velka jarna cena 2019Dva favority pro první slovenské klasické dostihy vezl dnes do Bratislavy velkokarlovický mág František Holčák. Nikeandnemesis v Jarnej cene kobýl sice zklamala čtvrtým místem, vše ale vyhradil o půl hodiny později Arcturus, který ve Velkej jarnej cene přinesl první klasický úspěch stáji Meridian manželů Poledníkových.


Cesta ARCTURUSE (Fast Company) ke klasickému vítězství nebyla úplně jednoduchá. Na začátku prvního oblouku Velkej jarnej ceny (L, 3, 1700 m, 20.000 €, záznam) se dostal do strkanice se soupeři, ale pak jej ž. Šafář usadil zvenčí ve středu pole, které vodil německý zástupce Kopaonik (Tertullian)), sledovaný Military Respect (Wootton Bassett) ze stáje Lokotrans. V oblouku před cílovou rovinou šel Military Respect do čela, ale již před obloukem na třetí místo se posunuvší Arcturus přešel středem pole do vedení a lehce zvítězil. Dvě délky na něj v cíli ztrácel domácí Shawnee's Triumph (Cima de Triomphe) , který nakonec o 1 1/4 délky zdolal českého Military Respect. Vítěz trialu Ryony (Zoffany) skončil čtvrtý.  

Arcturus, kterého jako ročka koupil Joseph O'Brien za 50.000 gns a pro stáj Meridian jej vybral František Holčák po dvou vítězstvích ze 3 startů loni v Irsku, je synem úspěšného dvouletka, vítěze Acomb Stakes (Gr.3) a druhého v Dewhurst Stakes (Gr.1) plemeníka Fast Company (Danehill Dancer), který se po úvodní sezóně již na dráze neukázal. V chovu aktuálně působí v irském Kildangan Stud patřící do portfolia šejka Mohammeda, kde připouští za 12.000 €.  Poplatek oproti loňsku stoupl o 3 tisíc eur úspěchu jeho dcery Jet Setting, loňské vítězky Irish 1000 Guineas. Matka Mawu (Pivotal) na dráze nic neukázala a Arcturus je jejím prvním potomkem. Bába Fortunate Isles (Seeking The Gold) vyhrála jako dvouletá ve Francii a zatím dala jednoho vítěze ze dvou startujících. Třetí matka Dragonada je matkou listed vítězky v Portoriku.

Favoritkou Jarnej ceny kobýl (L, 3 kl., 1600 m, 20.000 €, záznam) byla po excelentním výkonu v trialu Nikeandnemesis (Xtension) stáje Joly, která však tentokrát, vedená ž. Šafářem, nepředvedla takový finiš jako minule, dlouho se nemohla rozejít a nakonec se rozešla až na posledních metrech, kdy si však již nedokázala polepšit pozici a skončila čtvrtá. Ještě o místo za ní skončila další česká zástupkyně Dark Absolu (Pouvoir Absolu), startující týden po čtvrtém místě v českém ekvivalentu, které se příliš nelíbilo pomalé tempo v úvodu dostihu a hodně ž. Línkovi půlovala. Klasické vavříny si odvezli maďarští zástupci, když se stylem start-cíl prosadila RIKOLETA (Rajsaman), vedená Zdenko Šmídou před papírově šancovější Crushing Power (Foxwedge) s Tomášem Lukáškem  

Christianem Richnerem za 5.000 € na podzimní mixed dražby v Deauville v roce 2017 zakoupená Rikoleta je dcerou vítěze Prix du Muguet (Gr.2) a úspěšného mílaře Rajsamana (Linamix) aktuálně působícího ve francouzském Haras de Jalogny, kde připouští za 4.500 €. Rajsaman se skvěle uvedl vítězem francouzského derby Brametot v prvním ročníku, vedle něj však měl v úvodních třech ročnících jen 3 blacktype vítěze. Klisna je prvním potomkem 4x umístěné Toxic Girl (Soldier of Fortune), bába Trice (Highest Honor) dala 6 vítězů z 11 potomků včetně Gr.3 umístěné Tessara (Sendawar). 

jarna cena kobyl 2019 

Nečekaný, ale o to více potěšující doběh měla velmi dobře obsazená Veľká májová cena (I.k., 4+, 2400 m, 7.000 €, záznam) s dvojnásobným Koněm roku Zorianou (Jukebox Jury), stejným titulem z roku 2016 oceněným Medici (Curlin), šampiónem Darkolvou (Dark Angel) či výborným Oriental Sky (Tiger Hill). Dostih odvodil Balleroy, za kterého se ze zadních pozic posunula favorizovaná Zoriana. Ta už před posledním obloukem přešla do čela a Štefan Budovič se v jejím sedle pokusil o trhák. Do cílové roviny sice klisna přišla se zhruba pětidélkovým náskokem, ale ten se rychle zkracoval pod útokem Oriental Sky s Jaroslavem Línkem. Ani ten však na vítězství nedosáhl - to získala svěřenkyně Luboše Urbánka outsiderka KIHNU (Campanologist) stáje Lokotrans, která většinu dostihu cválala na konci pole, ale v cílové rovině přišla zvenčí se silným finišem, který rezultoval v půldélkové vítězství před Oriental Sky. Třetí skončil Furious Felix (Overdose), čtvrtý Darkolva a až pátá Zoriana.

Velka majova 2019

V Jarnej míli (hdcp I.k., 4+, 1600 m, 7.000 €, záznam) se navzdory nejvyšší váze v poli prosadila domácí odchovankyně MOOREEN (Calming Influence), která pod Szczepanem Mazurem udávala taktovku většinu dostihu, v závěru však měla dost práce s odražením útoku outsiderky Bethany Belle (Next Desert - Be Tigres), odchovankyně dr. Jana Filly, která skončila o hlavu druhá, ale 2 1/2 délky před Kilwordem (Thousand Words). Facts and Figures (Galileo) skončil čtvrtý, George Boole (Art Connoisseur) uzavřel tabuli. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking