Stradivarius2V zahraničí letos najde svého partnera i početná ekipa klisen v chovu současného prezidenta Jockey Clubu Dr. Jiřího Charváta. V jeho mateřském stádě dnes převládají klisny s potenciálem pro produkci překážkových koní, které míří za špičkovými překážkovými plemeníky ve Francii, návštěvu matek v rukou českého chovatele ale očekává i britský National Stud. Jedna z Charvátových klisen bude připuštěna jeho aktuálně největší hvězdou, šampiónem evropských vytrvalců Stradivariem (Sea The Stars).

 
Hřebec, který několik sezón udivoval evropské diváky svými skvělými výkony, třikrát po sobě vyhrál ceněný Ascot Gold Cup (Gr.1) a jako první kůň v historii dokonce čtyřikrát v řadě uspěl v Goodwood Cupu (Gr.1), byl vybrán pro klasickou vítězku French Quebec (Excellent Art), matku vítězky Jarnej ceny kobýl (L) Feschandy (Dariyan) či trojnásobné jedničkové vítězky na rovinách a na proutěných překážkách Faliraki (Zazou).

Vedle Frech Quebec cestuje do anglického národního hřebčína i tříletá Be Visible (Zoffany), jejímž partnerem bude ve dvou letech úspěšný Rajasinghe (Choisir), který loni velmi slibně debutoval s prvními dvouletky. Be Visible sice neběhala, ale její bába Strawberry Roan (Sadler's Wells) je pravou sestrou šampiónky Imagine, vítězky Epsom Oaks (Gr.1) či Irish 1000 Guineas (Gr.1) a polosestrou evropského šampióna a vítěze Epsom derby (Gr.1) i Irish Derby (Gr.1) Generouse (Caerleon).

Mimořádně atraktivní chovnou klisnou je i sedmiletá Honey Sexy (Martaline), která pro žlutomodré barvy Jiřího Charváta vyhrála dvě Gd3 steeplechase v Itálii. Klisna výborné překážkové krve porodila 22. března svého prvního potomka - klisničku po vítězi Irish derby (Gr.1) Latrobe (Camelot) a letos bude jejím partnerem jeden z nejlepších překážkových plemeníků na světě Kapgarde (Garde Royale), připouštějící za 15.000 €. 

foal HoneySexy 24
Honey Sexy se svým letošním hříbětem, klisničkou po Latrobe

Mimořádnou třídu ukázala nad překážkami i Cheminée (Arakan), jejímž partnerem letos bude Nirvana du Berlais (Martaline), vítěz Gd1 proutěnek v Auteuil a jeden z nejžádanějších plemeníků ve Francii, který loni připustil 183 klisen. 

Vítězka jednoho rovinovéjho a jednoho překážkového dostihu ve Francii Baileys Temptress (Medicean), mj. polosestra graded proutěnkáře Khezerabada (Dalakhani), zamířila k plemeníkovi, který též dokáže dávat úspěšné koně jak do rovin, tak i do překážek - vítězi Epsom derby (Gr.1) Motivatorovi (Montjeu).

Nepřehlédněte: Hrdina z Rijádu a druhý z Českého derby Stronger Together změnil majitele i trenéra

V Charvátově mateřském stádě najdeme i jeho vlastní odchovankyně. Již patnáctiletá Natalie (Tribal Instinct), vítězka jedničkové Ceny ČASCH a nyní především matka ve čtyřech startech neporaženého Gd1 vítěze New Friend (Rosensturm), bude připuštěna dalším z nejelitnějších překážkových plemeníků hřebcem No Risk At All (My Risk), jehož připouštěcí poplatek se z původních 2.500 € vyšplhal až na 20.000 €, prvním partnerek její dcery Nathalea Great (Great Pretender), vítězky dvou proutěnek umístění v Gd3 steeplechase v Pise, bude vítěz Gd1 steeplechase v Auteuill Goliath du Berlais (Saint des Saints), který každou ze čtyř dosavadních sezón v chovu připustil více jak sto klisen. 

Miloslav Vlček
foto archiv Jiřího Charváta    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net