rennystorm ch3V českém turfu stále panuje unikátní stav - výhry, které koně v českém tréninku získávají na zahraničních drahách, překonávají sumu cen vyplacených domácími pořadateli. To je sice v posledních letech běžný stav na začátku sezóny, dosud však nikdy netrval tak dlouho.


Koně v českém tréninku v posledních sezónách vyrážejí na zahraniční dráhy krátce po začátku nového roku, a jelikož domácí sezóna začíná až v dubnu, je stav, kdy výhry ze zahraničí překonávají sumu dotací vypsaných domácími pořadateli, na začátku roku i krátce po začátku sezóny v ČR logický. Letošní rok je ale výjimečný - dosud nikdy se nestalo, aby výhry ze zahraničí převyšovaly sumu domácích dotací i po odběhnutí prvních dvou klasických dostihů. Až letos.

K dnešnímu dni domácí pořadatelé vypsali během 14 uspořádaných dostihových dnů 109 cvalových dostihů za úhrnou částku 7,030.000 Kč. Suma, jakou čeští koně získali v zahraničí, je vyšší - činí 7,276.881 Kč. Vyšší mírou se na ní podílejí zisky rovinových koní (4,053.295 Kč) než překážkových (3,224.586 Kč), dominantní roli hrají příjmy z francouzských drah (3,314.655 Kč).

Letošní zisky českých koní ze zahraničních drah výrazně překonávají loňské. Za stejné období loňského roku přivezli koně v českém tréninku ze zahraničí "jen" 3,638.938 Kč, tedy takřka na chlup polovinu sumy z letošní sezóny. Pokud úspěšnost domácích koní v zahraničí vydrží, může nejen celkový suma výher ze zahraničí přiblížit historicky nejvyšší úrovni, ale nemusela by též výrazně zaostat za sumou dotací, vypsaných našimi pořadateli. Unikátní je i současný stav, kdy nejvyšší výhry jak na rovinách, tak i na překážkách, zasjistili koně domácího chovu. Na rovinách tento primát náleří Renny Stormovi (Stormy Jail) z chovu Hřebčína Napajedla, který za triumf v Chantilly vydělal 659.880 Kč, na překážkách se zatím nejvyšší trefa podařila Demon Magicovi z chovu Ing.Miroslava Ševčíka, který tuto neděli v Meranu vydělal 206.550 Kč.  
 
Dosud nejúspěšnější sezónou podle výher v zahraničí byla pro naše koně sezóna 2006, během které koně v českém tréninku vydělali v zahraničí 39,271.416 Kč, což bylo jen o zhruba 2,7 miliónu korun méně, než za kolik vypsali dostihy domácí pořadatelé. Nutno však dodat, že tehdy byl kurz koruny k euru významně vyšší než dnes a na tehdejších vysokých výhrách se podílely jak tehdy opravdu mimořádně vysoké dotace v italských překážkách (za triumf v Gran Premiu získal Kolorado přes 4 milióny korun, Masini o rok dříve dokonce o 1,8 miliónu více), ale i podstatně vyšší ceny v dostizích v Ebreichsdoru, kde byla pro naše rovinové koně přijatelná konkurence. Stojí za zmínku, že v onom rekordním roce přivezli rovinoví koně ze zahraničí jen 9,18 miliónu korun, zatímco překážkoví více jak 30 miliónů. V loňském roce, kdy naší koně dovezli ze zahraničí 28,95 miliónu korun, tvořily většinu zisky z rovinových dostihů, v nichž naši koně vydělali 17,28 miliónu korun.  

Výhry ze zahraničí tak zůstávají velmi významným zdrojem financování domácích stájí. Zatímco dříve ze zahraničí vozili výrazně větší podíl získaných cen překážkoví koně, nyní hrají prim rovinoví koně. Před pár lety atraktivita italských dotací oslabovala především v klasických steeplechase startovní pole nejvýznamnějších dostihů na našich drahách, dnes již situace vzhledem k poklesu tamních dotací i celkovému vývoji turfu na Apeninském poloostrově není tak žhavá. V rovinovém provozu sice už nyní je občas znát na startovních listinách největších dostihů rostoucí zájem špičkových koní o starty ve finančně lukrativnějších dostizích zejména ve Francii, ale následná účast těchto koní v domácích vrcholech může naopak být zajímavým zpestřením, jak ukázal třeba příklad Simply Ozzy ve Velké jarní ceně.  








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net