arc 2019Výborné osmé místo v nejbohatším dostihu evropského kalendáře Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 3+ hř+kl., 2400 m, 5,000.000 €) dnes v Longchamp získal pětiletý hnědák Syndikátu V3J Nagano Gold (Sixties Icon). Horkou favoritku Enable (Nathaniel), vítězku posledních dvou ročníků, připravil famózním finišem o historicky unikátní třetí triumf domácí WALDGEIST (Galileo) trenéra Fabreho, vedený Pierrem Boudotem.

 
Na velmi měkké půdě va v nejméně početném startovním poli od roku 2007, čítajícím jen 12 koní, zvolil Mickael Barzalona s Nagano Goldem, nabízeným před startem v kurzu 50:1, defenzivní taktiku a svěřenec Václava Luky mladšího většinu dostihu cválal poslední, s tří až čtyřdélkovou ztrátou na pole. V cílové rovině si však pomalu polepšoval, byť jeho finiš neměl razanci z jeho nejlepších výkonů a také chvilku hledal prostor, postupně se však posunul na osmé místo, nejlepší umístění, jakého kdy v ČR trénovaný kůň v Arcu dosáhl, když za sebou zanechal čtveřici Gr.1 vítězů.

Vítězství si odnesl domácí WALDGEIST (Galileo), který v závěru ukázal nejsilnější finiš, kterým přešel přes horkou favoritku Enable a získal své nejcennější vítězství. Třetí skončil vítěz francouzského derby Scotsass (Siyouni), čtvrtý nejlepší zástupce Ballydoyle Japan (Galileo), za nímž přišla pátá jeho tréninková kolegyně Magical (Galileo).

Technický výsledek

Vítězný Waldgeist, druhý vítěz Ceny Vítězného oblouku v produkci irského velikána Galilea, pochází z rodiny, jejíž kořeny najdeme v Napajedlích v chovu Aristida Baltazziho. Ten v roce 1903 koupil od Imre Hunyadyho jeho odchovankyni Wave, dceru do Maďarska z Anglie importovaného vítěze Epsom Derby Doncastera (Stockwell) a taktéž v Anglii narozené Weatherbeaten (Young Melbourne). V Napajedlích ji připustil svým vlastním odchovancem, vítězem německého derby Con Amore (Matchbox) a z tohoto spojení se v roce 1908 narodila klisna White Clover. Prostřednictvím její dcery Wie So, dcery v Maďarsku působícího Ossiana (Le Sagittaire), se v roce 1923 tato rodina dostala do Německa, kde dodnes plodí špičkové koně.

Ač se v našem chovu tato rodina nezachovala, v 70. letech minulého století se v Napajedlích objevili hned dva její úspěšní zástupci - plemeníci Wiesenklee (Chief) a Waidwerk (Neckar). Vítěz Deutsches Derby i tamního St. Legeru Waidwerk, mj. otec vítězky Oaks Vlasty či premianta Velké jarní ceny Vajgara, získal v roce 1977 titul šampióna plemeníků, ale ještě lépe si vedl Wiesenklee, na dráze sice nedosahující třídy svého blízkého příbuzného (matka Wiesenklee byla pravou sestrou Waidwerka), ovšem v chovu výrazně úspěšnější. Dvojnásobný šampión plemeníků dal mj. vítěze Československého derby Veronala či Koně roku 1974 a dvojnásobného klasického vítěte Lakmuse. Během pětiletého napajedelského působení dal vítěze 9 klasických dostihů a později se ukázal jako mimořádný mateřský otec s jehož krví se setkáváme dodnes, jak potvrzuje například jeden z nejúspěšnějších napajedelských odchovanců posledních let Renny Storm (Stormy Jail). (miv)


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net