Lys gracieuxSezónu 2019 uzavřela volba šampiónů v jednotlivých kategoriích. Titul Koně roku a Nejlepší starší klisny získala suverénně vítězka Takarazuka Kinen (gr.1), Cox Plate (gr.1) a Arima Kinen (gr.1) 5 l. Lys Gracieux (Heart´s Cry), Nejlepším starším hřebcem byl vyhlášen vítěz hognkongských Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) a HK Cupu (gr.1) 5 l. Win Bright (Stay Gold).

Nejlepší tříletou klisnou se stala vítězka klasického Oka Sho (gr.1) Gran Alegria (Deep Impact) a Nejlepším tříletým hřebcem také vítěz jarní klasiky Satsuki Sho (gr.1) Saturnalia (Lord Kanaloa), Nejlepší dvouletou klisnou je samozřejmě neporažená vítězka Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) Resistencia (Daiwa Major) a Nejlepším dvouletým hřebcem rovněž neporažený vítěz Hopeful Stakes (gr.1) Contrail (Deep Impact), v kategorii Nejlepší sprinter nebo mílař získal titul vítěz mílařského double Yasuda Kinen (gr.1) / Mile Championship (gr.1) 4 l. Indy Champ (Stay Gold) a konečně Nejlepším pískařem se stal neporažený vítěz Japan Dirt Derby (L) a Champions Cupu (gr.1) 3 l. Chrysoberyl (Gold Allure). V některých kategoriích to nebylo tak snadné rozhodování. Jistě těžké bylo srovnání dvou top dvouletých hřebců, Contrail versus rovněž ve třech startech neporažený Futurity Stakes (gr.1) vítěz Salios (Heart´s Cry) a také volba v kategorii tříletý hřebec, kde Saturnalia měl velkého soupeře ve vítězi NHK Mile Cupu (gr.1) a HK Mile (gr.1) Admire Mars (Daiwa Major). Trochu šalamounské bylo také rozhodnutí v kategorii starší hřebec, kde porotci dali přednost Win Bright před Indy Champ, když ten byl už zjevným protagonistou mezi mílaři. Loňský kůň roku Almond Eye (Lord Kanaloa) neměla jako čtyřletá ideální sezónu, navzdory vítězstvím v Dubai Turf (gr.1) a Tenno Sho-Autumn (gr.1), ale její porážky na nevhodných distancích padají především na vrub realizačního týmu.

V kategoriích žokejů vyhrané dostihy, vyhrané peníze a nejužitečnější žokej zopakoval prvenství Christophe Lemaire, zatímco Yuga Kawada získal ocenění v kategorii nejvyšší procentuelní úspěšnost.

A pak už se roztočil dostihový kolotoč 2020, ale než začneme s komentářem, tak ještě malou pozvánku Japan Racing Asoociation. Leden začíná ještě relativně zvolna sérií gr.3 trialů tříletých a většinou handicapových střetnutí starších koní, která gradují ve dvou závěrečných gr.2 a o program se dělí zejména závodiště Nakayama a Kyoto. Nás budou pochopitelně zajímat i výsledky Filipa Minaříka, který získal znovu krátkodobou licenci na tři měsíce, přičemž ještě do první únorové neděle bude v Japonsku jezdit také Osin Murphy, až do konce února Shane Foley a do poloviny března Andrasch Starke. Technické výsledky a záznamy grupových dostihů najdete zde.

Minařík dostal hned první neděli slušnou šanci v Nakayama Kimpai (gr.3, 2000m, 3+H) a se 7 l. Noble Mars (Jungle Pocket) seděl na bariéře druhý/třetí vedle spolufavorita 6 l. valacha Triomphe (Turtle Bowl) až do cílové roviny. Tam šel Triomphe do vedení a navzdory nejvyšší váze odrazil o krk závěr 6 l. Win Exceed (Manhattan Cafe) a Noble Mars doběhl čtvrtý. V sedle vítěze vykročil do nové sezóny úspěšně Mirco Demuro a Triomphe, který se gr.3 umístěním vrátil v listopadu na dráhu po patnáctiměsíční pauze, ukázal co stále umí a vyhrál třetí gr.3 v kariéře, i když tentokrát jen v průměrném čase 1:59,5. Triomphe má pedigree založené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, přičemž na dráze nejvýše užitečná matka má pedigree postavené na opakování obrácené kombinace a spojení tak má v backgroundu trojnásobný inbreeding na Northern Dancer.

Kyoto Kimpai (gr.3, 1600n, 3+H) získala v souboji favoritů první grupové vítězství 5 l. Sound Chiara (Deep Impact), Kohei Matsuayama, ale pomohla jí k němu nízká váha a tak s podrobnějším komentářem k jejímu pedigree ještě počkáme. Čas 1:34,0 mohl být rychlejší. Z pohledu dalších startů byl asi zajímavější obvyklý rasantní závěr gr.2 vítěze 5 l. Diatonic (Lord Kanaloa), kterému v cíli chybělo 1 ¼ délky. A možná, že ještě zajímavější perspektivu nabízí výsledek pondělního Junior Cupu (L, 1600m, 3) v Nakayamě, který za na tříleté počátkem ledna velmi rychlých 1:33,4 vyhrál Succession (King Kamehameha), mladší bratr gr.1 umístěného gr.2 vítěze Kluger, kterého jezdil Oisin Murphy a bylo to v ten den jedno z jeho šesti vítězství z jedenácti jízd.

A tím se dostáváme ke grupovým trialům tříletých následující víkend, ale ještě si uděláme ve čtvrtek zastávku v Austrálii na dražbě Magic Millions Gold Coast Yearling Sale, kde byl největší hvězdou jediný syn Deep Impacta v katalogu, první hříbě gr.3 vítězky po Redoute´s Choice (Danehill), jehož cena se rychle vyšplhala až na 1,9 mil. AUD, tedy asi na 30 mil. Kč.

rocek aus

Na Austrálii je to balík, v Japonsku budou Deep Impactové daleko dražší a jeho posledních hříbat bude letos jen asi dvacet a na dražbě se jich mnoho neobjeví. Mimochodem jedno z těch již narozených hříbat je coolmorská klisnička ze sedminásobné gr.1 vítězky Minding (Galileo).

A teď už ti tříletí, tento víkend ve znamení úspěchů dcer Deep Impacta, odchovaných na stejné kombinaci. V nedělním Shinzan Kinen (gr.3, 1600m, 3) to dlouho vypadalo na vítězství zkušeného Prince Return (Strong Return), pátého z Futurity Stakes (gr.1), který přešel v cílové rovině z pozice do vedení a za distančním mezníkem zachytil nástup Sanctuaire (Deep Impact), která byla pod ním schovaná na bariéře, ale Chritophe Lemairem podporovaná klisna ho nakonec ve vyrovnaném souboji porazila o krk. Časy byly ten den v Kyotu pomalé a tak 1:35,9 nevypadá nic moc. Sanctuaire vyhrála loni debut, pak byla blízko druhá za vysoko hodnocenou Ria Amelia (Deep Impact) v gr.3 a je ¾ sestrou gr.1 vítěze v USA na trávě i na písku a začínajícího plemeníka Yoshida (Heart´s Cry). Její pedigree je postavené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s inbreedingem na Sir Ivor (Sir Gaylord), podporujícím pozici linie Turn-to a se třemi větvemi linie Northern Dancer v backgroundu. Matka vyhrála v USA pískovou gr.1 a na distancích 1300-1400m patřila k elitě klisen, ačkoliv její otec Canadian Frontier (Gone West) se jinak příliš neprosadil a byl jako 15 l. prodán do Saudské Arábie.

V pondělí se představily na grupové úrovni klisny ve Fairy Stakes (gr.3, 1600m, 3 kl) v Nakayamě. Daichi Shibata poslal z jedničky bělku Smile Kana (Deep Impact) do čela, v rychlém tempu zavedli pole do cílové roviny a tam Smile Kana od soupeřek odešla za rychlých 1:34,0. O 2 ½ za ní předvedla pěkný závěr Chain of Love (Heart´s Cry). Smile Kana vyhrála třetí ze svých čtyř startů a i její pedigree je postavené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s trojnásobným vlivem linie Northern Dancer 5x5x5 v pozadí. Matka byla na japonských drahách elitní písková mílařka a je polosestrou dvojnásobného trávového gr.1 vítěze a mladého plemeníka A Shin Hikari (Deep Impact). Mateřským otcem Smile Kana je americký šampion plemeník 2011 Distorted Humor (Forty Ninner), který je také špičkovým otcem matek s titulem šampiona z roku 2017. Minařík jezdil z konce pole outsiderku Hello Candy (Majestic Warrior), ale ani v závěru toho mnoho nepředvedla.

Další víkend začneme na témže závodišti také u tříletých v nedělním Keisei Hai (gr.3, 2000m, 3), ve kterém sehráli proti zkušenějším soupeřům nejdůležitější role ambiciozně menežovaní vítězní debutanti ze závěru minulého roku. Z vysokého čísla se posunula do pozice krásná ryzka Sky Groove (Epiphaneia) a v cílové rovině vypadala na vyhrání, ale pak přišel závěr Crystal Black (Kizuna) a tomu klisna neodolala o ½ délky. Crystal Black v zatáčce obíhal „přes parkoviště“ a v jeho sedle předvedl po taktické stránce příšernou jízdu Yutaka Yoshida. Měkčí dráze odpovídá pomalý čas 2:02,1. Nyní ve dvou startech neporažený Crystal Black má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Devil´s Bag, dvou synů malého a agresivního Halo (Hail to Reason), s výsledným inbreedingem a je důležité, že pedigree matky, která v krátké kariéře se čtyřmi starty vyhrála jen debut, je založené na kombinaci Devil´s Bag x Roberto, tedy dvou větví linie Hail to Reason, na kterého je Crystal Black tudíž prochován trojnásobně.

Ten grupový program vlastně začal handicapem klisen v sobotu a na deštěm rozmáčené velmi měkké dráze závodiště Kokura si s nejvyšší vahou v poli připsala třetí životní gr.3 úspěch gr.1 umístěná 7 l. Denko Ange (Meisho Samson), dlouho trpělivě schovaná na bariéře Yoshitomi Shibatou, za na podmínky solidních 2:01,1. Na tom je asi nejzajímavější, že klisna je nejlepším potomkem plemeníka Meisho Samson (Opera House), jednoho z mála představitelů northerndancerovské větve Sadler´s Wells v japonském chovu, který vyhrál dvě klasiky Satsuki Sho (gr.1) i Tokyo Yushun (gr.1) a oba císařské poháry Tenno Sho – Spring (gr.1) i Tenno Sho – Autumn (gr.1), ale v chovu se mu zdaleka tak nedaří. Matka Denko Ange, která vyhrála pouze maiden, je vnučkou další coolmorské legendy Caerleon (Nijinsky).

Na gr.2 nevypadal nedělní kyotský handicap Shinshun Hai (gr.2, 2400m, 4+H) až tak dobře obsazený, ale loni ho jako čtyřletý vyhrál pozdější gr.1 vítěz Glory Vase (Deep Impact) a čtyřletý vítěz na vzestupu formy v úvodu sezóny si obvykle zaslouží pozornost, což letos platí o Mozzu Bello (Deep Brillante), který s příznivou váhou předvedl pěkný závěr ze středu pole a Kenichi Ikezoe s ním vyhrál lehce o 2 ½ délky, i když Kyoto bylo stále pomalé a tak čas 2:26,9 toho mnoho neřekne. Kombinaci Deep Impact x Storm Cat dobře známe například z pedigree shora zmíněného Derby vítěze Kizuna a tak nás nepřekvapí, že je úspěšná i v případě syna dalšího Derby vítěze Deep Brillante (Deep Impact). Obecně je toto pedigree postavené na variantě spojení Sunday Silence x Northern Dancer, s trojnásobným inbreedingem na Halo. Americká matka vítěze je gr.1 umístěná.

Určitě kvalitnější byl poslední lednový víkend American Jockey Club Cup (gr.2, 2200m, 4+) v Nakayamě, kde na měkké dráze zvítězil 1kg penalizovaný favorit 5 l. Blast Onepiece (Harbinger), ale po delší pauze od nepovedeného startu v Arc se musel Yuga Kawada v sedle Arima Kinen (gr.1) vítěze 2018 angažovat více než se čekalo, aby porazil z pozice jetého 5 l. Stay Foolish (Stay Gold) o 1 ¼ délky, za dráze odpovídajících pomalých 2:15,0. Pedigree vítěze je založené na opakování kombinace Northern Dancer x Native Dancer, ve variantě s větví Mr.Prospector, jdoucí přes šampion plemeníka King Kamehameha, přičemž northerndancerovských linií je v pedigree celkem osm (Danzig, dvakrát Nijinsky, Lyphard, Shareef Dancer, Nureyev, Try My Best a jeho bratr El Gran Senor). Matka vyhrála na stakes úrovni jako dvouletá a byla na tabuli v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1), ovšem později se jí už tak nedařilo, což je stejný trend, který ukázala v gr.3 umístěná bába, dcera neporaženého šampion dvouletka a špičkového plemeníka Fuji Kiseki (Sunday Silence). Minařík jezdil z konce pole 5 l. klisnu Uranus Charm (Rulership), v poslední zatáčce ji rychle polepšil bez obíhání na pátou pozici, kterou klisna neudržela a propadla na sedmé místo v cíli, což asi tak odpovídalo jejím možnostem.

Minařík má lednové statistiky 4 vítězství/ 61 startů (úspěšnost 6,6%), což ho řadí na dvacáté místo za vedoucí trojicí Oisin Murphy 20/80 (25%), Yuga Kawada 19/55 (34,5%), Christophe Lemaire 13/55 (23,6%).

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking