Crystal OceanPoté, co dva roky vládl plemeníkům Anglie a Irska nezvítězivší Affinisea (Sea The Stars), se letos na čelo žebříčku nejžádanějších plemeníků dostal nejlépe hodnocený kůň sezóny 2019 (stejně ohodnocení byli tehdy i Enable a Waldgeist) Crystal Ocean (Sea The Stars). Vítěz Prince of Wales's Stakes (Gr.1) a druhý z King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) připustil podle nejnovějšího vydání Return of Mares celkem 335 plnokrevných klisen. 

 
Hřebec, kterého po skončení dostihové kariéry angažoval irský Coolmore jako plemeníka svého National Hunt týmu, připouští nejen klisny v překážkovém chovu, ale dostává šanci i od chovatelů, kteří se nesoustředí jen na produkci koní pro překážkové účely. A zájem o jeho služby je úctyhodný. V úvodní sezóně připustil 280 klisen, o rok později 302 a loni dokonce 356 plnokrevných matek. Letos má na dráze první dvouleté, mezi nimiž najdeme i ryzáka stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Crystala, srpnového vítěze v Mostu, který poté finišoval šestý v Gerschově memoriálu a devátý v Ceně zimního favorita.

Nejžádanější plemeníci v Anglii a Irsku v letošním roce

plemeník otec klisen
Crystal Ocean Sea The Stars 335
Sioux Nation Scat Daddy 289
Vadamos Monsun 273
Affinisea Sea The Stars 268
Saxon Warrior Deep Impact 264
Poet's Word Poet's Voice 257
Santiago Authorized 254
Mehmas Acclamation 244
Diamond Boy Mansonnien 242
Blue Bresil Smadoun 242


Na druhém místě žebříčku najdeme coolmorského Sioux Nation, mj. otce Hidden Colony, který společně se svým kolegou z irského hřebčína Saxon Warriorem (Deep Impact), jehož u nás reprezentuje Breakmoment, a otcem Drish Venture Mehmasem (Acclamation) reprezentuje v top ten plemeníky pro rovinový provoz.. 

Překážkoví plemeníci dlouhodobě připouštějí na ostrovech nejvíce klisen a mnohdy je přesun z chovu pro rovinové účely mezi překážkové hřebce impulsem pro rapidní nárůst počtu partnerek. Letos takový vzestup zaznamenal vítěz Epsom Derby Harzand (Sea The Stars), mj. otec vítěze Českého derby Hazardera či velmi nadějného proutěnkáže Dionise, který z irského Giltown Stud přešel mezi překážkové plemeníky na Lodge Stud. Zatímco loni dostal 51 partnerek, letos připustil 179 klisen, tedy více jak trojnásobek.

Frankel posiluje pozici jedničky anglického a irského chovu

Hlavní pozornost ale poutají rovinoví plemeníci a nyní především Frankel. Nejúspěšnější Galileův syn, kterému už letos nemůže uniknout druhý titul šampióna ostrovních plemeníků, připustil 196 klisen, nicméně více než počet zaujme mimořádná kvalita týmu jeho partnerek. Najdeme mezi nimi čtyři desítky Gr.1 vítězek včetně dvojnásobné vítězky Prix de l'Arc de Triomphe Treve (Motivator), dále matky takových es jako jsou Adayar (Frankel), Alpinista (Frankel), Battaash (Dark Angel), Chaldean (Frankel), Churchill (Galileo), Cracksman (Frankel), Desert Crown (Nathaniel), Hermosa (Galileo), Luxembourg (Camelot), Siskin (First Defence) či Thunder Snow (Helmet), a pak i klisny, které zvítězily v Gr.1 dostihu a samy daly Gr.1 vítěze jako Dar Re Mi (matka Too Darn Hot), Halfway To Heaven (matka Magical a Rhododendron), Lillie Langtry (matka Empress Josephine, Minding a Tuesday) a Nahrain (matka Benbatl). 

Perlou v již tak výjimečné kolekci partnerek je osmnáctiletá You’resothrilling (Storm Cat), pravá sestra excelentního Giant's Causeway a aktuálně asi nejúspěšnější matka na světě. Tato Gr.2 vítězka porodila mezi lety 2011 a 2019 osm hříbat (všechny po Galileo), z nichž každé později vyhrálo či se alespoň umístilo v Gr.1 dostihu. Těmi nejslavnějšími jsou vítěz anglických i irských 2000 Guineas Gleneagles, premiantka Irish 1000 Guineas Marvellous, vítězka Prix de Diane Joan of Arc či Happily, která zvítězila v Moyglare Stud Stakes a Prix Jean-Luc Lagardere. Jak vidno, Frankel má skvěle našlápnuto k dalším titulům šampióna plemeníků.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net