Když v roce 2013 začínal své chovné působení v napajedelském hřebčíně, byl DURANTE ALIGHIERI prvním synem multišampióna plemeníků Galilea (Sadler's Wells) ve středoevropském chovu. Po 8 sezónách ale z chovu odešel, letošní výsledky jeho potomků však přesvědčili majitele, aby hřebce do chovu zase vrátili.

 
"Po letošních výsledcích Respekta, Daralary a dalších by byla škoda, kdyby znovu nepřipouštěl," uvedl pro naše stránky jeden ze spolumajitelů hřebce Václav Luka starší. Právě dva zmiňovaní koně Durantemu zajistili první umístění v klasických dostizích. Respekt z chovu Tomáše Duchoně doběhl třetí v Saint Leger (L), Daralara, která je vlastní odchovankyní Václava Luky, finišovala čtvrtá v Saint Leger v Polsku. Ale nejen to, někdejší roček za 475.000 gns je aktuálně na 10. místě průběžného šampionátu plemeníků a z hřebců, kteří působí či působili v českém chovu, jsou před ním pouze již uhynulý Egerton (Groom Dancer) a nyní ve Francii stojící Shamalgan (Footstepsinthesand). 

Bývalý svěřenec Sira Henryho Cecila debutoval jako dvouletý koncem října v maiden na míli v Yarmouthu, kde skončil na těžké půdě hluboko v poli poražených. O měsíc později v Lingfieldu na all-weatheru na míli však již bojoval o vítězství, k němuž mu chyběl jen krk. Jeden a čtvrt délky za ním tehdy doběhla Hawaafez (Nayef), která o 2 roky později vyhrála Gr.3 Cumberland Lodge Stakes. Na start dalšího dostihu se postavil až o 9 měsíců později ve Windsoru, kde skončil osmý v maiden na 2 kilometry, ale tři týdny poté jistě o 2 3/4 délky vyhrál Class 5 handicap na 2400 metrů ve Ffos Las. Tím jeho kariéra, během které dosáhl na rating 75 liber, skončila. Pro chov byl vybrán nejen díky svému otci Galileovi, ale i zásluhou rodiny, ze které pochází a která je jednou z nejúspěšnějších rodin v současnosti.

Nepřehlédněte: Gr.2 vítěz a Gr.1 umístěný Battlegroum, první potomek vítězky Arc Found, prodán do Turecka

V chovu začínal v Napajedlích, poté se o něj střídali jeho spolumajitelé Václav Luka a Rabbit Trhový Štěpánov, kdy zpočátku strávil část sezóny v Chotouni a část v Pičíně, později se u nich střídal po jednotlivých sezónách. Po slibném úvodním ročníku, v němž měl mj. třetí ze slovenské zimní královny Fanegu Star, čtvrtého z Karpatské ceny Monte Gelato a ve druhém vítěze Simsonovy ceny Golden Alighieriho, přišel útlum a po připouštěcí sezóně 2020, v níž připustil jen 2 klisny, už pro něj letos majitelé o licenci nežádali. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net