Pigeon CatcherAč na dráze ukázal jen průměrnou třídu, ba z pohledu požadavků na plemeníka spíš podprůměrnou, v chovu si zatím vede nad očekávání dobře. Poté, co loni ovládl maďarskou klasickou scénu jeho syn Esti Fény, slaví klasický úspěch i s druhým ročníkem zásluhou Lili, která v neděli vyhrála Hazafi díj (Gd3).

Maďarská verze 1000 Guineas, v níž jeho dcera v neděli o 1 3/4 délky porazila dceru nezapomenutelného Overdose klisnu Fit to Fly, byla třetím klasickým dostihem, v němž zvítězil potomek mladého plemeníka PIGEON CATCHER (Dutch Art). O předešlé dva klasické úspěchy se loni postral Esti Fény, který nejprve o hlavu vyhrál Magyar Derby (HUN Gd1) a následně o 1 1/4 délky před střelickou odchovankyní Contesse (Fast and Furious) ovládl i Magyar St. Leger (HUN Gd2). Mezitím uspěl i proti starším v Kincsem díj (HUN Gd1), kde byl mezi poraženými mj. i náš Autor (Authorized) a slovenští Koně roku Zoriana (Jukebox Jury) s Kilwordem (Thousand Words). Neztratil se ani v blacktype společnosti v Německu, kde zakončil sezónu v Hoppegartenu v Preis der Dahlwitz (L), ve které skončil čtvrtý a jejíž doběh uzavřel druhý z našeho derby Poldi's Liebling (Tai Chi).

Dva klasičtí vítězové v prvních dvou ročnících je dobrá vizitka pro každého plemeníka, Pigeon Catcher jí však navíc dosáhl s minimem potomků. Z prvního ročníku mu vyběhlo 6 potomků a z druhého stejný počet, tudíž každý šestý jeho startovavší potomek uspěl v klasickém dostihu. Pigeon Catcher navíc nemá žádnou oslnivou kariéru. Běhal ve Francii, kde z 16 startů získal 2 vítězství a 9 umístění, za což jeho majitel inkasoval 72.750 €. Jeho největším úspěchem bylo vítězství v Quinté+ handicapu o 52.000 € Prix d'Alencon v Deauville. Jediný pokus o úspěch v blacktype dostihu v Prix Lyphard (L) skončil šestým a jeho francouzský handicap se dostal nejvýše na známku 40,5.

V prosinci 2013 ale přesto dojel do Maďarska a byl zařazen do chovu v Bábolně a z malé příležitosti dokázal vytěžit hodně. Mezi 12 startujícími potomky má 5 vítězů, z nichž vedle dvojice zmíněných klasických vítězů zaujme trojnásobný vítěz se ziskem 1,594.500 forintů Tüzgalamb, nás ale také Marcell, který sice vyhrál jen jeden dostih, ale jeho matkou je napajedelská odchovankyně Macabea (Look Honey).

esti feny
Esti Fény vítězí v maďarském derby, foto Katona Zita

Hřebec je synem plemeníka Dutch Art (Medicean), excelentního dvouletka, vítěze Prix Morny (Gr.1) a Middle Park Stakes (Gr.1), který ve třech letech získal druhé místo ve sprinterském July Cupu (Gr.1) a třetí v 2000 Guineas (Gr.1). Od roku 2008, kdy zahájil chovnou kariéru na Cheveley Park Stud, si vybudoval pověst výborného zdroje rychlosti pro sprinterské a mílové dostihy a jeho poplatek v letech 2015-2016 dosáhl výše 40.000 liber. Od té doby ale klesnul a pro letošek je veden jako "private". Dal dosud 33 blacktype vítězů včetně 4 Gr.1 vítězů, mezi nimiž nechybí sprinterská hvězda anglické sezóny 2014 Slade Power, vítěz July Cupu (Gr.1) i Diamond Jubilee Stakes (Gr.1).

Matka Jakarta Jade (Royal Abjar) vyhrála 3 dostihy a umístila se třetí v Blue Wind Stakes (L) a čtvrtá v Pretty Polly Stakes (Gr.2) či Meld Stakes (Gr.3). V chovu dala 6 vítězů ze 7 startujících včetně Gr.3 umístěné Jakarty Jazz (Marju). Bába Desert Frolic (Persian Bold) dala vítěze Killavullan Stakes (Gr.3) Dubai Prince (Shamardal), prabába Try To Catch Me je matkou vítěze Champion Stakes (Gr.1) a dalších dvou Gr.1 dostihů Storming Home, jehož otcem je Machiavellian, praděd Pigeon Catchera.

Ten již dnes nestojí v Bábolně, je chovatelům k dispozici na Korona SE, Vác a jeho služby si držitel cení na 500 €. Otázkou je, zda se po těchto úspěších do Bábolny nevrátí. (miv)