V červenci začíná mít v Japonsku dostihový provoz prázdninový nádech. Grupové dostihy samozřejmě tvoří i nadále vrcholy víkendových mítinků, koně širší špičky dostávají příležitost hlavně v bohaté sérii distančně různorodých handicapů, ale je tu také sprint na přímé dráze a   první grupové střetnutí dvouletých.

Z velkých závodišť jako jsou Tokyo, Nakayama, Kyoto, jen Hanshin pokračuje dvěma dny s grupovým vrcholem a ke slovu přicházejí závodiště Fukushima, Hakodate, Niigata a později Sapporo a Kokura, na místní poměry menší závodiště s kapacitou 30.000 – 50.000 diváků, což je letos stále jen technický údaj, protože dostihy se konají za zavřenými dveřmi. Podíváme se na výsledky prestižní dražby JRHA Select Sale ročků a hříbat, ještě s ročky po Deep Impact, ale bez jeho posledních hříbat v nabídce. Jako obvykle domácí technické výsledky a záznamy grupových dostihů najdete zde.

Začneme na skok v zahraničí, kde se 6 l. Deirdre (Harbinger) postavila první červencovou neděli na start Eclipse Stakes (gr.1, 2000m, 3+) v Sandownu, ale ortodoxní koncovkářka byla po vlažném začátku jetá ze třetí pozice a doběhla pátá. Japonské trufmany alespoň potěšila v Irsku odchovaná Fancy Blue (Deep Impact) vítězstvím v Prix de Diane (gr.1, 2100m, 3 kl) v Chantilly. Záznamy obou dostihů jste již v této rubrice viděli. Fancy Blue vyhrála třetí ze svých čtyř životních startů a otočila formu z příliš krátkých Irish 1000 Guineas (gr.1), ve kterých doběhla druhá. Ostatně na její kvality jsme vás již dříve upozorňovali. Klisna má pedigree postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, typickém pro řadu špičkových potomků Deep Impacta. Její na dráze užitečná matka je sestrou šestinásobného gr.1 vítěze High Chaparral a všimněte si, že jejich fenomenální otec Sadler´s Wells má pedigree založené na opačné kombinaci Northern Dancer x Hail to Reason.

Domácí neděli začneme ve Fukushimě vyrovnaným handicapem tříletých Radio Nikkei Sho (gr.3, 1800m, 3H), který měl rozpětí pouhé 2kg. Hádanku pro sázející nakonec vyřešili hladce start-cíl Babbitt (Nakayama Festa) a Hiroyuki Uchida,  kteří v cílové rovině utekli soupeřům o dlouhých 5 délek a na měkčí dráze je vyběhnutý čas 1:47,1 solidní. Hřebec má pedigree postavené na kombinaci 4x4 dvou větví potížníka Halo (Hail to Reason), skrze kombinaci Sunday Silence x Devil´s Bag, s pětinásobným vlivem linie Northern Dancer v backgroundu. Jeho otec Nakayama Festa (Stay Gold) byl mimo jiné druhý v Arc, ale v chovu zatím nepřesvědčil a matka v krátké kariéře na písku vyhrála pouze maiden, nicméně Babbitt  své tři letošní starty hladce vyhrál a vůbec nevypadá špatně.

Na závodišti Hanshin se tentýž den sešli sprinteři v The CBS Sho (gr.3, 1200m, 3+H), ve kterém nejvyšší váhu nesl čtvrtý z Takamatsunomiya Kinen (gr.1) 4 l. Kurino Gaudi (Screen Hero) a selhání v tomtéž dostihu chtěla napravit 4 l. gr.3 vítězka A Will a Way (Just a Way), ale oba pohřbili své šance špatným startem. Na své lepší časy si s velmi nízkou vahou vzpomněla start-cíl 5 l. Love Kampf (Shonan Kampf), Arata Saito, za solidních 1:08,7 a klisna dostala příležitost potvrdit návrat formy na konci měsíce v Ibis Summer Dash (gr.3), což by byl důvod k podrobnějšímu komentáři k pedigree. 

Japan Dirt Derby (L, 2000mD, 3, záznam) se běželo ve středu na regionálním závodišti Oi (ten dřívější přepis Ohi byl rozhodně lepší),  tedy ve sféře řízené NAR, asi o 17 mil. Kč. Na rozblácené dráze se vůbec nedařilo ve třech startech neporaženému Cafe Pharoah (American Pharoah), což může znamenat tečku za jeho Kentucky Derby (gr.1) ambicemi. Zastoupil ho ovšem jeho paternitní bratr Danon Pharaoh (American Pharoah), v jehož sedle byl Ryusei Sakai. Danon Pharaoh seděl druhý za start-cíl jdoucím Daimei Corrida (Eskendereya) a po souboji v cílové rovině ho porazil o 1 ¾ délky, když oba utekli zbytku pole o dlouhých 5 délek. Čas 2:05,9 odpovídá podmínkám. Vítěz má pedigree postavené na kombinaci dvou větví linie Mr.Prospector a to Fappiano x Gone West, s celkem trojnásobnou prezencí linie Mr.Prospector. Je zajímavé, že otec i matka jsou z vnuček plemeníka Storm Cat, na kterého je tedy Danon Pharaoh 3x3 prochován v rámci čtyřnásobného vlivu linie Northern Dancer. Jako tak často u Mr.Prospectorovských pedigree, je background bohatý na nasrullahovské elementy, kterým dominuje šestinásobný vliv větve Bold Ruler, jdoucí třikrát přes Secretariat. Matka, gr.1 vítězka v USA, byla do Japonska importována zjištěná po dost pozdním skoku American Pharoah a Danon Pharaoh je květnové hříbě. Otec matky gr.1 mílař El Corredor (Mr.Greeley) americké chovatele nepřesvědčil a byl v roce 2014 prodán do Turecka.

Všimněte si toho pískového black type Absurdistánu. Velké dostihy pískového programu se většinou běží řízené regionální autoritou NAR a z mezinárodního hlediska jim pattern book  přiznává maximálně listed status, zatímco asi deset pískových dostihů JRA má grupový status a nemusím vám jistě říkat, že nedělní Procyon Stakes (gr.3) je méně významný než Japan Dirt Derby (L). Logiku ten přístup pattern committee opravdu nemá.

Ale necháme pískaře být a podíváme se na Tanabata Sho (gr.3, 2000m, 3+H) na závodišti Fukushima. Tohle závodiště má rád 6 l. Crescendo Love (Stay Gold), který byl loni v Tanabata Sho druhý a pak na podzim vyhrál Fukushima Kinen (gr.3). Crescendo Love patřil i letos k favoritům a na cestě k vítězství ho nezastavila nejvyšší váha ani hluboká dráha a pod Hiroyuki Uchidou předvedl pěkný závěr z konce pole, byť za pochopitelně pomalých 2:02,5. Tohle pedigree je variantou kombinace Sunday Silenxe x Northern Dancer, ve kterém postavení line Sunday Silence posiluje inbreeding 4x5 na jeho děda Hail to Reason, jehož druhou větev přináší na mateřské straně svého pedigree Sadler´s Wells, otec listed umístěné matky vítěze a prominent inbreedingu 3x5 na Northern Dancer, s trojnásobným vlivem Northern Dancerovy báby Almahmoud v pozadí. 

Na dražbě JRHA Select Sale přišli v pondělí na řadu ročci a celkem očekávaně padaly rekordní ceny za potomky Deep Impacta (Sunday Silence) z jeho předposledního ročníku, kteří obsadili prvních pět míst v pořadí dle ceny. Tím nejdražším byl syn nestartovavší Sheave (Mineshaft), která už ovšem dala v USA Kentucky Oaks (gr.1) vítězku a stál 510 mil. JPY, tedy něco málo přes 113 mil. Kč. Předchozí rekordní cenu překonal i druhý nejdražší hřebec, syn gr.2 vítězky v USA Forever Darling (Congrats), s visačkou necelých 90 mil. Kč. Třetí nejdražší byla klisna z gr.1 vítězky v USA Teddy´s Promise (Salt Lake) a tedy polosestra gr.3 vítěze a příslušníka špičky tříletého ročníku My Rhapsody (Heart´s Cry), s cenou necelých 54 mil. Kč a jen o málo lacinější byli Deep Impactovi synové z neumístěné Absolute Lady (Galileo), matky dvojnásobné klasické vítězky ve Francii a z gr.1 vítězky v USA Cambina (Hawk Wing), matky dvou gr.2 vítězů, s cenami 50 a 46 mil. Kč. Matky dvou nejdražších hřebců jsou vnučky čtyřnásobného gr.1 vítěze a fundamentálního plemeníka A.P.Indy (Seattle Slew), který letos uhynul ve věku 31 let, tedy představitelky linie Bold Ruler, matky další klisny a hřebce jsou z linie Northern Dancer a pátý nejdražší hřebec má matku z linie Mr.Prospector.

O den později patřila pozornost kupujících letošním hříbatům a bez potomků Deep Impacta (Sunday Silence), který sice loni připustil 24 klisen, ale žádné narozené hříbě nebylo nabízeno a bez potomků dalšího šampiona King Kamehameha (Kingmambo), se žádný rekordní zápis nedal očekávat. Za těchto okolností byl pochopitelně velký zájem o potomky Heart´s Cry (Sunday Silence), který stál dosud tak trochu ve stínu těch dvou jmenovaných.  Letos měl Heart´s Cry tři nejdražší hříbata a to hřebce z gr.1 vítězky v USA Hilda´s Passion (Canadian Frontier), tedy bratra dvojnásobného gr.1 vítěze a v USA začínajícího plemeníka   Yoshida a ¾ bratra gr.3 vítězky Sanctuaire (Deep Impact), s cenou 380 JPY, což je asi 85 mil. Kč, dále za 60 mil. Kč hřebce z šampionky dvouletých klisen v USA 2013 a pochopitelně gr.1 vítězky She´s A Tiger (Tale of the Cat) a konečně hřebce ze shora zmíněné Sheave (Mineshaft), tedy za pouhých 47 mil. Kč ¾ bratra toho ročka za 113 mil.Kč. Pětici nejdražších hříbat doplňovali hřebci po Lord Kanaloa (King Kamehameha) z italské gr.1 vítězky Final Score (Dylan Thomas) a hřebec z druhého ročníku Kitasan Black (Black Tide) z argentinské gr.1 vítězky Malacostumbrada (Lizard Island), polobratra dvouleté šampionky a gr.1 vítězky Resistencia (Daiwa Major), s cenami 45 a 42 mil. Kč. Matky té pětice jsou u nejdražšího z linie Mr.Prospector, u třetího jak víme z linie Bold Ruler a zbylí tři jsou z matek z linie Northern Dancer.

DI colt
113 mil. Kč, hřebec Deep Impact - Sheave

Ale zpátky na dráhu, kde se teprve ukazuje kdo je kdo. Třetí červencový víkend byl z hlediska grupových dostihů nejpestřejší. V sobotu se v Hakodate představili divákům dvouletí v prvním důležitém střetnutí ročníku Hakodate Nisai Stakes (gr.3, 1200m, 2). Tohle nebývá jen pouhá přehlídka raného talentu, loní vyhrál Bien Fait (Kizuna) před Taisei Vision (Turtle Bowl), což jsou nyní příslušníci tříleté špičky ročníku na sprinterských resp.  mílařských distancích. Letos byla horkou favoritkou klisna Mon Favori (Frankel), která zanechala při vítězném debutu výborný dojem a vyběhla rekordně rychlých 1:08,7 na 1200m. Mimochodem její roční polobratr stál těch 90 mil. Kč o pár dní dříve. Po sebevražedně rychlém začátku pro sebe na distanci rozhodla dostih klisna Ringoame (Matsurida Gogh), Yuji Tannai, když závěrem ze čtvrté pozice zachytila prominentně jetého hřebce Luce d´Oro (Makfi), při výroku krk-krk-nos. Velmi dobrý závěr z konce pole měla třetí Love Kelly z druhého ročníku top mílaře Curren Black Hill (Daiwa Major). Mon Favori v závěru odpadla ze třetího místa a doběhla hluboko v poli. Po tisícovce za 57,0 šli dvouletí poslední dvoustovku jen za 12,8 a čas 1:09,8 není proto opravdu rychlý. Pedigree ve dvou startech neporažené Ringoame je postavené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, skrze Arima Kinen (gr.1) vítěze Matsurida Gogh (Sunday Silence) a ve dvou letech hodně angažovanou stakes vítězky po sprinterovi  Meiner Love (Seeking the Gold) a tedy příkladem wing-breedingu. Mimochodem Sprinters Stakes (gr.1) vítěz Meiner Love je také mateřským otcem shora zmíněné gr.3 sprinterky Love Kampf.

Komentář k nedělním handicapům začneme s Hakodate Kinen (gr.3, 2000m, 3+H) a jako často před tím se mi líbil 5 l. Leyenda (King Kamehameha), talentovaný mladší bratr vítěze Derby a začínajícího plemeníka Rey de Oro, kterého ovšem dostihy nikdy moc nebavily a tak má na svém kontě jen jednu gr.3. Christophe Lemaire mu udělal pěkný dostih, ale ani stínidla nepomohla. Zato druhý z Hopeful Stakes (gr.1) 2018 Admire Justa (Just a Way), Hayato Yoshida, konečně našel svou předchozí formu a zvítězil jistě, byť v průměrném čase 1:59,7. Tentokrát byl outsiderem a na pedigree se podíváme až formu potvrdí.

Outsider vyhrál i na závodiště Hanshin letos přeložený Chukyo Kinen (gr.3, 1600m, 3+H). Podle očekávání šla od startu do čela 5 l. Trois Etoiles Lord Kanaloa), ale na měkké dráze byl Kosei Miura příliš agresivní a postavil na hlavu nejenom ji, ale i ostatní blízko čela jeté soupeře. V souboji koncovkářů, ve kterém první čtyři dělil vždy krk, se nečekaně prosadil s nízkou váhou 5 l. Meikei Die Hard (Hard Spun), za rychlých 1:32,7. Také v tomto případě s komentářem k pedigree počkáme, protože grupový vítěz s kurzem 162:1 se často nevidí.

Poslední neděle patřila sprinterům v Niigatě na přímé dráze Ibis Summer Dash (gr.3, 1000m, 3+) a na startu stáli vítězové posledních dvou ročníků  7 l. ostřílená sprinterka Daimei Princess (King Halo) a 5 l. Lion Boss (Battle Plan) a s nimi také 5 l. Love Kampf (Shonan Kampf) s čerstvým úspěchem v gr.3 handicapu a s jedinou ženou s JAR žokejskou licencí Nanako Fujita v sedle. Nyní 1 kg penalizovaný loňský vítěz Lion Boss naposledy vyhrál v  cíl-fotu menší stakes sprint před 5 l. Jo Kana Chan (Lord Kanaloa) a s tou před něj a před Love Kamf přetraverzoval po startu k bližší bariéře Yuiji Hishida a ačkoliv měl Lion Boss dobrý závěr, start-cíl jdoucí Jo Kana Chan mu obhajobu překazila o hlavu za svižných 54,5. Daimei Princess byla pátá a Love Kampf, která nemohla mít svůj  klid na čele, byla pryč. V pedigree vítězky kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, resp. King Kamehameha x Sunday Silence, sekunduje šestinásobný vliv linie Northern Dancer, včetně inbreedingu 5x5 na Nureyev. Matka toho na dráze mnoho neukázala a dokázala vyhrát jen maiden jako dvouletá.

V červenci je na čele žebříčku žokejů stejná dvojice jako předchozí měsíc, vede Christophe Lemaire 107 vítězství, 411 jízd (úspěšnost 26,0%), druhý Yuga Kawada má statistiky 103/354 (29,1%) a s velkým odstupem třetí je Kohei Matsuyama 68/520 (13,1%).

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking