ace impactŠest startů, šest vítězství. Takový je stručný výčet kariéry tříletého Ace Impact (Cracksman), nejvýraznější postavy evropského turfu letošní sezóny, hřebce s elektrizující akcelerací, který včera ukončil dostihovou kariéru. Jeho novým domovem se nyní stane francouzský Haras de Beaumont.

 
Byl to hřebec, kolem něhož bezpochyby kroužili nejvýznamnější hráči na poli chovu plnokrevníka. Nejlepší potomek vítěze Champion Stakes (Gr.1) Cracksmana, který je pro změnu nejlepším potomkem neporazitelného Frankela, mimochodem nejlepšího Galileova (Sadler's Wells) syna, je hřebcem, jehož by ve svém chovu viděl rád každý chovatel či držitel plemeníků. A to nejen díky brilantní kariéře a skvělému rodokmenu, ale i schopnosti neuvěřitelného zrychlení, které naplno demonstroval v obou svých nejvýznamnějších triumfem - v Prix du Jockey Club (Gr.1) a Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1). V prvním vytvořil časem 2:02,63 nový rekord, v druhém mu časomíra v posledních 3 furlonzích naměřila 33,05 sekundy, čímž překonal i finiš legendárního Dancing Brave (Lyphard). A co víc, jak jeho majitelé zdůrazňují, do chovu odchází naprosto zdráv. "Je to kůň, který se rodí jednou za pět až deset let," hodnotí hvězdu jeho stálý partner Christian Demuro.  "Zvítězit v Arc jako tříletý s takovou akcelerací a zůstat neporažen je opravdu mimořádné." Pozadu v superlativech nezůstal ani trenér Jean-Claude Rouget. "Skutečné zrychlení je dar, který mají jen ti nejlepší. Existuje řada velmi dobrých koní, ale šampioni jako on jsou vzácní. Ace Impact byl jedním z mála, kteří předvedli tak zničující zrychlení, patří mezi skutečné výjimky."

Nepřehlédněte: Frankie Dettori opustil plán na ukončení kariéry. Pokračovat v ní bude v USA

Místo plánovaného Japan Cupu tak hřebec, kterého je pár hodin před zveřejněním zprávy o konci kariéry posadili handicapeři v hodnocení Longines World's Best Racehorse Rankings do čela tříletků celé planety, jen libru pod nejlepšího koně japonského Equinoxe, putuje do hřebčína. Připouštěcí poplatek zatím nebyl oznámen, jisté však je, že se hvězda jeho kalibru může těšit na zástupy partnerek, a to nejen z Francie. Skutečnost, že jej nezískal některý z velkých ostrovních hráčů a zůstává doma, je mimořádnou zprávou i pro francouzský chov, jehož nabídka plemeníků po velkých výprodejích do USA v 80. letech notně zaostávala za anglickou a irskou, ale v posledních letech se situace obrací k lepšímu.

Miloslav Vlček
foto Haras de Beaumont       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net