Vymazal cenyAktuálně má v chovu jen jedinou chovnou klisnu, přesto se v sobotu mohl těšit z něčeho, čeho i ti největší domácí chovatelé dosáhují jen velmi zřídka - jeho odchovanci získali během jednoho mítinku tři vítězství. Jméno Josefa Vymazala je sice spojováno hlavně s brněnskými dostihy, kterým před dvěma desítkami let vdechl nový život a dodnes je jejich duší, ale sobotním hattrickem znovu připomněl, že je i chovatelem. A to chovatelem bezesporu úspěšným.


Sobotní hattrick mluví za vše, ale ještě mnohem většího úspěchu se dočkal na sklonku roku v Bratislavě, kdy Závodisko Bratislava vyhlašovalo šampióny uplynulé sezóny. V hlasování o Nejlepší tříletou klisnu získala Vymazalova odchovankyně Slivka (Mikhail Glinka) plných 70% všech hlasů a tím po zásluze i titul šampiónky.

Získat tři vítězství během jediného dne je sice výjimečné, ale všichni tři Vymazalovi odchovanci nastupovali v sobotu na start s velkými šancemi. Čtyřletá Mambo (Bully Pulpit), dcera vítězky Velké ceny českého turfu Mainly Monroe (Dr. Devious) a tím i vnučka jedné z ikon 90. let Nory Jeane (Reprimand), sice absolvovala svůj překážkový debut, ale na rovině v předešlých dvou sezónách vyhrála 3 dostihy a do dostihu odskakovala jako druhá favoritka. Její polobratr Mike of Jape (Age of Jape), který lehce vyhrál míli pro tříleté, nastupoval dokonce jako desetinový favorit. Jejich matku, jejíž chovatelkou je kontroverzní majitelka 90. let Radka Kroulová, získal Josef Vymazal od Agra Byškovice, v jehož chovu působila. “Koupil jsem ji, když Byškovice končily a hned jsem jí ještě nechal připustit,” vzpomíná chovatel, který své nové akvizici vybral hřebce v Krabčicích, kousek od bývalého byškovického chovu a byl jím Bully Pulpit. “Z tohoto spojení se narodila Mamba,” dodává. Následující rok se narodil Mike of Jape, který však byl klisniným posledním potomkem - Mainly Monroe později uhynula na koliku.

Třetím sobotním vítězem z Vymazalova chovu byl devítiletý veterán Flicker (Scyris), který Cenu K-K Metal, steeplechase na 3400 metrů, vyhrál s náskokem 6 délek a výrokem "velmi lehce". Pro valacha, kterého si trénuje sám chovatel, to bylo 6. vítězství v posledních 9 startech, nutno však dodat, že těchto 9 startů absolvoval v rozmezí 4 a půl roku. Flicker je synem klisny Firy (Laroche), Vymazalovy vlastní odchovankyně, dvojkové vítězky, která doběhla čtvrtá v Memoriálu Rudolfa Deyla. Matkou Firy je vítězka Ceny zimní královny a šampiónka dvouletých klisen 1988 Fudžijama (Fallada), kterou Vymazal získal už jako sedmnáctiletou matku z mimoňského chovu. Dala mu dvě hříbata - Fudžíska po Siamovi, po němž klisnu kupoval březí, a pak Firu.

slivka hribe Mambo hribe
Pozdější šampiónka Slivka
pár okamžiků po narození
Mambo též dávno před tím, než přišla na dostihovou dráhu


Flicker je jejím nejúspěšnějším potomkem, vedle něj dokázala opakovaně zvítězit i dnes již sedmiletá Finés. Otcem Finés, která jako dvouletá vyhrála jednu trojku a ve čtyřech letech dva steeply, je Gr.3 vítěz, druhý v Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1) či třetí z francouzské Velké jarní Kingsalsa (Kingmambo), působící ve Francii. "Tehdy jel s klisnami na připuštění do Francie pan Tomášek (majitel stáje TRIOS, pozn red.) a když byla možnost, aby Firu vzali sebou, tak jsem toho využil," vysvětluje chovatel, jak došlo k angažování zahraničního plemeníka. Finés je sice stále v tréninku, ale od října 2017 nestartovala a už nebude. "Rozhodl jsem se, že už jí dáme pokoj a dám jí do chovu a ještě letos bych ji rád připustil," říká. "Myslím, že si to zaslouží." Prvním jejím partnerem bude zřejmě v chovu debutující Shaywan (Sinndar).

Fira flicker
Paní Vymazalová dohlíží na malého Flickera a jeho matku Firu

Finés se tak brzo připojí k Sun of Gracii (Ivan Denisovich), vítězce dvou proutěnek, kterou chovatel získal od BORSU a která se mu za důvěru odvděčila šampiónkou Slivkou. I Slivka , které se loni podařilo vyhrát Cenu Arvy (L) i Cenu trojročných kobýl (I.k.), by jednou mohla rozšířit tamní stádo. "Prodal jsem ji Radimu Bodlákovi za solidní cenu a domlouvali jsme se, že by se po skončení dostihové kariéry mohla vrátit k nám," plánuje Vymazal, ale dodává, že to zřejmě hned tak nebude a klisnu, která má problémy se vstupem do startovacích boxů, mezitím zřejmě čeká přechod na proutěné překážky.

Zatím se chovatel těší z pohledu na její roční polosestru Sweet Valentine, jejímž otcem je Age of Jape. "To je nádherná ročka," libuje si. A v záloze má další - letos Sun of Gracie přivedla na svět hřebce Sony po střelickém Eagle Top (Pivotal) a znovu jím byla připuštěna a je již zjištěná březí. "Eagle Top se mi moc líbí, je to pěkný, výkonnostně velmi solidní hřebec se silným závěrem," vypočítává, proč vybral zrovna pro svou klisnu právě jeho.   

sun of gracie sonny sweet valentine
Sun of Gracie se svým letošním hříbětem hřebcem Sony  a její roční dcera Sweet Valentine po Age of Jape 

 
V záloze má ještě jednoho vlastního odchovance, kterého i sám připravuje - dvouletého valacha Sira Jape. Otcem je, jak již jméno napovídá, Age of Jape, matka Satana (Kornado) bohužel krátce po porodu uhynula. "Hříbě se nám ale podařilo vypiplat," říká na konto ryzáka, který bude nosit barvy Stáje Sáňka-Vymazal.

Zda i on rozšíří řady vítězů odchovaných Josefem Vymazalem, na to je dnes těžké hledat odpověď. Jisté je, že úspěšný chovatel má vedle něj ještě několik dalších nadějí, díky nimž bychom se z jeho chovu měli dočkat dalších vítězů a kdo ví, třeba i dalšího šampióna či šampiónky. 

Miloslav Vlček 
foto Veronika Zemanová  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking