Stromsholm SvensktGrandNationalVe švédském Strömsholmu se dnes odehrál mítink, jehož součástí byly i dva největší švédské překážkové dostihy. V nich se sice svěřenci trenérky Novákové na vítězství neprosadili, ale nakonec dokázal v rámcovém dostihu zvítězit Hádés s Niklasem Lovénem v sedle. Oba vrcholy zdejší překážkové sezóny ovládl Jan Faltejsek v sedlech koní Pavla Vovčenka.


V úvodním dostihu mítinku, Easyfix Det 42:e Svenskt Champion Hurdle (5+, prout. přek., 3700m, 200.000 SEK) nakonec startovali jen čtyři koně. Dostih dlouho vodil zástupce stáje Vocetka Surin (Belenus) s Niklasem Lovénem, v sedle. V posledním kole ale ryzákovi došly síly a nakonec skončil se ztrátou poslední třetí. O vítězství svedli v cílové rovině pěkný souboj dva koně. O krátkou hlavu se prosadila Janem Faltejskem vedená svěřenkyně trenéra Vovčenka Leierspielerin (Eden Rock), která dlouho odpočívala na konci pole a v závěru porazila aktivnějšího Sommerville (Mark of Esteem).  Vítězná klisna si při čtvrtém startu na překážkách připsala první vítězství. Minule ji Jan Faltejsek dovedl ke třetímu místu ve Strasbourgu.

V největším švédském překážkovém dostihu, G Construct Det 49:e Svenskt Grand National (5+, steeple, 4500m, 280.000 SEK), který před dvěma roky vyhráli Al Bustan (Medecis) a Josef Bartoš, se utkalo osm koní včetně dalšího zástupce oranžových barev stáje Vocetka Tamase (Royal Court), jehož zatím posledním počinem na dráze bylo třetí místo v Prvomájové steeplechase. V dostihu se ve vedení vystřídalo více koní. Český zástupce se držel za středem pole a v posledním kole ho Niklas Lovén posunoval dopředu, ale nakonec to stačilo na čtvrté místo. Jan Faltejsek vedl v dostihu dalšího svěřence trenéra Vovčenka Serienlohna (Lomitas), se kterým dostih v jeho první fázi nedlouho vedl, ale pak devítiletého hnědáka nechal cválat v poklidu vzadu. Čelo dostihu mezitím ovládali Wutzelmann (Desert Prince) s Lukášem Sloupem v sedle a Trucker Glory (Mahler). Oběma koním ale v cílové rovině vypálil rybník Jan Faltejsek, který vedl Serienlohna podél dvivácké bariéry a přiměl ho k třídélkovému prvenství před Truckers Glory a třetím Wutzelmannem. Tamas zaostal v cíli za vítězem o šest délek. Favoritem dostihu byl Ajas (No Risk At All) s Annou Pilroth v sedle, který ale jako jediný z účastníků dostih pro pád nedokončil.

Svěřenci trenérky Jana Novákové ale nakonec nejedou ze Švédska domů bez vítězství. Postaral se o něj desetinový favorit HÁDÉS (Calming Influence) s Niklasem Lovénem v sedle v závěrečném dostihu odpoledne, Strömsholms Vandrarhem Familie Perssons Minneslöpning (5+, steeple, 3500 m, 80.000 SEK), který pro stáj Galopp & FRIENDS s.r.o. získal letos ve Švédsku už druhé vítězství. Po škrtnutí jeho tréninkového kolegy Idola (Nowogrodek) do dostihu nastoupili jen tři koně, ale bývalý svěřenec trenéra Bodláka Fantastic Light (Vespone) měl bohužel asi ve třetině dostihu pád. Hádés se v posledním kole přetahoval o vedení s Junglelandem (Binary File), ale v cíli ho za sebou zanechal o několik délek. (mze)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking