velka cena slovenska 202344. ročník mítinku Turf-Gala, vrchol první poloviny dostihové sezóny na Slovensku, nad nímž opět převzala záštitu společnost Lokotrans, byl soubojem českých stájí s koňmi slovenského trenéra Jaroslava Línka. Předloňský šampión slovenských trenérů dosáhl při svátečním mítinku hattricku, přičemž dvou vítězství dosáhli jeho svěřenci, a to poměrně nečekaně, v jedničkových dostizích. Zbylé tři dostihy včetně hlavního se staly kořistí českých stájí a ač počet českých vítězství nebyl překvapením, jména vítězů poměrně ano.


Platí to i o vrcholu celého dne 39. Velké ceny Slovenska společnosti LOKO TRANS (L, 4+, 2400 m, 27.000 €), do které jako favorit odskakoval Kůň roku Gasparini (Eagle Top), který mohl vrátit porážku Orrymu (Adlerflug) z Velké májové ceny. To se sice Jiřím Palíkem vedenému hnědákovi podařilo, na vítězství ale přesto nedosáhl. Hodně svižně rozběhnutý dostih v prvních metrech vodil Aigle Vaillant (Wings of Eagles) s Martinem Laubem, od něhož záhy převzal taktovku Tomášem Lukáškem vedený Royal Right (Frankel), který si přes ostatními vytvořil 3-4 délkový náskok. V rychlém tempu se pole hodně roztrhalo, Gasparini cválal na jeho konci, stejně jako další česká naděje Rex of Thunder (Night of Thunder). Na protější rovině si oba začali lepšit pozice, a do cílové roviny už vbíhali na druhém a třetím místě. Zatímco Gasparinimu chvíli komplikoval situaci jeho bývalý tréninkový kolega Rex of Thunder, současný svěřenec Michala Demo pod trenérovým vedením zaútočil na vedoucího AIGLE VAILLANTA, nicméně ten si vedení nedal vzít a o půl délky zvítězil. Gasparini na třetím místě ztrácel 2 3/4 délky, délku za ním přišel do cíle jeho předešlý přemožitel Orry. Lubošem Urbánkem trénovaný Aigle Vaillant, který loni pro stáj Lokotrans vyhrál dva Classe 1 dostihy ve Francii, vyběhl kvalitní čas 2:28,87.

Nepřehlédněte: Francouzské derby získal drtivým finišem z konce pole Ace Impact. Murzabayev s outsiderem šestý

O další dvě česká vítězství se zasloužili Worthaddovi (Dubawi) synové Ignacius Reilly a Worth Choice. Sedmiletý IGNACIUS REILLY potvrdil v 39. Ceně Scottish Rifla (L, 4+, 1800 m, 13.000 €), že je definitivně zpátky a neztratil nic ze své třídy. Evou Záhorovou připravovaný valach Syndikátu V3J potvrdil roli favorita a pod Václavem Janáčkem útokem při bariéře o krk porazil dosud v Bratislavě neporaženou Shabanu (Jukebox Jury) a taktéž dobře jdoucí Zariyannku (First Defence), která na Shabanu ztrácela krátkou hlavu. Obhájce loňského vítězství Ideal Approach (Bushranger) odskakoval z boxu s nejvyšším číslem, v rychlém tempu se mu nepodařilo dostat se do čela a skončil poslední.

Cena scottish rifla 2023

Štěpánkou Myškovou připravovaný WORTH CHOICE se v Ceně Ministerstva podohospodárstva a rozvoja vidieka SR (L, 3+, 1200 m, 17.000 €) odškodnil za loňskou porážku od Datthirey. Janem Vernerem z pozice jetý zástupce barev Vasury Kolesa v závěru odolal nástupu z hloubi pole útočícího Jir Suna (Shamardal) a český 1-2-3 doběh doplnil favorizovaný Legionar Srb (Requinto), srbská hvězda, absolvující první start po příchodu k trenéru Václavu Lukovi mladšímu.

sksprint 2023

Zbylé dvě jedničky získali koně Jaroslava Línka a stáje Strnisko. V 31. Ceně Arvy (I.k., 3 kl., 1800 m, 10.000 €) se nečekaně prosadila FREE FOLIE (Free Eagle) v sedle se svým trenérem a i další dvě místa patřila domácím klisnám. Desetinová favoritka Feschanda (Dariyan) neměla nejlepší dostih a skončila čtvrtá.

Vítěze 38. Starohájského kritéria (I.k., 2000 m, 10.000 €) GOLDISE (Golden Horn) nasedlal Jaro Línek Milanu Zatloukalovi, kteří spolu o pouhý nos porazili Mythical Thora (The Gurkha). Třetí, délku od bojující dvojice, doběhla do Českého derby hlášená Shining Sky (Pedro The Great) a čtvrtý Biriatou (Wings of Eagles).

Miloslav Vlček
foto Závodisko Bratislava    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net