stljapV září japonský dostihový kolotoč zrychluje své tempo, jsou tu dva grupové dostihy dvouletých, důležité trialy tříletých na poslední klasiky a zajímavá mezigenerační střetnutí, mimo jiné s posledním sprinterským trialem před gr.1 Sprinters Stakes. Jako obvykle najdete domácí technické výsledky a záznamy dostihů zde.


Ale ještě než se k nim dostaneme, tak první zářijový den přinesl smutné oznámení Shadai Stallion Station, že navzdory několikadenní snaze týmu veterinářů podlehl kolikovým komplikacím devítiletý plemeník Duramente (King Kamehameha), který má letos na dráze teprve první tříleté a v chovu začal velmi dobře. Duramente byl na dráze hvězda první velikosti, ze svých devíti startů vyhrál pět, včetně prvních dvou klasických dostihů Satsuki Sho (gr.1) a Tokyo Yushun (gr.1) a ve zbylých čtyřech startech byl druhý, včetně Dubai Sheema Classic (gr.1), který tehdy absolvoval bez ušlápnuté podkovy na levé přední. To se neobešlo bez následků, které završilo špatné došlápnutí za cílem následujícího startu v Takarazuka Kinen (gr.1) a vážné zranění znamenalo nejenom konec dostihové kariéry, ale už tehdy měli veterináři dost práce hřebce vůbec zachránit pro kariéru plemeníka, která byla nakonec bohužel příliš krátká.

První víkend začneme těmi zmíněnými dvouletými a to sobotním Sapporo Nisai Stakes (gr.3, 1800m, 2), ve kterém byl favorizovaný Geoglyph (Drefong) po startu schovaný na posledním místě, 800m před cílem mu Christophe Lemaire poměrně rychle začal lepšit pozici a v cílové rovině hřebec soupeřům velmi lehce utekl o 4 délky a těch délek mohlo být více, protože otáčející se Lemaire v závěru jen doběh kontroloval. Bojovalo se jen o druhé peníze a ty získal dobrým závěrem Ask Wild More (Kizuna). Čas 1:49,1 je na takto dlouhé trati začátkem září ještě stále dobrý, ale Geoglyph se příliš nezapotil a byl při svém vítězném debutu v červnu v Tokiu na stejné distanci o 0,9s rychlejší. Geoglyph má pedigree založené na kombinaci Northern Dancer x Mr.Prospector, přičemž northerndancerovských větví hraje v pedigree roli celkem sedm, zatímco pozici Mr.Prospectora zdůrazňuje inbreeding 4x5 a dále inbreeding 5x5 na jeho otce Raise a Native, jehož vliv je v pedigree trojnásobný. Geoglyph je z prvního ročníku amerického pískového sprintera Drefong (Gio Ponti), trojnásobného gr.1 vítěze na distancích 1200 a 1400m, který dostal v Shadai Stallion Station velkou šanci. Matka byla třetí v klasickém Shuka Sho (gr.1) a Queen Elizabeth II Cupu (gr.1), tedy na tratích 2000 a 2200m.

Ze Sappora se přesuneme o den později na závodiště Kokura a podíváme se na Kokura Nisai Stakes (gr.3, 1200m, 2), kde doběh patřil dvěma ze středu pole jetým dcerám plemeníka Mikki Isle (Deep Impact), vítězi NHK Mile Cupu (gr.1) a o dva roky později i Mile Championship (gr.1). Stakes vítězka Namura Clair, jetá Suguru Hamanakou, byla při obíhání do pozice vytlačena v zatáčce až do šesté stopy, ale přesto zvítězila jistě o 2 délky před méně zkušenou Sri Pada, která měla kratší cestu při bariéře. Čas 1:07,9 je vyrovnaný rekord dostihu. Toto pedigree je postavené na trojnásobném opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, v mnohokrát komentované variantě Deep Impact x Storm Cat, přičemž postavení Sunday Silence zvýrazňuje trojnásobná prezence jeho děda Hail to Reason, jdoucí přes  4x5 inbreeding na Halo a prominentní postavení větve Roberto, zatímco northerndancerovskou pozici posiluje pět jeho větví. Matka toho na dráze v USA mnoho neukázala, bába nestartovala, ale prabábou je dvojnásobná gr.1 vítězka a úspěšná chovná klisna Coup de Genie, sestra plemeníka Machiavellian, z rodiny Northern Dancerovy matky Natalma.

Stále v neděli bude naší další zastávkou závodiště Niigata, kde v dramatickém doběhu Niigata Kinen (gr.3, 2000m, 3+) sahal po třetím životním gr.3 triumfu červencový vítěz 6 l. Tosen Surya (Lohengrin), ale v posledních metrech za sebou neudržel o ½ délky z konce pole útočícího 6 l. outsidera Meiner Fanrong (Stay Gold), v jehož sedle byl Mirco Demuro a hřebec znovu našel formu svých dřívějších gr.2 a gr.3 umístění. Tentokrát mu pomohla penalizační výhoda 2,5kg, ale vyběhl rychlý čas 1:58,4. Meiner Fanrong je ¾ bratrem klisny Uberleben (Gold Ship), letošní vítězky Oaks – Yushun Himba (gr.1) a tak už víme, že jeho pedigree je založené na dominanci linie Hail to Reason - Turn-to a třech generacích opakování kombinace jejích větví. U Meiner Farong je to 3x5 kombinace Halo x Halo ve verzi Sunday Silence x Devil´s Bag, u jeho matky kombinace jiných dvou větví linie Hail to Reason a to Halo x Roberto a u jeho báby kombinace větví linie Turn-to a to Hail to Reason x Sir Gaylord. Pěkné a na stakes úrovni to jinde než v Japonsku neuvidíte. Matka v krátké kariéře absolvovala pouze tři starty jako dvouletá a vyhrála na závěr maiden, ale v úspěšné kariéře v chovu jí to nijak nebrání.

Následující víkend otevřelo své brány znovu závodiště Nakayama, kde v sobotu běžely tříleté klisny před svou poslední klasikou trial Shion Stakes (gr.3, 2000m, 3 kl) a pozici favoritky potvrdila Fine Rouge (Kizuna), kterou Yuichi Fukunaga usadil na dohled čela dostihu, v zatáčce jí zvenčí posunul do pozice a v cílové rovině od soupeřek bez problémů odešli a ani pozdní závěr Through Seven Seas (Dream Journey) je nemohl ohrozit. Fine Rouge zvítězila jistě o 1 ¾ délky v dobrém čase 1:58,2. Pro Fine Rouge to byl teprve čtvrtý start v sezóně, vyhrála mílový gr.3 trial, pak byla jen o ½ délky za vítězkou třetí v klasickém Oka Sho (gr.1) a  následující start v Oaks byl příliš dlouhý. Její pedigree je založené na kombinaci linie Sunday Silence, jehož postavení posiluje 3x4 inbreeding, s nasrullahovskou větví Bold Ruler, jdoucí přes držitele trojkoruny Seattle Slew, s celkem šesti větvemi linie Northern Dancer v pozadí, přičemž dvě jdou přes Lyphard a v pedigree matky je Lomond polobratrem zmíněného Seattle Slew. Matka zahájila dostihovou kariéru docela dobře na písku, ale jako čtyřletá přešla na trávu, kde vyhrála menší stakes dostih a na stakes úrovni se několikrát umístila.

Nedělní Nakayama patřila mílařům v zajímavém Autumn Handicapu (gr.3, 1600m, 3+H), ve kterém šla start-cíl 5 l. sprinterka/mílařka Contra Check (Deep Impact), trojnásobná gr.3 vítězka, v cílové rovině si vypracovala tří délkový náskok, ale z hloubi pole jetý 5 l. koncovkář Catedral (Heart´s Cry), předvedl pod Keitou Tosaki skvělou poslední dvoustovku a na cílové čáře klisnu porazil o krk. Pěkný závěr ukázal i o ½ délky za nimi třetí 3 l. Grenadier Guards (Frankel), vítěz Futurity Stakes (gr.1) a letos dobře třetí v NHK Mile Cupu (gr.1). Catedral měl vždycky ostrý závěr, byl také třetí v NHK Mile Cupu (gr.1), loňskou sezónu ho limitovala drobná zranění, ale letos se dal dohromady a po třech druhých místech v gr.3 konečně zvítězil, v dobrém čase 1:32,0. Pedigree vítěze je založené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, na kterého je trojnásobně prochován a horní linii podporuje backgroundový vliv Sir Gaylord (Turn-to). Bába vítěze je Oaks (gr.1) umístěná gr.2 vítězka, ale matka zůstala nezvítězivší a přesto je Catedral jejím čtvrtým potomkem stakes kalibru a druhým grupovým vítězem.

Tentýž den se sešla na závodišti Chukyo silná sestava sprinterů na startu Centaur Stakes (gr.2, 1200m, 3+) a pozice favoritky patřila 4 l. klisně Resistencia (Daiwa Major), druhé z letošních Takamatsunomiya Kinen (gr.1). Resistencia se po startu usadila na druhé pozici, před distancí přešla do vedení, v nástupu získala dvou délkový náskok, ale Christophe Lemaire musel v posledních metrech přitlačit, aby odrazil o krk závěr 3 l. Pixie Knight (Maurice), když 1 ¼ délky za nimi doběhl 5 l. Kurino Gaudi (Screen Hero), loni trochu problematicky na čtvrté místo přesunutý „vítěz“ Takamatsunomiya Kinen (gr.1). Čas 1:07,2 je samozřejmě rychlý. Resistencia, vítězka Hanshin Juvenmile Fillies (gr.1) a také druhá z Oka Sho (gr.1) a NHK Mile Cupu (gr.1), prakticky neumí zaběhnout špatný dostih, ze svých 11 startů vyhrála pět, třikrát byla druhá a jednou třetí. Klisna má pedigree postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, přesněji její matka, má pedigree založené na kombinaci dvou větví linie Northern Dancer a to Danehill x Sadler´s Wells, na jehož bábu Special je prochována, s třetí northerndacerovskou větví Nijinsky v pozadí a v jejím pedigree najdeme i jméno esa americké handicapové divize, prominenta linie Teddy a chef-de-race plemeníka Promised Land, děda matky Sunday Silence. V chovu velmi úspěšná matka, gr.1 vítězka v rodné Argentině, má zatím na dráze čtyři hříbata a mimo Resistencie dala ještě gr.3 vítěze Gratias (Heart´s Cry), který se těsně nevešel na tabuli v letošním Satsuki Sho (gr.1) a stakes vítěze Mikki Black (Black Tide), zatímco dvouletý Spider Barows (Heart´s Cry) byl při debutu třetí.

Na skok se zastavíme u nedělních francouzských výsledků z Longchamp, kde nejprve druhým místem v Prix Vermeille (gr.1, 2400m, 3+ kl) nepotěšila své příznivce v Japonsku odchovaná a v Irsku trénovaná favoritka Snowfall (Deep Impact). Pomalý dostih a sprinterský závěr na měkké dráze rozhodně nejsou nic pro Snowfall, přitom falešné tempo dělala její stájová kolegyně a vypadalo to, že se Hollie Doyle rozhodla jet na sebe místo pro Dettoriho. Pro japonské turfmany byl ale důležitější doběh Arc trialu Prix Foy (gr.2, 2400m, 4+), ve kterém si s konkurencí start-cíl poradil 4 l. vytrvalec Deep Bond (Kizuna), ačkoliv ho Christian Demuro rozhodně mohl nechat víc cválat. Záznam dostihu jste už mohli vidět v rubrice Zahraniční dostihové dění. Deep Bond byl loni po gr.2 vítězství pátý v Derby – Tokyo Yushun (gr.1) a čtvrtý v St.Leger – Kikuka Sho (gr.1), letos s převahou vyhrál na měkké dráze 3000m gr.2 trial na 3200m Tenno Sho – Spring (gr.1), ve kterém byl jen o 3/4 délky druhý. Jeho pedigree je postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s významným inbreedingem 4x4 na Halo, jehož druhou větev vidíme v pedigree mateřského otce King Halo, spolu s dalším posílením vlivu linie Turn-to skrze Secretariatova polobratra Sir Gaylord a jeho syny Drone a Sir Ivor, přičemž čtyřnásobný vliv linie Northern Dancer jde dvakrát přes 4x5 inbreeding na Lyphard. Základní koncepci jsme mnohokrát komentovali nejen u Kizunova otce Deep Impacta, na mateřské straně jehož pedigree hraje Lyphard prominentní roli. Matka byla na dráze užitečná, ale stakes úrovně nedosáhla a totéž platí pro bábu. O pár dostihů později se v Prix du Pin (gr.3, 1400m, 3+) postavil na start Deep Bondův sparingpartner 6 l. Entscheiden (Deep Impact), doma gr.3 umístěný listed vítěz, se kterým šel Ryusei Sakai také start-cíl, ale měkkou dráhu hřebec nemusí a doběhl pátý 1 1/2 délky od vítěze.

O týden později se v Chukyu v neděli běžel další trial klisen Rose Stakes (gr.2, 2000m, 3 kl), ve kterém výsledky mluvily pro koncové dcery šampiona King Kamehameha (Kingmambo) a to Art de Vivre, která byla v obou předchozích klasikách pátá a pro Tagano Passion, která jí v Oaks porazila, když byla čtvrtá a dobrý závěr umí i gr.2 vítězka Cool Cat (Screen Hero). Černým koněm dostihu byla lepšící se stakes vítězka Andvaranaut, další dcera plemeníka King Kamehameha, která ve svých šesti startech nikdy neupadla z raz-dva. Ovšem dostih změnila v poziční záležitost A Shin Hitten (A Shin Hikari), která nikým netlačena po první čtyřstovce trochu přibrzdila tempo a vystupňovala ho v dlouhém tempovém závěru až 600m před cílem, což speedovým klisnám samozřejmě nevyhovovalo. A Shin Hitten vedla ještě 100m před cílem a nakonec jí dokázala porazit o 1 ¼ délky jen Andvaranaut, kterou jel Yuichi Fukunaga na dohled čela, zatímco Art de Vivre marně dotahovala o ½ délky zpět na třetím místě. Čas 2:00,0 není nic moc, ale odpovídá pomalejší dráze a taktickému dostihu. Kombinace Mr.Prospector x Sunday Silence, ve variantě King Kamehameha x Deep Impact, má v backgroundu pět větví linie Northern Dancer. Matka byla velmi dobrá mílařka, gr.3 vítězka a ze čtyř hříbat na dráze má tři potomky stakes kalibru, vesměs po King Kamehameha, což není nijak překvapivé, protože jejími sourozenci jsou gr.1 vítězové Rulership (King Kamehameha), velmi úspěšný plemeník a Admire Groove (Sunday Silence), matka shora zmíněného dvojnásobného klasického vítěze a také úspěšného plemeníka Duramente (King Kamehameha). Tohle je rodina založená nestartovavší Dyna Carle (Northern Taste), jedna z nejlepších v japonské plemenné knize.

A trial byl na programu i ve sváteční pondělí, ovšem tentokrát pro St.Leger a to v Nakayamě St.Lite Kinen (gr.2, 2200m, 3), ve kterém byl favoritem gr.2 vítěz a druhý z klasického Satsuki Sho (gr.1) Titleholder (Duramente) a zajímavý byl po zranění a devíti měsíční pauze návrat Orthoclase (Epiphaneia), druhého z prosincových Hopeful Stakes (gr.1). Titleholder běžel infarktový dostih, když se jeho prominentní pozice změnila nástupem soupeřů v zatáčce zvenčí v past, ze které se nedokázal dostat. Čtvrtým od bariéry v tom nástupu byl vítěz posledních dvou startů v menších stakes dostizích So Valiant (Orfevre), který se probojoval do čela a až v posledních metrech nedokázal odrazit závěr z konce pole letícího Asamano Itazura (Victoire Pisa), kterého k vítězství o krk přivedl Hironobu Tanabe a hřebec se tak vrátil do formy, odpovídající jeho jarnímu gr.2 umístění. Vracející se Orthoclase doběhl po dobrém výkonu o 1 ¾ délky zpět třetí. V rychlém dostihu vyběhl vítěz čas 2:12,3. Syn Satsuki Sho (gr.1), Arima Kinen (gr.1) a Dubai World Cup (gr.1) vítěze Victoire Pisa (Neo Universe), má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, ve kterém dominantnímu postavení linie Sunday Silence – Halo – Hail to Reason – Turn-to výborně sekunduje struktura linií v pedigee mateřského otce King Halo, kde vliv linie Northern Dancer stojí na bázi dané sekvencí Sir Gaylord, Hail to Reason a znovu Sir Gaylord, tedy větví linie Turn-to. Pedigree matky je založené na kombinaci dvou větví linie Northern Dancer a to Lyphard x Sadler´s Wells, jehož matka je navíc vnučkou Hail to Reason. Takže to není jenom o inbreedingu 4x4x5 na Halo a 5x5 na Northern Dancer, s inbreedingem 4x5 na Mr.Prospector v backgroundu. Matka byla na dráze užitečná mílařka, zvítězila v menším stakes dostihu a na této úrovni se také vícekrát umístila. Podobnou koncepci pedigree jsme dnes už komentovali u shora zmíněného vítěze Arc trialu Deep Bond.

Druhý St.Leger trial Kobe Shimbun Hai (gr.2, 2200m, 3 hř a kl) se běžel o týden později v Chukyu a tady stál na startu vítěz Derby – Tokyo Yushun (gr.1) Shahryar (Deep Impact), samozřejmě v pozici favorita a proti němu především v obou předchozích klasikách blízko třetí Stella Veloce (Bago). Déšť a hodně měkká dráha ovšem nevěstily pro Shahryara nic dobrého a dotrápil se domů až čtvrtý, zatímco Stella Veloce, jako skoro každý potomek Arc vítěze Bago (Nashwan), měkkou dráhu umí, pod Hayato Yoshidou měl dobrý závěr z konce pole a porazil gr.2 vítěze Red Genesis (Deep Impact) o ½ délky, v pochopitelně pomalém čase 2:18,0. Spojení linie Sunday Silence s matkami z nějaké větve linie Nasrullah již dobře známe a tohle pedigree je postavené na opačné verzi zmíněné koncepce, v tomto případě spojení hřebce z větve Red God – Blushing Groom s matkou po Deep Impact (Sunday Silence). která odešla z dráhy jako tříletá po čtyřech negativních maiden startech, ale je polosestrou vítěze Futurity Stakes (gr.1) 2007 Goshawk Ken (Bernstein), jehož z USA importovaná matka nikdy nestartovala. Stella Veloce je prochován 4x5 na Halo a další větev linie Hail to Reason jde přes Roberto, dále je prochován 4x4 na Mr.Prospector, 5x5 na Busted, 4x5 na dvojnásobnou klasickou vítězku Highclere a strukturálně důležitou roli hrají v backgroundu tři větve linie Northern Dancer, skrze mateřské strany pedigree otce, otce matky i otce báby.

Tentýž den se střetli jen starší matadoři v Sankei Sho All Commers (gr.2, 2200m, 3+) a v Nakayamě byla dráha stále dobrá. V silném poli vyčnívala z řady tři jména a to 4 l. klisen Lei Papale (Deep Impact), letošní vítězky Osaka Hai (gr.1) a pak třetí z Takarazuka Kinen (gr.1) a s ní Win Marilyn (Screen Hero), druhé z loňského Oaks – Yushun Himba (gr.1), která letos vyhrála gr.2 a pak doběhla dobře pátá v příliš dlouhém Tenno Sho – Spring (gr.1), no a proti nim 6 l. Glory Vase (Deep Impact), který si od druhého místa v dubnu v honkongském Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) dal pauzu před sérií podzimních gr.1 dostihů. Letos dvakrát v gr.3 jen těsně poražená 5 l. tempařka Rose Amour (Rose Kingdom) šla podle očekávání do čela a s dvojicí Lei Papale – Win Marilyn za zády udávala dobré tempo, které vystupňovala na začátku zatáčky, kde se ke klisnám rychle polepšil z konce pole Glory Vase. V cílové rovině šla do čela Lei Papale, nekompromisně zavřela Win Marilyn prostor mezi sebou a odpadající Rose Amour, zatímco zvenčí útočil Glory Vase. Takeshi Yokoyama musel vzít Win Marilyn nejprve zpět, ale ta pak předvedla ohromnou akceleraci a ve velkém stylu zvítězila o 1 ½ délky před rovněž 4 l. stájovou kolegyní a gr.2 vítězkou Win Kiitos (Gold Ship), která před cílem přesprintovala o krk třetího Glory Vase a o další krk čtvrtou Lei Papale, to vše v rychlém čase 2:11,9. Pedigree vítězky je založené na kombinaci Roberto x Mr.Prospector, jdoucí na mateřské straně přes Kentucky Derby (gr.1) vítěze Fusaichi Pegasus, s prominentním trojnásobným vlivem linie Hail to Reason, jdoucím dvakrát přes 4x5 inbreeding na Halo a trojnásobným backgroundovým vlivem linuie Northern Dancer, jdoucím dvakrát přes inbreeding 4x4 na Danzig. Australská matka dokázala na dráze vyhrát jen maiden tříletých, ale dala již gr.3 vítězku Win Malerei (Matsurida Gogh) a další tři potomky stakes kalibru, vetšinou s plemeníky po Sunday Silence a nemusím snad dodávat, že spojení Sunday Silence x Mr.Prospector nebo Roberto x Mr.Prospector jsou obecně varianty kombinace Hail to Reason x Mr.Prospector. Mimochodem bába ani prabába nikdy nestartovaly.

Žebříček žokejů má i nadále na čele stejnou trojici, první je Christophe Lemaire se statistikami 141 vítězství 583 jízd/ úspěšnost 24,2%, druhý je stále s mimořádnou úspěšností Yuga Kawada 113/395/8,6% a třetí Yuichi Fukunaga 107/582/18,4%.

A nemohu si odpustit trochu jihoamerické exotiky na závěr. Linii Turn-to (Royal Charger) se v Severní i Jižní Americe vždy dařilo, konečně do Japonska byl šampion Sunday Silence (Halo) koupen z USA, kde vyhrál mimo jiné Kentucky Derby (gr.1), Preakness Stakes (gr.1) a BC Classic (gr.1) a mimo něj se tam daří i větvi také v USA odchovaného hřebce Roberto (Hail to Reason), vítěze mimo jiné Epsom Derby (gr.1), Benson And Hedges Gold Cupu (gr.1) a Coronation Cupu (gr.1). O výborných výsledcích japonského gr.2 vítěze Agnes Gold (Sunday Silence), který stojí od roku 2009 v Brazílii, jsme se už zmínili, ale musím je znovu připomenout, protože první zářijovou sobotu na závodišti Cidade Jardim vyhráli jeho tříletí oba hlavní dostihy. Klisna Olympic Las Palmas musela vítězství v Grande Premio Barao de Piracicaba (gr.1, 1600m, 3 kl, záznam) tvrdě bojovat s další vnučkou Sunday Silence klisnou Macadamia (Hat Trick), zatímco hřebec Orfeu Negro, gr.1 vítěz už ve dvou letech, neměl se soupeři žádné problémy v Grande Premio Ipiranga (gr.1, 1600m, 3 hř a kl, záznam) a vyhrál velmi lehce start-cíl. Oba v Brazílii odchovaní gr.1 vítězové jsou z matek po Wild Event (Wild Again), gr.1 vítězi na trávě v USA, který má zajímavé pedigree postavené na kombinaci Icecapade x Northern Dancer, čili dvou větví plemeníka Nearctic 3x4 a ani jedna z matek neukázala na dráze nic převratného.

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net