ScottishrifleJedním z nejúspěšnějších plemeníků v historii československého chovu, a dost možná vůbec nejúspěšnějším z těch, kteří nepůsobili v napajedelském chovu, byl tmavý hnědák SCOTTISH RIFLE (Sunny Way), trojnásobný šampión plemeníků z let 1986 - 1988.

 
Vítěz 10 dostihů v Anglii včetně jedné z tamních nejprestižnějších zkoušek Eclipse Stakes byl získán šamorínskými chovateli po 6 sezónách, které strávil v anglickém Sussex Stud. Během tamního působení nenaplnil očekávání syndikátu, který jej vlastnil, i tak dal několik koní blacktype úrovně včetně druhého z Prix de Barbeville (Gr.3) Less Ice. A také několik dcer, které byly zařazeny do chovu. Nás může těšit, že z pohledu počtu blacktype koní patří k jeho nejúspěšnějším dcerám v chovu napajedelská odchovankyně Arva, Kůň roku 1986 a vítězka, jejíž v Německu narozená dcera Asuma dala sama 4 blacktype potomky a slibně si vede i její vnučka Ars Nova (Soldier Hollor), vítězka Diana Trial (Gr.2), jejíž první potomek klisna Albiona (Jukebox Jury) se loni umístila v listed.

Scottish Rifleovou nejúspěšnější dcerou v chovu však je někdo jiný - nestartovavší bělka Barron Fey, která se narodila právě během hřebcova působení v anglickém chovu. V Irsku narozená Barron Fey byla exportována na Nový Zéland, zřejmě především díky úspěchům své starší polosestry Betty Box (Northfields) v australském chovu a uspěla tam. Založila rodinu, jejíž část zůstala na Novém Zélandu, část působí v Austrálii a pravidelně produkuje koně blacktype třídy. Její vnučka Apercu (Encosta de Lago) dokonce v roce 2007 vyhrála jako dvouletá Gr.1 T.J. Smith a ještě lépe si vedl její pravnuk Able Friend (Shamardal), vítěz 5 Gr.1 dostihů, který v Hongkongu v roce 2015 získala nejen titul šampióna mílařů, ale byl vyhlášen i Koněm roku.

Naposledy o sobě dala rodina Barron Fey vědět uplynulý víkend, v němž čtyřletý valach Stakers (Love Conquest All), pravnuk Barron Fey, který doběhl druhý v Gunsynd Classic (Gr.3) na dráze Eagle Farm. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking