WaldgeistV neděli se v Saint-Cloud odběhl jeden z vrcholů tamního kalendáře, 400 tisíci eur dotovaná Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1). Vedle ní byla na programu i další grupová zkouška Prix de Malleret (Gr.2). V obou se prosadili potomci klisny Waldlerche (Monsun), klisny, pocházející z rodiny vzešlé z Napajedel.

 
Strhující doběh Grand Prix de Paris rozhodovala cílová kamera, která určila jako vítěze čtyřletého svěřence Andre Fabre WALDGEISTA (Galileo), který o nos zdolal útočící Coronet (Dubawi) s Frankie Dettorim v sedle. Pro Waldgeista to nebyl první úspěch v nejvyšší společnosti - už jako dvouletý vyhrál Criterium de Saint-Cloud (Gr.1) a loni finišoval druhý v Prix du Jockey Club (Gr.1) - francouzském derby.Hodinu po úspěchu Waldgeista deklasovala soupeře v Prix de Malleret (Gr.2, 3 kl, 2400 m, 130.000 euro) Waldgeistova mladší 3/4 sestra a tréninková kolegyně WALDLIED (New Approach), která s přehledem a náskokem 2 1/2 délky před Fuse (Teofilo) získala své první grupové vítězství.  Waldgeist a Waldlied jsou prvními dvěma potomky vítězky Prix Penelope (Gr.3) Waldlerche (Monsun), která se v tak chovu uvedla mimořádným způsobem. Nakonec není divu - její matka Waldmark (Mark of Esteem) obsadila druhá místa ve Falmouth Stakes (Gr.2) a Sweettenham Stud Fillies' Trial Stakes (L) a v chovu dala vítěze anglického Saint Leger (Gr.1) Masked Marvel (Montjeu) či vítězku Dallmayr Coupe Lukull (L) Waldnah (New Approach). Bábou Waldlerche není nikdo menší než šampiónka tříletých klisen v Německu a tamní spolu šampiónka starších klisen Wurftaube (Acatenango), vítězka Gerling Preis (Gr.2), německého St Leger (Gr.2) a dalších 5 dostihů, posléze matka vítěze Deutsches Derby (Gr.1) Waldpark (Dubawi).

Pokud bychom putovali dále do historie narazíme na řadu dalších velkých jmen německého turfu, v němž tato rodina hraje velmi významnou roli. Nás však může těšit, že její kořeny najdeme v Napajedlích v chovu Aristida Baltazziho. Ten v roce 1903 koupil od Imre Hunyadyho jeho odchovnkyni Wave, dceru do Maďarska z Anglie importovaného vítěze Epsom Derby Doncastera (Stockwell) a taktéž v Anglii narozené Weatherbeaten (Young Melbourne). V Napajedlích ji připustil svým vlastním odchovancem, vítězem německého derby Con Amore (Matchbox) a z tohoto spojení se v roce 1908 narodila klisna White Clover. Prostřednictvím její dcery Wie So, dcery v Napajedlích působícího Ossiana (Le Sagittaire), se v roce 1923 tato rodina dostala do Německa, kde dodnes plodí špičkové koně.

Ač v našem chovu se tato rodina nezachovala, v 70. letech minulého století se v Napajedlích objevili hned dva její úspěšní zástupci - plemeníci Wiesenklee (Chief) a Waidwerk (Neckar). Vítěz Deutsches Derby i tamního St. Legeru Waidwerk, mj. otec vítězky Oaks Vlasty či premianta Velké jarní ceny Vajgara, získal v roce 1977 titul šampióna plemeníků, ale ještě lépe si vedl Wiesenklee, na dráze sice nedosahující třídy svého blízkého příbuzného (matka Wiesenklee byla pravou sestrou Waidwerka), ovšem v chovu výrazně úspěšnější. Dvojnásobný šampión plemeníků dal mj. vítěze Československého derby Veronala či Koně roku 1974 a dvojnásobného klasického vítěte Lakmuse. Během pětiletého napajedelského působení dal vítěze 9 klasických dostihů a později se ukázal jako mimořádný mateřský otec s jehož krví se setkáváme dodnes, jak potvrzuje například jeden z nejúspěšnějších napajedelských odchovanců posledníh let Renny Storm (Stormy Jail). (miv)  

Související článek:
Hlavní trial na Deutsches Derby vyhrál hřebec z napajedelské rodiny

           Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking