grande stch 2023Největší úspěch, jakého čeští koně v největší steeplechase konané na evropském kontinentu dosáhli. To je páté místo skvěle jdoucí reprezentanta barev Josefa Aichnera Suroita (Linda's Lad), který se v konkurenci nejlepších francouzských steeplerů, okořeněné i účastí loňského vítěze nejpopulárnější steeplechase na světě Grand National, rozhodně neztratil a po aktivním průběhu bojoval do posledních metrů a jen těsně mu uniklo čtvrté místo. 

 
Do Grand Steeple-chase de Paris (Gr.1, 5+, 6000 m, 900.000 €, záznam) odskakoval Suroit v kurzu 46:1, rozhodně se však jako outsider nechoval. Josef Bartoš jej od startu držel blízko čela, nejprve na třetí pozici, ve čtvrtině dostihu se posunul na druhé za tempo diktujícího General En Chef (Martaline). V pozici, v níž měl dostatek prostoru a nečelil nebezpečí kolize se soupeři, se držel až do poslední pětiny dostihu. Tam se zdálo, že mu začínají ubývat síly, překonávání překážek ztratilo jistotu a pomalu začal ztrácet pozici, nicméně v cílové rovině ze sedmého místa znovu nastoupil a vybojoval pátou příčku, přičemž od čtvrté jej dělil jen krátký krk.

Po Masinim (Dixieland), který v roce 2005 finišoval sedmý, se stal druhým koněm, který Velkou steeplechase Paříže dokončil a jeho páté místo, za které svěřenec Josefa Váni mladšího získal 45.000 €, je nejlepším umístěním českého koně v tomto elitním dostihu. Vítězství získal ROSARIO BARON (Zambezi Sun), který v cílové rovině svedl nádherný souboj s Gexem (Khalkevi), za Suroitem skončil jak zmiňovaný vítěz Grand National Noble Yeats (Yeats), který finišoval sedmý, tak druhý z loňského ročníku a vítěz z roku 2019 Carriacou (Califet), který na českého zástupce ztrácel na šestém místě 3/4 délky.

Druhý zástupce Scuderie Aichner Lord Dragon (Dragon Dancer) v handicapových proutěnkách Prix Tanerko (5+, 3900 m, 62.000 €, záznam) v závěru nestačil na finišující soupeře a v poli 16 koní obsadil deváté místo.    

Jedno vítězství a dvě druhá místa pro Aichnera v Meranu

Koním italského majitele Josefa Aichnera, připravovaným Josefem Váňou mladším, se dařilo i v Meranu, kde získali jedno vítězství a dvě druhá místa. SANTA KLARA (So You Think) s Janem Kratochvílem s přehledem ovládla kros Premio Guulio Coccia (4100 m, 11.000 €, záznam), kde úspěch žlutočerných barev jistil třetí Piton des Neiges (Buck's Boum) a čtvrtý finišoval Almost Human (Le Havre).

Ve steeplechase Premio Val d'Isarco (5+, 3800 m, 14.000 €, záznam) obsadil druhé místo Kapjahr (Kapgarde) a čtvrté Boule de Neige (Davidoff), druhé peníze získal také Luciosevero (Affaire Solitaire) v proutěnkách pro tříleté Premio Pasqualino (3000 m, 12.100 €, záznam).

Další pokus o blacktype

V Německu pokračoval mítink v Baden-Badenu, který byl svědkem dalšího českého pokusu o blacktype. Druhá z Gomba handicapu Kathy Ames (Intello) se postavila na start prestižního sprintu Silberne Peitsche, nyní klasifikovaného jen jako listed, v pozici největší outsiderky skončila mezi devíti koňmi na sedmém místě.

Miloslav Vlček     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net