Smutná zpráva dnes přišla z Japonska. Ve věku 17 let uhynul hřebec DEEP IMPACT (Sunday Silence), dostihový šampión, který získal dva titulu japonského Koně roku, a především mnohonásobný šampión plemeníků, který se stal nástupcem svého otce legendárního Sunday Silence (Halo).

Osudovým se mu staly problémy s krkem, kvůli nimž byl už na začátku dubna stažen z chovu a jeho poslední ročník tak bude čítat jen zhruba 20 potomků. Přitom v loňském roce hřebec připustil 197 klisen, o rok dříve dokonce 241.

Cesta k obrovské popularitě mezi japonskými, ale i evropskými či australskými chovateli, byla docela přímočará. Na dráze se za 73,5 miliónu jenů na JRHA Select Sale zakoupený hřebec už od prvních kroků ukazoval jako velká hvězda. Svůj první a jediný start ve dvou letech proměnil ve vítězství, jako tříletý postupně ovládl všechny tři dostihy japonské trojkoruny. Tříletou kampaň zakončil v Arima Kinen, v nichž utrpěl svou jedinou japonskou porážku, když jej porazil Heart's Cry. O rok později v ní triumfálním vítězstvím před narvanými triibunami zakončil svou kariéru, když předtím dokázal vyhrál i Japan Cup a další dva Gr.1 dostihy japonského kalendáře. V říjnu se postavil na start Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) ve které proběhl cílem na třetím místě, 3/4 délky za vítězným Rail Link (Dansili), později však byl diskvalifkován kvůli nálezu zakázané látky, v Japonsku běžně používané. 

Závěrečný triumf Deep Impacta v Arima Kinen a loučení s diváky


Ani tato kaňka nijak neovlivnila jeho popularitu a zájem chovatelů o jeho služby. V první sezóně v roce 2007 připustil 215 klisen, následující rok dokonce 232. Nejvíce partnerek získal v sezóně 2013, kdy mu chovatelé svěřili celkem 262 klisen. To bylo poté, co získal první titul šampióna japonských plemeníků, který mu neunikl ani ve všech následujících letech do roku 2018 a neměl by mu uniknout ani letos. Databáze Equineline registruje už 135 blacktype vítězů mezi jeho potomky, kteří tvoří 9% všech jeho potomků, kteří dosáhli dostihového věku, 42 z nich vyhrálo Gr.1 dostih. Zřejmě největší hvězdou mezi nimi byla Gentildonna, sedminásobná Gr.1 vítězka, která 2x vyhrála Japan Cup a získala i Dubai Sheema Classic (Gr.1) v Meydanu. Pět jeho synů vyhrála Tokyo Yushun, japonskou verzi derby, třikrát jeho potomek uspěl v Japan Cupu. 

V posledních letech se o hřebcův talent zajímali výrazně i zahraniční chovatelé včetně irského Coolmoru, který k hřebci pravidelně posílal několik klisen. Byla mezi nimi i Galileova dcera Maybe, která s Deep Impactem přivedla na svět dvouletého šampióna a vítěze 2000 Guineas Saxon Warriora, dnes již coolmorského plemeníka. Dalším velkým evropským úspěchem Deep Impacta bylo vítězství Study of Mana v loňském Prix du Jockey Club (Gr.1) - francouzském derby.

Odchod Deep Impacta je těžkou ranou pro Shadai Farm, na které zastoupil svého otce, mnohonásobného šampióna tamních plemeníků. V chovu ale již má celou řadu úspěšných synů, z nichž Tosen Homareboshi, Deep Brillante, Kizuna a Tosen Ra již mají první blacktype vítěze. (miv)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking