firstofallV sobotu a neděli vyvrcholila první část sezóny v italském Meranu a dvoudenní mítink byl dokonalou ukázkou výsadního postavení, jaké na tamní dráze mají koně připravovaní u nás. Z osmi překážkových dostihů získali šest vítězství, patřily jim vrcholy obou dní a vyhráli všechny grupové dostihy. Mítink byl v zásadě soubojem dvou velkých tuzemských stájí - Josefa Aichnera a Jiřího Charváta - které se stejnou měrou podělily o šest českých vítězství.

 
Vrcholem sobotního mítinku byly Gr.1 proutěnky Premio Gran Corsa Siepi d'Italia (4000 m, 60.000 €, záznam), v nichž potvrdil letošní brilantní formu MAURICIUS (Kapgarde) Scuderie Aichner, který lehce o 7 délek zdolal stájového druha Zaniniho (Poseidon Adventure) i obhájce loňského vítězství Skins Rocka (Skins Game) a pod Josefem Bartošem proměnil i čtvrtý letošní start ve vítězství. 

Druhý grupový dostih úvodního dne Premio Criterium di Primavera (Gr.2, 3500 m, 50.050 €, záznam) pro čtyřleté koně byl dalším dokladem talentu svěřence Pavla Tůmy DON'T DREAM (Dream Ahead), který s výjimkou zaváhání v minulém startu při premiéře ve steeplechase na překážkách neprohrál. Druhý finišoval Aslano (Nutan) a třetí Costa Rica (Morandi).

Tým Pavla Tůmy, Jana Faltejska a majitele Jiřího Charváta bodoval v sobotu ještě v závěrečných maiden proutěnkách Premio Teodoro Minissale (3000 m, 12.100 €, záznam), které s pětidélkovou převahou opanoval FLEMARON (Amaron) z chovu Haras de Beaufay. 

Nepřehlédněte: Velkou cenu Slovenska získal Aigle Vaillant, české stáje vezou z Turf-Gala tři vítězství

Sobotní double úspěšného týmu byl jen předehrou pro nedělní vrchol, kterým byla Premio Grande steeple-chase d'Europa (Gr.1, 4600 m, 65.000 €, záznam), kterou suverénně s náskokem 9 délek opanoval FIRST OF ALL (No Risk At All), který posledními starty otevírá otázku, kdo je aktuálně nejlepším steeplerem v zemi. Druhý doběhl Gangster de Coddes (Secret Singer) a čtvrtý vítěz předchozích čtyř ročníků Notti Magiche (Montjeu).

Scuderia Aichner sice odešla z vrcholu poražena, vynahradila si to však ve zbylých dvou dostizích kategorie Graded/Group. Cross-country Grande steeplechase di Roma - Memorial Mario Argenton (Gr.3, 5+, 5000 m, 30.000 €, záznam) ovládl GAP PIERJI (Kapgarde) s Janem Kratochvílem, přičemž třetí místo obsadil Almost Human (Le Havre) a čtvrté Brunch Royal (Sunday Break) a steeplechase Premio Ezio Vanoni (Gr.2, 3800 m, 44.000 €, záznam) se stala kořistí letos již podruhé v grupové steeplechase úspěšného RAMUNTCHA (Kap Rock), v jehož sedle byl Josef Bartoš.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net