coolmore zanrIrský chovatelský gigant jménem Coolmore a jeho plemeníci ovlivňují dostihy takřka ve všech koutech této planety. Nejmarkantněji je to vidět v Derby, a to zásluhou Sadler's Wellse a jeho synů, kteří se stali celosvětově nejvýznamnějším zdrojem třídových koní pro distanci 2400 metrů.

Také v Českém derby je vliv krve coolmorských plemeníků velmi patrný a v letech 2013 - 2015 zvítězili v naší modré stuhy tři potomci coolmorských plemeníků v řadě. Byli to Mister Aviation, Cheeky Chappie a Touch of Genius, potomci tří nejúspěšnějších Sadler's Wellsových synů Montjeua, High Chaparrala a Galilea. Pod hlavičkou Coolmoru dnes připouští i otec předloňského derby vítěze Gontchara Champs Elysees (Danehill), ten však v době, kdy připouštěl jeho matku, ještě stál na Banstead Manor Stud a do Coolmoru se dostal, ovšem jako National Hunt plemeník, až do Gontcharově triumfu v derby. Také letošní startovní listinu našeho derby coolmorští plemeníci významně ovlivnili, byť to není na první pohled tak patrné. 

Na startovní listině letošního Českého derby totiž nenajdeme žádného potomka coolmorského plemeníka s výjimkou Saula, syna již zmiňovaného Champs Elysees, který se též narodil ještě v době, kdy Champs Elysees neměl o svém budoucím působišti ani netušení. O to častěji ale současné i bývalé coolmorské hvězdy najdeme o generaci dál jako rodiče koní, jejich potomci budou v neděli bojovat o co největší část z 2,5 miliónové dotace 98. CPI PG Českého derby. Možná Vás to číslo překvapí, ale z 16 koní, kteří jsou uvedeni na startovní listině (nepočítáme podčárníky) je 12 potomky koní, jejichž otcové působí či působili v Coolmoru!

Nepřekvapí, že největší zásluhu na tom má Galileo, který je v přímé linii dědem 3 účastníků letošního derby a v jednom případě je mateřským otcem. Vliv Galilea na startovní listinu Českého derby se navíc neomezuje jen na importované koně. Vezmeme-li data procentuelně, má dokonce větší vliv, a to přímo 100%, u českých odchovanců. Ti jsou na startovní listině jen dva, oba jsou však potomky Galileových synů. TOP ONE je synem Mikhaila Glinky, GOLDEN ALIGHIERI je po Durante Alighieri. Třetím do party je importovaný KING HEART, syn Galileova velmi úspěšně v chovu debutujícího Nathaniela. Sázet ha Galileovu krev by měl i Jiří Odcházel, jehož DARKOLVA, syn Galileovy dcery Penolva, by právě z mateřské strany mohl získat dostatek vytrvaleckých vloh pro úspěch v derby, těch, kterých se tak zoufale nedostává u jeho otce, sprintera Dark Angel. 

galileo new
Galileo, foto Coolmore

Před nástupem Galilea a vlastně chvíli i po jeho nástupu, byl nejúspěšnějším Sadler's Wellsovým synem v Coolmoru, ale i na světě, Montjeu. Otec 4 vítězů Epsom derby bude mít v naší modré stuze též 4 želízka v ohni, v jednom případě však jeho vliv najdeme až ve třetí generaci. Tím koněm je MON CHERI, jehož matka je dcerou Hurricane Runa (Montjeu), které též svého času okupoval box v Coolmoru. Do boje o nejlépe dotované středoevropské derby vyrazí dva synové vítěze Irish St Leger (Gr.1) Jukebox Jury (Montjeu) RES JUDICATA a FOREVER DRY, a také syn anglického derby vítěze Authorized (Montjeu) THISISTHEKEY

Do naší modré stuhy se letos zapojí i třetí ze "svaté trojky" Sadler's Wellsových synů v Coolmoru High Chaparral. O to, aby se jeho jméno znovu dostalo na listinu vítězů našeho derby se bude snažit německý POLDI'S LIEBLING, jehož otec Tai Chi je High Chaparralovým synem.

"Pojištěný z obou stran" je DRAGON, syn Planteura, jehož otec Danehill Dancer udělal v Coolmoru nečekaně úspěšnou kariéru, a v Coolmoru, ale v jeho americké pobočce, působil i mateřský otec Woodman. Již zmíněný SAUL je synem Champs Elysees, o kterém jsme jsme se již zmínili, ovšem jeho otec Danehill v Coolmoru také působil a svého času byl dokonce schopen sesadit z trůnu samotného Sadler's Wellse. Posledním z dvanácti účastníků, jejichž rodiče jsou potomky coolmorských hřebců, je BLESSED KISS. Tu jsme si nechali na závěr záměrně, protože u ní je z uvedeného tuctu spojení s Coolmorem nejslabší. Zajišťuje je mateřský otec Hold That Tiger, který sice v Coolmoru v úvodu své kariéry působil, ale stál jen v amrické pobočce na Ashford Stud.

To je souhrn 12 účastníků letošního derby, jejichž rodiče jsou potomky coolmorských hřebců. Ptáte se, co ti zbylí 4? U těch najdeme coolmorské hřebce ve 3. generaci! U CARMELLY a ORIENTAL GLORY je jím přímo Sadler's Wells, u BLACK BARDA Mozart a u CAPE FREEDOM Ahonoora, ovšem Cape Crossova matka Park Appeal (Ahonoora), díky níž je v rodokmenu přítomen, se narodila z připuštění ještě před tím, než Ahonooru po výborných výsledcích Coolmore angažoval.

Miloslav Vlček
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking