Arc 2021Obrovským překvapením skončil letošní ročník nejbohatšího evropského dostihu Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 3+, 2400 m, 5,000.000 €). V poli 14 koní se prosadil druhý největší outsider v poli německý TORQUATOR TASSO (Adlerflug) trenéra Marcela Weiße vedený René Piechulkem.

 
Navzdory škrtu čtyřleté Love (Galileo), kterou Aidan O'Brien neposlal na start kvůli teplotě, kvůli čemuž Frankie Dettori sledoval největší evropské klání z tribuny, se na startu letošního ročníku Ceny Vítězného oblouku sešla velmi silná konkurence. Skvěle nazbrojeno měla stáj Godolphin zastoupená dvěma letošními derby vítězi Adayarem (Frankel) s Buickem a Hurricane Lane (Frankel) s Doylem, O'Brien vyslal do boje nejlepší tříletou klisnu Evropy Snowfall (Deep Impact), kterou vedl Ryan Moore a byla tu i Aga Khanova Tarwana (Shamardal) s Christophe Soumillonem, která nakonec odskakovala jako favoritka. 

Po deštích byla půda těžká, což zrovna nehrálo do not japonským zástupcům - vítězi Prix Foy (Gr.2) Deep Bond (Kizuna) ani skvělé Chrono Genesis (Bago), zvyklých z domova na pevný podklad. Chrono Genesis také proto vedl Murphy vnější stopou několik metrů od pole, ale ani na méně rozbité půdě se většího úspěchu umístění nedočkal. Tempa se po prvních 800 metrech poměrně nečekaně ujal vítěz Epsom derby a King George Adayar, sledovaný Chrono Genesis, kteří pole zavedli až do cílové roviny. Tam přišel nástup Hurricane Lane a favorizované Tarnawy, ale jejich souboj o vítězství nečekaně utnul zvenčí jdoucí 80:1 outsider TORQUATOR TASSO, který na těžké půdě ukázal skvělý finiš a o 3/4 délky zvítězil. Druhá nakonec skončila Tarnawa, o krátkou hlavu před Hurricane Lane, čtvrtý Adayar už ztrácel 3 délky. Snowfall, většinu dostihu cválající za středem pole uprostřed klubka soupeřů, stačila jen na šesté místo, 1/2 délky před sedmou Chrono Genesis.

Vítězný Torquator Tasso, který před startem v Longchamp vyhrál Grosser Preis von Baden (Gr.1), v níž porazil letošního německého derby vítěze Sisfahana (Isfahan) a který loni v derby skončil druhý, má mimořádně zajímavé pedigree. Jeho otcem je letos v dubnu předčasně uhynulý Adlerflug (In The Wings), který, stejně jako matka Tijuana (Toylsome), pochází z rodiny výborně Anatevky, báby Urban Sea (Miswaki) a prabáby Galilea (Sadler's Wells) a Sea The Stars (Cape Cross). Adlerflug je vnukem její dcery Alya (Lombard), zatímco Tijuana je pravnučkou pravé sestry Alyi Anatevky a vítěz je tak na oba jejich rodiče Lombarda a Anatevnu 4x5 prochován. Nelze nepřipomenout, že v našem chovu působil pravý bratr obou sester ryzák Anno, vítěz německého St. Legeru, ale nezanechal výraznější stopu.
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net