800mD, 3+), kde na startu chyběl loňský vítěz a do té doby téměř neporazitelný Le Vent Se Leve (Symboli Kris S), který tuto sezónu ze zdravotních důvodů zcela vynechal. Ale byl tu vítěz z roku 2017 6 l. Gold Dream (Gold Allure), který tehdy dokončil gr.1 double po jarním vítězství ve February Stakes a od té doby v osmi startech upadl z raz-dva jen jednou a to byl těsně třetí a proti němu další syn pískového šampion plemeníka Gold Allure (Sunday Silence), vycházející hvězda a dosud v pěti startech neporažený vítěz Japan Dirt Derby (L) Chrysoberyl, který si naposledy poradil i se staršími soupeři v Nippon TV Hai (L). Velké ambice měli také letošní vítěz February Stakes (gr.1) 5 l. Inti (Came Home) a špičkoví čtyřletí hřebci Chuwa Wizard (King Kamehameha) a Tokyo Daishoten (gr.1) vítěz Omega Perfume (Swept Overboard), naposledy v cíl-fotu v tomto pořadí první dva v JBC Classic (L). Listed označení ignorujte, jsou to standardem grupové dostihy, jen mezinárodní klasifikace má s dostihy pořádanými NAR formální potíže. Inti šel podle očekávání ze špičky, Chrysoberyl za ním seděl třetí/čtvrtý na bariéře a Gold Dream si ho hlídal. Chrysoberyl nastoupil před distancí a zvenčí na něj zaútočil Gold Dream, ve vzájemném souboji dostihli stále skvěle jdoucího Inti méně než 100m před cílem a v tom okamžiku dokázal získat Chrysoberyl malý náskok, který udržel až do cíle a porazil Gold Dream o krk, velmi dobře jetý Yugou Kawadou. O 1 ¼ délky zpět uhájil třetí místo Inti, ½ délky před závěrem Chuwa Wizard. Dettori sice vyhrál za dva víkendy šest z 21 jízd, ale na grupové scéně se mu nedařilo a tady byl s Omega Perfume o místo za tabulí. Ani v šestém startu nepoznal Chysoberyl hořkost porážky a za rekordních 1:48,5 si nasadil korunu pískového krále. Robustní hřebec má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector a z čtyřnásobného vlivu linie Northern Dancer je nejvýraznější inbreeding 3x5 na Nureyev. Matka na dráze stakes úrovně nedosáhla, ale v chovu exceluje, když v předchozích letech dala Chrysoberylova bratra a nyní začínajícího plemeníka Chrysolite, který mimo jiné také vyhrál Japan Dirt Derby a Nippon TV Hai a dále trávové specialisty klisnu Marialite (Deep Impact), dvojnásobnou gr.1 vítězku a gr.2 vítěze Lia Fail (Zenno Rob Roy). Mimochodem japonské písky obsahují méně jílovité frakce, jsou hlubší a pomalejší než ty v USA, ale vykazují statisticky daleko méně fatálních zranění.

Ale tráva je oč tu běží a než začneme další domácí víkend, tak se nejprve podíváme do Hongkongu na závodiště Sha Tin, jehož prosincový mezinárodní mítink je u japonských stájí hodně populární. Jako pozvánka může sloužit video s některými špičkovými výkony hvězd minulých ročníků, včetně start-cíl exhibice A Shin Hikari (Deep Impact), závěrečné suverenity Maurice (Screen Hero) nebo téměř neuvěřitelné dominance Lord Kanaloa (King Kamehameha). Letos čítala japonská ekipa devět koní a byla velmi silná i když bohužel bez horké favoritky 2000m HK Cupu (gr.1) 4 l. Almond Eye (Lord Kanaloa), která měla předchozí sobotu zvýšenou teplotu a do Hongkongu neodletěla.

Distance HK Vase (gr.1, 2400m, 3+, záznam) vypadala dlouhá pro Nassau Stakes (gr.1) vítězku 5 l. Deirdre (Harbinger) a s otazníkem i pro vítězku listopadového střetnutí klisen v Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) 4 l. Lucky Lilac (Orfevre), na rozdíl od druhého z Tenno Sho – Spring (gr.1) 4 l. Glory Vase (Deep Impact). V rychlém dostihu si Glory Vase polepšil ze středu pole do poslední zatáčky pozici a když mu na začátku cílové roviny Joao Moreira našel mezeru mezi soupeři nedal nikomu šanci. Glory Vase zvítězil lehce o 3 ½ délky a za ním si vedla i na delší trati výborně Lucky Lilac, která v závěru porazila o krk ze špičky jetého loňského vítěze a horkého favorita 5 l. Exultant (Teofilo) a o ½ délky zpět doběhla především díky své třídě čtvrtá Deirdre. Z pozice jetý O´Brienův Derby vítěz Anthony van Dyck (Galileo) skončil mezi poraženými. Čas 2:24,77 je velmi rychlý, téměř o 2s rychlejší než minulý ročník. Už v lednu jsem vám o lepšícím se Glory Vase řekl, že vlastně nikdy nezaběhl špatný dostih a nyní rázně vstoupil do klubu gr.1 vítězů. Jeho pedigree stojí na úspěšné kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, se čtyřmi northerndancerovskými liniemi v backgroundu, z nichž dvě tvoří 4x5 inbreeding na Lyphard. Matka byla na dráze užitečná, vyhrála malý stakes dostih a Glory Vase je její první hříbě. Mateřský otec Swept Overboard (End Sweep) vyhrál v USA dvě pískové gr.1 míle, ale v japonském chovu byl úspěšný i s grupovými  potomky na trávě.

V HK Sprint (gr.1, 1200m, 3+, záznam) byli domácí sprinteři jako vždy tvrdý oříšek a když Frankie Dettori s 4 l. Danon Smash (Lord Kanaloa) špatně odskočil, byla jejich šance ta tam.

Čtyřletý šampion mílař Indy Champ (Stay Gold), letošní vítěz Yasuda Kinen (gr.1) i Mile Championship (gr.1), byl spolufavoritem HK Mile (gr.1, 1600m, 3+, záznam) a sekundovali mu 3 l. Admire Mars (Daiwa Major), vítěz NHK Mile (gr.1), 4 l. klisna Normcore (Harbinger), s rekordním zápisem 1:30,5 z Victoria Mile (gr.1) a 5 l. Persian Knight (Harbinger), naposledy blízko třetí v Mile Chamionship. Ve velké formě jezdící Damian Lane tentokrát nezvolil dobré řešení a přivedl Indy Champ po bariéře do pasti, ze které nebylo úniku, ale v silné japonské sestavě ho zastoupil tříletý Admire Mars, jehož tradiční bojovnost v závěru byla na míru šitá Christophe Soumillonovi a společně za sebou nechali o ½ a 1 ¾ délky domácí hvězdy, 4 l. Waikuku (Harbour Watch) a dvojnásobného vítěze tohoto dostihu 7 l. Beauty Generation (Road to Rock), který se v cíli zachránil o krk před Normcore a další krk před Persian Knight. Čas 1:33.25 je rychlejší než předchozí dva ročníky. Neporažený dvouletý hřebec, šampion tříletý mílař a celkem trojnásobný gr.1 vítěz Admire Mars má pedigree založené rovněž na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, která jede tentokrát přes velmi úspěšného plemeníka Machiavellian, s trojnásobným inbreedingem na Halo a čtyřmi northerndancerovskými větvemi v pozadí. V Irsku narozená matka vítěze vyhrála mílovou gr.3 ve Francii.

Vrcholem mítinku je HK Cup (gr.1, 2000m, 3+, záznam), ve kterém Japonsko reprezentoval 5 l. Win Bright (Stay Gold), který se tady v dubnu při vítězství v místním Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) za 1:58,8 stal prvním koněm v historii, který na závodišti Sha Tin zaběhl 2000m pod 1:59,0. Win Bright měl nevýhodné vnější číslo a neodskočil nejlépe, ale Masami Matsuoka bělouše brzy posunul do pozice, na distanci se Win Bright probojoval do vedení a v cíli za sebou udržel o krátkou hlavu Ryanem Moorem pro O´Briena jetou 4 l. Magic Wand (Galileo), čerstvou gr.1 vítězku z Austrálie, pro kterou to bylo sedmé druhé místo v gr.1. Čas 2:00,52 je stále velmi dobrý. Pedigree dnes již dvojnásobného hongkongského gr.1 vítěze je založené na spojení linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, jdoucí přes bělouše Caro, se zajímavým inbreedingem na Nijinsky a japonského šampion plemeníka 1983 a 1985-1992 Northern Taste. Oba jmenovaní jsou z matek z linie Teddy, což byla Northern Dancerova nejoblíbenější kombinace a v tomto případě jde o matky z větví bratrů Bull Dog a Sir Gallahad. Matka vítěze se umístila v malém stakes dostihu a dala již Win Brightovu gr.1 umístěnou sestru Win Fabulous. Je zajímavé, že jeho otec Stay Gold, jediný velký plemeník po Sunday Silence, který nestál v Shadai Stallion Station, patřil roky na dráze k domácí elitě a na distancích 2000m a delších zaznamenal jedenáct gr.1 umístění, ale kýžené gr.1 vítězství dosáhl až ve svém padesátém a posledním startu jako sedmiletý v HK Vase.

A teď se ještě v den triumfu japonských stájí v Hongkongu vrátíme zpět do Japonska na závodiště Hanshin, kde se tuto a následující neděli soustředíme na dvě špičková střetnutí dvouletých. Nejprve přišly na řadu klisny v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1, 1600m, 2 kl), na jehož startu stály tři ve dvou startech neporažené gr.3 vítězky Ria Amelia (Deep Impact), Woman´s Heart (Heart´s Cry) a Resistencia (Daiwa Major) a s nimi Cravache d´Or (Heart´s Cry), která sice doběhla ve svém druhém startu druhá, ale v extrémně rychlé gr.3 míli v Tokiu vyběhla 1:32,9 za favoritem následujícího Futurity Stakes (gr.1) Saliosem, zatímco hanshinský Juvenille Fillies rekord klisny Vodka (Tanino Gimlet) z roku 2006 byl 1:33,1. Černým koněm dostihu mohla být Maltese Diosa (Kizuna), kterou Woman´s Heart porazila při jejich srpnovém debutu, ale klisna si pak připsala dvě mílová vítězství, včetně negrupových Saffron Stakes. Resistencia šla z nízkého čísla nekompromisně do čela a udávala ostré tempo, zatímco z pozice blízko čela byly jeté Woman´s Heart na bariéře a vedle ní Maltese Diosa. Cravache d´Or seděla uprostřed pole, na jehož konci doplácela na hrozné startovní číslo Ria Amelia. Resistencia zavedla pole do cílové roviny a tam pobízena Yuichi Kitamurou soupeřky zcela deklasovala, když její náskok narůstal až na 5 délek v cíli a vyběhla nový rekord dostihu 1:32,7. Bojovalo se tak pouze o druhé peníze, které získala Maltese Diosa o nos před útočící Cravache d´Or. Woman´s Heart doběhla o 2 ½ délky zpět čtvrtá, krk před outsiderkou Yamakatsu Mermaid (Lord Kanaloa) a Ria Amelia nestihla tabuli navzdory dobrému závěru. Nyní již ve třech startech neporažená zimní královna má pedigree postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, přesněji její matka, gr.1 vítězka v rodné Argentině, má pedigree založené na kombinaci dvou větví linie Northern Dancer a to Danehill x Sadler´s Wells, na jehož bábu Special je prochována, s třetí northerndacerovskou větví Nijinsky v pozadí. V pedigree matky, jejíž první hříbě je o rok starší stakes vítěz Mikki Black (Black Tide), najdeme i jméno esa americké handicapové divize, prominenta linie Teddy a chef-de-race plemeníka Promised Land, děda matky Sunday Silence. Osmnáctiletý Daiwa Major (Sunday Silence), pětinásobný gr.1 vítěz na distancích 1600-2000m, je renomovaným otcem špičkových dvouletých a špičkových tříletých či starších mílařů a zaznamenal v tento den pozoruhodné gr.1 double Admire Mars/Resistencia. Za poznámku stojí, že na startovní listině měli po třech dcerách s prvními ročníky dvouletých debutující synové Deep Impacta Kizuna, vítěz Tokyo Yushun (gr.1) a World Ace, druhý ze Satsuki Sho (gr.1).

Další neděle patřila hřebcům ve Futurity Stakes (gr.1, 1600m, 2 hř a kl) a velkým favoritem byl ve dvou startech neporažený gr.3 vítěz Salios (Heart´s Cry), kterému vizitka míle za rekordních 1:32,7 dávala v očích sázejících přednost před také ve dvou startech neporaženým gr.2 vítězem Red Bel Jour (Deep Impact) a dalším gr.2 vítězem Taisei Vison (Turtle Bowl), kterému zkazil čisté konto v prostředním z jeho tří startů Bien Fait (Kizuna) v 1200m gr.3. Bien Fait šel jako vždy ze špičky a Ryan Moore poslal po startu Saliose do pozice, zatímco Red Bel Jour a Taisei Vision byli hodně vzadu. Bien Fait vypadá zatím jako sprinter a bylo to na něj dlouhé, ještě před distančním mezníkem přes něj přešel Salios, bez problémů kontroloval pokus o útok Taisei Vision a jistě před ním zvítězil o 2 ½ délky. O 1¼ délky zpět měl na třetím místě pěkný závěr z konce pole a nejrychlejší poslední šestistovku maiden vítěz Gran Rey (Rulership) a chytil o krk pískového stakes vítěze Tagano Beauty (Henny Hughes), za kterým doplnil tabuli gr.3 umístěný Prince Return (Strong Return). Čas 1:33,0 je pochopitelně rychlý, vlastně nejrychlejší od přesunu dostihu z Nakayamy do Hanshinu v roce 2014. Nyní již ve třech startech neporažený Salios má pedigree založené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, přesněji jeho matka, vítězka Preis der Diana (gr.1) a stejně jako bába nejlepší tříletá klisna SRN, je z kombinace Nijinsky x Danehill dvou větví linie Northern Dancer, která má v pedigree Saliose celkem trojnásobnou prezenci. Salios je ¾ bratrem Deep Impactových stakes vítězek Salonike a Salacia, čtvrté z klasického Shuka Sho (gr.1).

Předvánoční víkend začal v sobotu Hanshin Cupem (gr.2, 1400m, 3+), ve kterém se na dráhu vracela po více než sedmi měsíční pauze v roli pari favoritky vítězka jarní klasiky Oka Sho (gr.1) Gran Alegria (Deep Impact), která tehdy vyběhla nový rekord dostihu. Christophe Lemaire usadil klisnu v polovině pole, v cílové rovině bez problémů přešli do vedení a nevyjížděná Gran Alegria odkentrovala soupeře rozdílem třídy a dlouhých 5 délek, v rychlém čase 1:19,4. Ve vyrovnaném souboji o druhé místo dostal Soumillon do cíle v Austrálii odchovaného 5 l. Fiano Romano (Fastnet Rock). Pedigree vítězky představuje kombinaci linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Bold Ruler, jdoucí přes klíčovou sekvenci A.P.Indy – Seattle Slew, přičemž v pedigree matky podtrhuje čtyřnásobný vliv Bold Rulera inbreeding 5x5 na Secretariat, v backgoundu s inbreedingem 4x5x5 na Mr.Prospector a 4x4 na Nijinsky, což jsou dvě ze tří linií Northern Dancer v celkovém pedigree. Matka vítězky patřila v USA k elitě trávových klisen, vyhrála dva dostihy gr.1 a v roce 2012 stála pana Katsumi Yoshidu 1,85 mil. USD. Na stejné základní kombinaci je postavené i pedigree klasického vítěze Satsuki Sho (gr.1) Al Ain, mimochodem také rekordmana, které jsme také letos komentovali po jeho jarním vítězství v Osaka Hai (gr.1).

Ale pozornost široké dostihové veřejnosti i tisíců jen příležitostných dostihových diváků poutal až nedělní Arima Kinen (gr.1, 2500m, 3+) v Nakayamě. Tenhle dostih je nesmírně populární nejenom proto, že je to vyvrcholení té podzimní série a pro některé startující poslední dostih před odchodem do chovu, ale také proto, že veřejnost může hlasovat koho chce vidět na startu a prvních deset dle počtu hlasů pak má na startce přednost. Ono to na sestavě startujících nic moc nemůže změnit, ale jako marketingový tah to bezvadně funguje. Největší hvězdou na startu a desetinovou favoritkou dostihu byla 4 l. Almond Eye (Lord Kanaloa), šestinásobná gr.1 vítězka, která sice vyhrála minulý rok mimo jiné 2400m Yushun Himba (gr.1) i v mimořádném rekordním čase Japan Cup (gr.1), ale letos byla trénována pro své optimální distance okolo 2000m, naposledy hladce zvítězila v Tenno Sho – Autumn (gr.1) a takto dlouhý dostih původně neměla vůbec v plánu. Stálo proti ní pole plné soupeřů těžkého kalibru. Byla tu 5 l. Lys Gracieux (Heart´s Cry), která poslední dva starty proměnila v prestižní vítězství v open společnosti v Cox Plate (gr.1) a Takarazuka Kinen (gr.1) a s ní legie špičkových hřebců, vítěz listopadového Japan Cupu 5 l. Suave Richard (Heart´s Cry), dvojice francouzských navrátilců Tenno Sho – Spring (gr.1) vítěz 4 l Fierement (Deep Impact) a druhý z loňského Japan Cupu 5 l. tempař Kiseki (Rulership), kteří si na rychlé dráze chtěli spravit chuť po Arc močálu a s nimi tu byli top tříletí hřebci, klasičtí vítězové Satsuki Sho (gr.1) Saturnalia (Lord Kanaloa) a Kikuka Sho (gr.1) World Premiere (Deep Impact). A jak chcete škrtnout z předstartovních úvah loni v Arima Kinen druhého 5 l. Rey de Oro (King Kamehameha) a nebo v posledních dvou letech v Arima Kinen dvakrát třetího vítěze Japan Cupu 2017 7 l. Cheval Grand (Heart´Cry), byť s nevýhodným vnějším boxem ? Klíč k možné porážce Almond Eye byla zjevně vytrvalost a tudíž rychlý dostih. Z vysokých čísel šel do pozice dvojnásobný 2000m gr.1 vítěz 5 l. Al Ain (Deep Impact) a do čela dostihu v barvách téže stáje 5 l. bělka Aerolithe (Kurofune), naposledy třetí v 2000m Tenno Sho – Autumn (gr.1). Aerolithe je především elitní tempová mílařka, nemohla dostih nikdy prostát a taktická úvaha za jejím startem byla ta, že se za ní pravděpodobně vyveze Kiseki, kterého budou muset soupeři hlídat, velmi rychlý začátek je bude stát dost sil a její stájový kolega Fierement bude mít v závěru lehčí práci. Ryanem Moorem jetý Kiseki ovšem předvedl patrně nejhorší start v kariéře a ocitl se na konci pole, takže teoretické úvahy byly ty tam a postupně o řadu délek vedoucí Aerolithe pole ignorovalo, zatímco Almond Eye seděla okolo osmého místa a většina šancových soupeřů až za ní. Aerolithe došla vytrvalost nějakých 500m před cílem a do poslední čtyřstovky vedl pole 5 l. Stiffelio (Stay Gold), spolu s Al Ain. V krátké cílové rovině přišli s nástupem Almond Eye, Fierement a v zatáčce hodně obíhající Saturnalia, který dostal svou hlavu na okamžik do čela u distančního mezníku, ale když k němu přišla pod Damianem Lane akcelerující Lys Gracieux neměl již žádný ze soupeřů proti jejímu závěru šanci. Lys Gracieux excelovala lehkým pěti délkovým vítězstvím a v cíli druhý Saturnalia odrazil o krk z úplného konce pole útočícího World Premiere, za kterým 1½ délky zpět udržel čtvrté místo Fierement, krk před dotírajícím Kiseki. Almond Eye vůbec neprostála posledních 200m a doběhla devátá. Lys Gracieux vyběhla rychlý čas 2:30,5 , o 1s pomalejší rekordu Zenno Rob Roy (Sunday Silence) z roku 2004 a na závěr své dostihové kariéry vyhrála třetí gr.1 dostih v řadě a čtvrtý celkem. Lys Gracieux má pedigree založené na spojení linie Sunday Silence s větví Arc vítěze Sea Bird, linie Native Dancer, se zajímavým trojnásobným inbreedingem na Lyphard a čtvrtou větví linie Northern Dancer, jdoucí přes Sadler´s Wells. V pedigree matky, trojnásobné listed vítězky ve Francii, je významný také inbreeding na Arc vítěze Mill Reef , který koresponduje s prominentním postavením jiné nasrullahovské větve, jdoucí přes dalšího Arc vítěze Tony Bin v pedigree samotného Heart´s Cry. Nyní osmnáctiletý Heart´s Cry v roce 2005 zvítězil v Artima Kinen před Deep Impactem a nyní si připsal díky dvojici Salios/Lys Gracieux ve dvou týdnech dva gr.1 triumfy, navazující na vítězství jeho syna Suave Richard v listopadovém Japan Cupu.

Následující sobotu udělali dvouletí gr.1 tečku za celou sezónou JRA v Nakayamě. Velkým favoritem Hopeful Stakes (gr.1, 2000m, 2 hř a kl) byl samozřejmě ve dvou startech neporažený Contrail (Deep Impact), ozdobený listopadovým rekordním časem 1:44,5 na 1800m v gr.3. O start zkušenější byl Black Hole (Gold Ship), který doběhl druhý při debutu a své dva další starty vyhrál, včetně 1800m gr.3. Ve dvou startech neporažení šli do dostihu listed vítězové Wakea (Heart´s Cry) a Weltreisende (Dream Journey) nebo stakes vítěz Authority (Orfevre) a zlepšení se dalo čekat od dvojnásobného vítěze Rhineback (Deep Impact), který byl v tom rekordním Contrailově dostihu jetý příliš prominentně a skončil třetí. Zajímavým faktem byla silná sestava vnuků velmi úspěšného plemeníka Stay Gold (Sunday Silence), skrze charsimatického bělouše Gold Ship a bratry Dream Journey a Orfevre, což jsou velká jména, ale byl tu i hřebec z prvního malého ročníku gr.2 vítěze Ocean Blue, který byl v Arima Kinen (gr.1) druhý za Gold Shipem v roce 2012. Contrail se usadil 3-4 délky od vedoucího Panthalassa (Lord Knaloa), v zatáčce si polepšil pozici, před distancí lehce přešel do vedení a jen s mírnými pobídkami Yuichi Fukunagy kontroloval jisté vítězství. O 1 ½ délky druhý doběhl Weltreisende, který si favorita od startu hlídal a další dvě délky za ním ukázal pěkný závěr z druhé poloviny pole Wakea. Další 1 ¾ délky zpět udržel čtvrté místo z vysokého čísla znovu blízko čela jetý Rhinebeck, krk před Authority. Contrail je tedy rovněž ve třech startech neporažený, vyběhl velmi rychlý čas 2:01,4 jen 0,1s pomalejší rekordu Rey de Oro z roku 2016 a mimochodem jen o 0,3s rychlejší než Tiger Cafe v roce 2001. Pedigree vítěze je založené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, jdoucí přes dvojnásobného gr.1 vítěze Unbridled´s Song (Unbridled), na jehož děda Fappiano je nezvítězivší matka 3x4 prochována a mimo to přináší skrze větev Storm Cat posílení pozice linie Northern Dancer, jdoucí přes Lyphard v pedigree Deep Impacta. Výborné výsledky Deep Impacta s dcerami Unbridled´s Song, které na dráze nic zajímavého neukázaly, jsme již komentovali ve spojitosti s šampion dvouletkem 2014 Danon Platina, jehož matka nikdy nestartovala a nebo s letošním gr.2 vítězem Red Bel Jour. V našem skomírajícím chovu budete ovšem za zařazení takových klisen do chovu stále platit 5.000 Kč……… to je no comment.

A teď něco k šampionátům. Žebříček trenérů dle vyhraných peněz vede Takayuki Yoshida, druhý je Yoshito Yahagi, podepsaný pod závěrečným gr.1 double Lys Gracieux/ Contrail a třetí je Noriuki Hori, s nejvíce stakes vítězstvími na kontě.

Titul mezi žokeji zopakoval Christophe Lemaire, před Yugou Kawadou, který získal nejvíce stakes vítězství a Yutakou Take. V druhé polovině sezóny nebyl na grupové úrovni příliš vidět Mirco Demuro, který skončil osmý.

Japonským plemeníkům kraluje i v roce 2019 Deep Impact, který získal svůj osmý titul šampion plemeníka a to nepřetržitě od roku 2012. Na trávě se za ním v první desítce umístili druhý Heart´s Cry, který měl velmi dobrý rok a je potěšující, že jeho syn Just A Way skončil jedenáctý, ačkoliv ještě neměl na dráze čtyřleté či starší ročníky, třetí Lord Kanaloa je vycházející hvězdou mezi plemeníky a v žebříčku ho následují Stay Gold, Rulership, Daiwa Major, Harbinger, King Kamehameha, Orfevre a Victoire Pisa. Čili je tu šest hřebců z linie Sunday Silence, jeho synové Deep Impact, Heart´s Cry, Stay Gold, Daiwa Major a vnuci Orfevre (Stay Gold) a Victoire Pisa (Neo Universe), silnou pozici má linie Mr.Prospector, skrze šampion plemeníka 2010 a 2011 King Kamehameha (Kingmambo) a jeho syny Lord Kanaloa a Rulership a jediným představitelem linie Northern Dancer v první desítce je Harbinger (Dansili). Bohužel Stay Gold nás opustil již v roce 2016 a Deep Impact a King Kamehameha letos.

Deep Impact vede i pořadí otců dvouletých na trávě před Heart´s Cry, Kizuna (Deep Impact), Daiwa Major a Epiphaneia (Symboli Kris S), přičemž Kizuna a Epiphaneia jsou pochopitelně na prvních dvou místech pořadí debutantů a v této kategorii se dobře ukázali také Real Impact (Deep Impact), Gold Ship (Stay Gold) a World Ace (Deep Impact).

Pátý titul šampion plemeníka na písku přidal mezi své úspěchy Gold Allure (Sunday Silence), který pískařům kraloval po prvé v roce 2014 a pak už nepřetržitě od roku 2016 dále, ale předčasně uhynul v roce 2017. Pořadí otců dvouletých vede na písku Henny Hughes (Hennessy) a mezi debutanty se na tomto povrchu dobře ukázal Majestic Warrior (A.P.Indy).

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking