Eagle top streliceJockey Club ČR zveřejnil první statistiky z letošní připouštěcí sezóny. Podle nich byl nejžádanějším plemeníkem v našem chovu Eagle Top (Pivotal), působící v Hřebčíně Střelice, který během úvodní sezóny v českém chovu (loni debutoval v anglickém Hedgeholme Stud) připustil 54 plnokrevných klisen. O vysoký počet partnerek druhého z King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes (Gr.1) se z velké části zasloužili zahraniční chovatelé, kteří do Střelic poslali 29 klisen, tj. více jak polovinu všech klisen, které hřebec připustil.


Z dat Jockey Clubu, včetně těch, u nichž dosud není registrované připouštění (v úvodu seznamu červeně), vyplývá, že právě klisny zahraničních chovatelů tvoří stále podstatnější část klisen u těch nejatraktivnějších plemeníků a nahrazují propad od domácích chovatelů. Ač čísla mohou být ještě lehce upřesněna, počet připuštěných klisen českých chovatelů opět poklesl a dostal se již pod hranici 300 klisen. Naopak z celkových 349 klisen u nás připuštěných tvořily klisny zahraničních chovatelů již čtvrtinu. Celkem 18 klisen domácích chovatelů bylo připuštěno v zahraničí, nejvíce jich směřovalo do Polska k Ramontimu (Martino Alonso), který však bojoval s nízkou plodností.   

Za Eagle Top byl druhým nejvytíženějším plemeníkem v uplynulé sezóně Zazou (Shamardal) z Centra Darhorse, který ve své třetí sezóně v chovu připustil 44 klisen, z nichž mu přesně polovinu poslali zahraniční chovatelé. Třetí skončil premiant loňské připouštěcí sezóny a kolega Zazou v týmu Centra Darhorse Mikhail Glinka (Galileo), který připustil 28 klisen (z toho 13 ze zahraničí), sledovaný nejžádanějším plemeníkem sezóny 2015, v chovu Miroslava Ševčíka působícím Age of Japem (Jape) s 25 klisnami a Sleeping Indianem (Indian Ridge), který u Jana Filly dostal 24 partnerek včetně 7 zahraničních. Rovných 20 klisen připustili nová posila napajedelského týmu Amico Fritz (Fasliyev) a v chovu Vítězslava Vandy působící Rosensturm (Monsun). (miv)  

Plemenící podle počtu připuštěných klisen*

plemeník klisen      
Eagle Top 54   Majestic Missile 4
Zazou 44   Moonjaz 4
Mikhail Glinka 28   Blue Coral 3
Age of Jape 25   Pop Rock 3
Sleeping Indian 24   God Bless You 2
Amico Fritz 20   Ray of Light 2
Rosensturm 20   Four Noble Truths 1
Dux Scholar 19   Rol'Over Beethoven 1
Egerton 16      
Durante Alighieri 15   v zahraničí  
Stormy Jail 14   Ramonti 8
Chardonney Tcheque 9   Neatico 2
Mikesh 8   Silvery Moon 2
Colorado Kid 7   Mukhadram 1
Midships 6   Dariyan 1
Bretigny 5   Authorized 1
Mariydi 5   Rajsaman 1
Pouvoir Absolu 5   Nayef 1
Wallace 5   Maxios 1


* součty zahrnují i klisny, u kterých nebylo dosud registrováno připuštění.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net