Kings bestKrátce poté, co Miro Weiss oznámil nabídku na prodej či pronájem svého plemeníka Calming Influence přišla z Japonska smutná zpráva. Ve věku 22 lety na koliku uhynul Calming Influencův otec KING'S BEST (Kingmambo), donedávna působící v Darley Japan a letos zkraje roku penzionovaný.


King's Best byl polobratrem Gr.3 vítězky Allez Les Trois (Riverman), matky vítěze Prix du Jockey Club (Gr.1) a současného plemeníka v maďarské Bábolně Anabaa Blue (Anabaa) a především famózní Urban Sea (Miswaki), vítězky Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a matky dvou výjimečných šampiónů i plemeníků Galilea (Sadler's Wells) a Sea The Stars (Cape Cross). Za zmínku stojí i skutečnost, že jeho matka Allegretta (Lombard) byla pravou sestrou vítěze Deutsches Saint Leger (Gr.2) a někdejšího napajedelského plemeníka Anna

Na dráze se ukázal jen 6x. Ve dvou letech proměnil ve vítězství první dva starty včetně Acomb Stakes (L), sezónu pak zakončil pátým, posledním místem v Dewhurst Stakes (Gr.1). Do klasické sezóny vstoupil hřebec, připravovaný Michaelem Stoutem, druhým místem v Craven Stakes (Gr.3), po kterém následoval jeho životní úspěch - triumf v 2000 Guineas (Gr.1), v nichž o 3 1/2 délky zdolal pozdější hvězdu Giant's Causewaye (Storm Cat). Poslední start absolvoval v Irish Derby, kde však byl pro zranění zadržen a jeho dostihová kariéra tím skončila.

Chovnou kariéru zahájil na šejkově Kildangan Stud v Irsku, po osmi sezónách se přestěhoval do Francie na Haras du Logis, kde strávil 4 připouštěcí období. V roce 2013 jej šejk Mohammed přesměroval na svou japonskou pobočku, kde už King's Best zůstal. Jako pendler působil též v Argentině a Austrálii.

Hned v úvodním ročníku měl dva Gr.1 vítěze - v Sussex Stakes úspěšného Proclamation a vítězku Premio Lydia Tesio Dubai Surprise, ovšem jeho vůbec nejúspěšnějším ročníkem byl šestý, z něhož pocházeli vítěz Epsom Derby či Prix de l'Arc de Triomphe Workforce a Eishin Flash, který modrou stuhu vyhrál v Japonsku. Celkem dal 63 blacktype vítězů a jeho dcery přidaly dalších 49 vítězů stakes. Řada jeho potomků běhala i u nás, z těch nejúspěšnějších jmenujme vítěze Memoriálu prof. Michala (NL) a Českomoravské ceny (NL) Rabbit Kinga či vítěze Ceny Myse (L) a dalších 13 dostihů Tuluma. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking