V posledních sezónách sledujeme podstatný nárůst úspěšnosti českých koní na zahraničních drahách. Ten už není omezen jen na italské překážky či občasné úspěchy ve francouzských prodejkách, ale docela pravidelně zahrnuje i úspěchy v blacktype dostizích. Těm je právem věnována nemalá pozornost, ovšem trochu v ústraní honby za blacktype úspěchem zůstává skutečnost, že počet blacktype koní neroste jen v českých stájí, ale také v mateřských stádech domácích chovatelů.


Není to tak dávno, co v českém chovu nepůsobila žádná klisna, která by dokázala zvítězit či se umístit (pro zisk statutu blacktype koně se počítají jen druhá a třetí místa) v mezinárodně uznávaném blacktype dostihu. Přesto se čas od času nějaká klisna blacktype výkoonosti do českého chovu dostala. Tou v předešlých dobách nejslavnější byla Redakta (Dakota), odchovankyně Hřebčína Napajedla, která, jak jsme již před časem psali, získala během svého působení v německém turfu v péči Heinze Jentzsche vítězství v listed Grosser Preis von Hessen a v dalších dvou německých listed dostizích se umístila. Redakta svou vynikající třídu potvrdila i v chovu, kde dala mj. Koně roku a vítěze Českého derby Reguluse a založila rodinu, ze které pochází jeden z mezinárodně nejúspěšnějších českých odchovanců, v Hřebčíně Napajedla narozený Renny Storm (Stormy Jail).

Na přelomu tisíciletí se v českém chovu objevilo několik klisen, v jejichž předešlé produkci jsme mohli najít blacktype koně včetně jedné, která sama v blacktype dostihu zvítězila. Jméno oné klisny dnes už většině turfmanů nic neřekne a i ve své době byla málo známou a úspěšnou matkou. Onou klisnou byla bělka Wanateluthspilgrim, v USA narozená dcera téměř neznámého plemeníka Pilgrim (Northern Dancer), pravého bratra vítěze Epsom Derby The Minstrela. Wanateluthspilgrim, jedna z klisen, které Zbyněk Pulec zakoupil při revitalizaci chovného stáda mimoňského hřebčína, vyhrála v USA 6 dostihů včetně stakes Sefa's Beauty Breeders' Cup Stakes a vydělala 102 tisíc dolarů. Než přišla do Mimoně, působila v německém chovu, kde dala několik solidních potomků a také klisnu Walu (Acatenango), vítězku Idee Festa-Rennen (L) v Baden-Badenu. U nás se jí ale nedařilo. Z trojice startovavších potomků ukázala nejvyšší třídu dvojnásobná vítězka IV. kategorie Wanexa (High Extreme), narozená už v době, kdy Wanateluthspilgrim působila v chovu Agrobyškovice s.r.o.  V chovu však působila nestartovavší dcera Wotana (Areion), její první zdejší potomek, matka velmi užitečného Wobull Se Now (Bully Pulpit).

Hřebčín Mimoň tehdy získal i další klisny, v jejichž předešlé produkci najdeme koně blacktype třídy jako například Trystero (Shareef Dancer), matku vítěze Silver Trophy (L) Cadeaux Tryst (Cadeaux Genereux), či Fiamma neru (Surumu), jejíž syn Fastaghano (Mandelbaum) vyhrál listed v Německu, ale už žádnou, která by sama v blacktype dostihu uspěla.

Jak jsme uvedli výše Wanateluthspilgrim skončila v chovu Agrobyškovice, v němž se před 10 lety objevila další matka blacktype třídy, privátně v Anglii zakoupená Green Song (Green Tune), která do ČR přišla březí po Three Valleys (Diesis). V Prix Solitude (L) druhá Green Song, s níž Byškovice koupily i jejího syna Gloushka (Dubawi), později druhého v Bratislavské míli (L), stále v českém chovu působí, přesunula se ale o pár kilometrů dál - do Krabčic.

Klisny s blacktype výkonností působící v českém chovu

------ Acton s.r.o./Centrum Darhorse: --------------------------------------------------------------------------------------------------------

CORCOVADA, nar. 2007, Captain Rio - Misty Mountain, Namaqualand
1. Flame of Tara Stakes, L, Premio Nogara, L, 3 C L Weld Park Stakes, Gr.3
BLESSYOURPINKSOX, nar. 2001, Cadeaux Genereux - Kumta, Priolo
1. Kilboy Estates Stakes, L, Dance Design Stakes, L, 2. Denny Cordell EBF Fillis Stakes, Gr.3, Lanebane Stakes,
LEO GALI, nar. 2007, Galileo - Reprise, Darshaan
1. EBF Terme di Merano, L, 2. Give Thanks Stakes, Gr.3, St Leger Italiano, Gr.3, 3. Lanebane Stakes, L, EBF Terme di Merano, L, Premio Giovanni Falck, L
Green Song, nar. 1997, Green Tune - Chatelsong, Seattle Song
2. Prix Solitude, L
Najinska, nar. 2011, Areion - Najinskaja, Tannenkönig
2. EBF Terme di Merano, L 

------ Dr. Jiří Charvát: -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Quebec, nar. 2009, Excellent Art - Soul Mountain, Rock of Gibraltar
2. Premio Veriere, Gr.3
Dumnonia
, nar. 2012, Silver Frost - Dentelle, Apeldoorn
2. Premio Bereguardo, L
Reglisse
, nar. 2010, Verglas - Regalline, Green Desert 
2. Flame of Tara Stakes, L

------ Hřebčín Napajedla: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dally Hit
, nar. 2011, Ad Valorem - Dame Rochelle, Danehill Dancer
2. Grosser Dresdner Herbstpreis, L
Jeanmaire
, nar. 2003, Dansili - Lovely Lyca, Night Shift
3. Dick Poole Fillies Stakes, L

------ Hřebčín Křenek: ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sakheart, nar. 2006, Sakhee - Tanwir, Unfuwain
2. Premio Royal Mares, L, Premio Pietro Bessero, L, 3. Premio Verziere, Gr.3


Je to trochu symbolické, že svého času jediná klisna klisna blacktype výkonnosti v českém chovu po ukončení činnosti byškovického chovu našla nový domov v Centru Darhorse. Právě toto chovatelské zařízení je dnes místem, v němž nalezneme nejvíce klisen, jejichž dostihovou kariéru zdobí vítězství či umístění v dostizích kategorie blacktype. Možná Vás to číslo překvapí, ale jak ukazuje tabulka, takových klisen už je v našem chovu 11 a největší část z nich, a nutno dodat všečtně všech blacktype vítězek, stojí právě v Krabčicích. Čtyři z nich už Rostislav Kopecký jako blacktype klisny koupil, byť Leo Gali (Galileo) přišla do Krabčic "jen" jako blacktype umístěná a vítězství získala až ve zdejších barvách. Jednu - Najinskou (Areion) sám "udělal" - tj. koupil za 13.000 € jako ročku a status blacktype získala až v péči tehdejšího krabčického trenéra Koplíka.
Jak jsme uvedli, stojí zde i všechny tři blacktype vítězky v českém chovu - Leo GaliBlessyourpinksox (Cadeaux Genereux) a Corcovada (Captain Rio), poslední dvě zmíněné navíc vyhráli blacktype opakovaně, v případě Corcovady přišel druhý triumf v době, kdy běhala za stáj DAR. Jejich chovné kariéry zatím vesměs nelze hodnotit. Na Najinskou premiéra potomka na dráze teprve čeká, Leo Glai se nadějně uvedla nyní tříletou Lareonou (Areion), Corcovadě vyběhli dva potomci, lépe si vede letos tříletá Cunami (Mikhail Glinka). Nejzkušenější z nich je Blessyourpinksox, která se v našem chovu uvedla velmi dobře. Jejím prvním zdejším potomkem byl Bonys (Intense Focus), třetí z předloňského Českého derby a jeden z mála českých odchovanců, kterým se podařilo vyhrát v Itálii rovinový dostih.


Z 11 blacktype klisen v českém chovu jich 5 získalo statut blacktype koně během českého tréninku. Jednou z nich je i šampiónka dvouletých a tříletých klisen Najinska.

Druhým chovatelem podle počtu blacktype klisen v chovu je Dr. Jiří Charvát, mající ve svém stádě 3 klisny s blacktype výkonností. Jednu z nich už takovou koupil - Reglisse, která jako dvouletá získala v Irsku druhé místo ve Flame of Tara Stakes (L). V českém prostředí podobný výkon nezopakovala, nicméně jako chovná klisna se ukazuje velmi nadějně. Její první potomek, letos tříletý Res Judicata (Jukebox Jury), loni úspěšný v Karpatské ceně (L), patří k předním koním ročníku a tuto neděli bude ve Velké červnové bojovat o místo na startovní listině Českého derby.
Jen hlava chyběla French Quebec (Excellent Art), aby i ona přišla do ČR jako blacktype kůň. Pozdější klasická vítězka byla zakoupená privátně po dvouleté kariéře v Irsku, kterou zakončila čtvrtým místem v listed Lanwades & Staffordstown Studs Stakes, hlavu za třetí Ronan's Bay. Dostih mj. vyhrála O'Brienova Homecoming Queen (Holy Roman Emperor), která následující jaro rozdrtila konkurenci v 1000 Guineas (Gr.1), které vyhrála s devítidélkovým náskokem.
Další pozdější klasickou vítězku Dumnonii (Silver Frost) koupil Jiří Charvát za 26.000 € jako roční a stejně jako French Quebec i Dumnonia získala privilegium být v dražebním katalogu uváděna tučným písmem při startech v Itálii pod českými trenéry Olehlou a Tůmou. Nakolik jim pomůže v chovné kariéře uvidíme až za pár let - French Quebec se prvního startu svého potomka dočka nejdříve příští rok u Dumnonie budeme čekat ještě déle, oběma však majitel dává příležitost se zajímavými evropskými plemeníky a občas jimi podpoří i své hřebce v čele s Blue Coralem a Chardonney Tcheque. První byl mj. letos partnerem Reglisse, zatímco Dumnonia cestovala za vítězem Sussex Stakes a Queen Anne Stakes Toronadem (High Chaparral).
 

French Quebec se svým prvním potomkem, klisnou Faliakri po Zazou, foto Magda Hamříková

Dvě blacktype matky dnes zdobí i stádo našeho nejtradičnějšího chovatele Hřebčína Napajedla. Služebně starší je patnáctileté Jeanmaire (Dansili), bába loňského vítěze Českého derby Josepha (Lando). Příběh klisny, která jako dvouletá finišovala třetí v listed Dick Poole Fillies Stakes v Salisbury, je dostatečně známý. Klisnu zakoupil už jako chovnou klisnu v roce 2006 v Deauville prostřednictvím Christiana Richnera Jiří Charvát za 56.000 € a byla tehdy nejdražší chovnou klisnou, zakoupenou pro domácí chov na veřejné dražbě. V chovu Jiřího Charváta nesplnila očekávání a byla nabídnuta Napajedlům, ovšem její dcera, nestartovavší Josselin (Muhtathir), hned prvním potomkem Jiřímu Charvátovi dřívější důvěru oplatila derby vítězem Josephem. 
Nepopsaným listed je druhá blacktype klisna v Napajedlích, předloňský Kůň roku Dally Hit (Ad Valorem), druhá z listed v Drážďanech, jejíž první potomek, jehož otcem bude Stormy Jail (Stormy Atlantic), by měl spatřit světlo světa příští rok.

V seznamu blacktype klisen nám zbývá už jen jediné jméno - Sakheart (Sakhee). Vedle French Quebec je jedinou, která k nám přišla už s dostihovými zkušenostmi, ale blacktype umístění získala až v českém tréninku. Ovšem zatímco French Quebec k němu měla v Irsku velmi blízko, Sakheart k nám přišla s mnohem méně výraznější kariérou. Racing Post ocenil její nejlepší výkon u Marca Bottiho ve dvou letech ratingem 68, v péči Václava Luky to dotáhla až na rovnou stovku. V chovu Hřebčína Křenek působí šestým rokem, ale zatím žádný její potomek se na dráze neukázal.

Tolik pohled na klisny v našem chovu, kterým se na dostihové dráze podařilo zvítězit či se umístit v dostihu, mezinárodně registrovaném jako blacktype. Samotný úspěch v takovém dostihu jistě nemůže zaručit i úspěch v chovu, klisně však bezesporu přidává na hodnotě a českému chovu přidává trochu toho lesku.

Miloslav Vlček        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking