Hvězda amerického Ashford Stud, pobočky irského Coolmoru, ryzák JUSTIFY (Scat Daddy), už nebude cestovat do Austrálie, kde v době tamní připouštěcí sezóny působil na australské coolmorské základně v Hunter Valley. Bude však v USA k dispozici vybrané skupině klisen i v čase sezóny na jižní polokouli.

 
Coolmore pravidelně praktikuje u nemalé části svých plemeníků možnost využívat je na obou polokoulích a významně tak zvýšit příjmy z jejich připouštěcích poplatků. Svého času takto působili i Sadler's Wellsovi (Northern Dancer) synové Galileo a Montjeu, u obou však Coolmore od této praxe ustoupil poté, co na severní polokouli dosáhli obrovských úspěchů. Totéž nyní zřejmě potkalo i vítěze americké trojkoruny hřebce Justify, u něhož Coolmore též nechce podstupovat riziko spojené s cestováním a změnou prostředí. Justify však bude, podobně jako Frankel (Galileo), na domovském Ashfordu připouštět i během připouštěcí sezóny v čase jižní polokoule a Ashford očekává, že za ním několik klisen přiletí.

Justify sice před pár týdny definitivně kvůli pozitivnímu nálezu antidopingové kontroly po 6 letech sporů přišel o vítězství v Santa Anita Derby, na jeho chovnou hodnotu tu však již nyní nemá vliv. Tu do takřka nebeských výšin vystřelily výsledky jeho loňských dvouletých z hřebcova třetího ročníku, díky nimž nejprve Ashord zdvojnásobil hřebcův připouštěcí poplatek ze 100 na 200 tisíc dolarů, po dvou vítězstvích v Breeders' Cupu znovu poplatek upravil tak, že nyní je hřebec veden jako "private". Vedle zmíněných breederscupových vítězek - šampiónky dvouletých Just F Y IHard to Justify mu skvělou reklamu dělal vítěz Dewhurst Stakes (Gr.1) a nejlepší evropský dvouletek City of Troy, aktuálně ante-post favorit jak 2000 Guineas, tak Epsom Derby, o kterém trenér O'Brien hovoří v superlativech. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net