Sobotním vítězstvím tříletého Shaquille (Charm Spirit) v Carnarvon Stakes (L) v Newbury získal Galileo (Sadler's Wells) již 284. blacktype vítěze v roli mateřského otce. Mílovými kroky se tak blíží k hranici 300 blacktype vítězů, kterou se mu jako otci podařilo překonat před 4 lety.  

 
Tehdy se stal teprve druhým plemeníkem historie, jemuž se hranici 300 vítězů podařilo překonat, přičemž prvním byl legendární Danehill (Danzig). Posléze se Galileovi podařilo Danehilla překonat a dnes je s počtem 363 BT vítězů, který navíc stále ještě roste (letos má na dráze poslední ročník dvouletých), v tomto ohledu nejúspěšnějším plemeníkem v historii.

K tomu, aby překonal Danehilla i v roli otce matek, mu sice ještě hodně chybí, zdá se ale nanejvýš pravděpodobné, že i na tomto poli svého soka překoná. Danehill odešel do chovu o 12 let dřív a ač i jeho dcery stále ještě produkují blacktype vítěze, těm nejmladším je již 19 let, a tak se řady dosavadních 422 blacktype vítězů již zřejmě výrazněji nerozšíří.

Nepřehlédněte: V Bratislavě se dařilo českým žokejům. Vyhráli šest z osmi dostihů

Galileo má sice ztrátu 138 vítězů, ale při jeho tempu a skutečnosti, že řada jeho dcer teprve do chovu přijde, má všechny předpoklady k tomu ustavit nový rekord. Napovídají tomu i statistiky Equineline. Podle nich daly Danehillovy dcery 9008 potomků dostihového věku, z nichž 6686 startovalo a 4442 vyhrálo, z toho již zmíněných 422 v blacktype dostizích. Galileovy dcery zatím vyprodukovaly "jen" 5700 potomků, z nichž 3737 startovalo, 2272 vyhrálo, z toho 284 v blacktype dostizích. Zajímavé však je, že předčasně uhynulý Danehill měl či má v chovu 1094 dcer s alespoň jedním potomkem dostihového věku, zatímco Galileo se už nyní může pyšnit vyšším číslem - 1189. A měli bychom také dodat, že sám Galileo významně vylepšil Danehillovy statistiky, neboť je otcem 60 blacktype vítězů, jejichž matky jsou dcerami Danehilla. (miv)      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net