slovenske oaks 2021bZatímco Velká Chuchle patřila tentokrát proutěnkářům, elitní tříleté klisny včetně českých se sešly v Bratislavě, kde desátý mítink tamní sezóny vyvrcholil čtvrtým klasickým dostihem slovenské sezóny Westminster Oaks (L, 2000 m, 3l kl., 20.000 €). V něm české zástupkyně takřka dokonale zúročily početní převahu (šest klisen z jedenáctihlavého pole), když dokázaly získat první čtyři místa v cíli.

 
Dostih skončil dalším úspěchem bošovické centrály, která získala letos již čtvrtý klasický triumf a podruhé se v klasickém dostihu prosadily i barvy prezidenta Svazu chovatelů a majitelů Martina Bláhy. A to nikoliv prostřednictvím vítězky Jarní ceny klisen Solemeeny (Shamalgan), ale zásluhou další třídové tříleté klisny modročerných barev CLASSY (Tamayuz), vedené Janem Vernerem.

Ta sice do dostihu nastupovala jako nejméně zkušená klisna - po dvou trojkových triumfech v Chuchli a Karlových Varech ji čekal teprve třetí životní start - ale s nástrahami cesty k dosud největšímu úspěchu si dokázala úspěšně poradit. A nebyla nijak jednoduchá. Poté, co se Classa po startu usadila druhá za vodící Sparkle Shout (Red Jazz) a následně třetí za Rabbit Manduro (Manduro), musel Jan Verner v prvním oblouku musel brát zpět a klisna propadla na pátou příčku, na které strávila podstatnou část dostihu. Na začátku cílové roviny si urostlá ryzka musela udělat trochu prostor, ale pak rozbalila finiš, kterým jistě o 1 3/4 délky zvítězila před Dakotou (Elvstroem) s Michalem Hroudou a tempo diktující Sparkle Shout s Tomášem Lukáškem. Český raz-čtyři doběh pak završila druhá klisna z lotu Václava Luky v dostihu Besiberri (Twilight Son)."Nebylo to jednoduché vítězství, oba žokejové mi do dostihu říkali, že v dostihu měli problémy, ale že to Classa zvládla i na nijak jednoduché bratislavské dráze mě potěšilo i překvapilo," komentoval vítězství po doběhu trenér Luka. "Když po takovém průběhu dala vítězství, bude asi opravdu dobrá."Klasická vítězka Classa byla zakoupena Tomášem Jandou na předloňské Tattersalls October Yearling Sale (Book 3) za 9.000 gns. Jejím otcem je vítěz Prix Jean Prat (Gr.1) či Prix Jacques le Marois (Gr.1) Tamayuz, úspěšný mílař z rodiny německé Allegretty (Lombard), pravé sestry bývalého napajedelského plemeníka Anna a matky Urban Sea. Tamayuz dosud dal 22 blacktype vítězů, 4 z nich uspěli v Gr.1 dostizích.
Matka Distinct Hand (Rail Link) se jednou umístila jako dvouletá a Classa je jejím druhým potomkem a prvním vítězem. Bába Perfect Hand (Barathea) vyhrála jako tříletá ve Francii, v chovu dala 4 vítěze včetně druhého z listed Tamelly (New Approach), umístěného i v Gr.3 dostihu.

Double dvouletků z Lokotransu

Z rámcových dostihů vezou čeští koně další dvě vítězství, o něž se postarali dvouletí stáje Lokotrans připravovaní Lubošem Urbánkem a vedení Martinem Laubem, jemuž se v Bratislavě dnes podařil hattrick. Po předposledním místě v Ceně Muscatite trochu zaskočila slovenské soupeře ryzka KORVETTE (Lord of England), před rokem v Badenu za 19.000 € zakoupená klisna z výborné rodiny, která ukázala bojovné srdce v Ceně Nikodéma (IV.k., 2, 1600 m, záznam), kterou po boji s debutující domácí Mustelou (War Command) vyhrála po tuhém boji o hlavu.

Nadějí oranžovobílých barev pro příští sezónu je i DARLING IN PINK (Outstrip), zakoupený loni v říjnu v Deauville za 18.000 €, který po boji o 1/2 délky získal podstatně kvalitněji obsazený Memoriál Otta Suchovského (II.k., 2, 1600 m, záznam). (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net