karpatska cena 2019Bratislavský mítink dnes patřil dvouletým. Na dráze v Petržalce se odběhly oba nejvýznamnější dostihy pro nejmladší ročník a v obou hrály významnou roli klisny stáje rodiny Dufkových Statek Blata Český ráj, připravované rodinou Vocásků v němčické tréninkové centrále.


Nejprve přišla na řadu Cena zimnej kráľovnej (I.k., 2 kl., 1600 m, 8.000 €), do níž jako desetinová favoritka odskakovala druhá z české edice Barthesa (Alhebayeb). Hrká favoritka se ale ani zde titulem zimní královny neozdobila, když podlehla start-cíl jsoucí QUEEN OPEŘE (Jukebox Jury), v České republice narozené dceři slovenské šampiónky a klasické vítězky Quissisany (Antonius Pius). V sedle vítězné odchovankyně Pavla Vigaše, připravované Zuzanou Kubovičovou, byl žokej Jiří Palík. Za Barthesou, která na vítězku v cíli ztrácela jednu délku, obsadila třetí místo bulharská New Big Hope (Arrigo), čtvrté peníze brala česká odchovankyně Rhaenys (Rosensturm) z chovu Vítězslava Vandy.Více než dostačující náplast za porážku Barthesy přinesl Statku Blata Český ráj i trenérce Heleně Vocáskové hlavní bod bratislavského mítinku Karpatská cena (L, 2, 1600 m, 15.000 €), ve které se finišem zvenčí prosadila čtvrtá z české Ceny zimní královny FRANCESKA BELLA (Kingston Hill), která v cílové rovině přešla přes v dostihu aktivního favorita v bulharských službách Darlinga (Holy Roman Emperor) a získala své první jedničkové vítězství. Drtivý závěr ze zadních pozic jdoucího Magic Barona (Dabirsim) Lokotransu přišel příliš pozdě na to, aby dokázal víc než jen stáhnout náskok Francesky na 3/4 délky a překonat o 1 1/4 délky Darlinga.  

Franceska Bella, zakoupená jako ročka loni v listopadu na Goffs Autumn Sale Tomášem Jandou za 5.200 €, pochází z prvního ročníku vítěze Racing Post Trophy (Gr.1) Kingston Hilla (Mastercraftsman), který v klasickém věku vyhrál anglický St. Leger (Gr.1), doběhl druhý v Epsom Derby (Gr.1) a dnes působí v chovu v irském Coolmoru. Až 12. května narozená Franceska Bella je dcerou nestartovavší Magnificent Bell (Octagonal), polosestry listed vítězky a matky blacktype vítěze klisny Esyoueffce (Alzao) a také valacha Manorson (Desert King), který vyhrál listed proutěnky. Sama Magnificent Bell dala zatím 7 potomků, každý z nich se ukázal na dráze, 5 zvítězilo včetně valacha Inventora (Alzao), který ze svých 7 vítězství získal 4 na proutěnkách, kde dosáhl i svého největšího úspěchu - třetího místa v John Smith's Top Novices' Hurdle (Gd2).Jedničkový Jesenný hendikep Meridian (I.k., 3+, 1800 m, 7.000 €) získal stylem start-cíl domácí nejvíce zatížený CHILLI CHOCOLATE (Falco) s ž. Martinem Laubem, George Boole (Art Connoisseur) stáje AGA-Vlachovice skončil třetí, do ČR však putuje dotace za první místo z dvojkového Handikepu Tempeltänzera (II.k., 3+, 2400 m, 4.000 €), v němž se navzdory nejvyšší váze v poli 63 kg jistě prosadil čtyřletý valach BARABASH (Intense Focus) ze stáje Lokotrans, vedený Martinem Laubem. (miv)
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net