nextdesert hlavaAktuálně jediným plemeníkem v českém chovu, mezi jehož potomky nalezneme koně úspěšné v blacktype dostizích, je čtrnáctiletý Next Desert (Desert Style).

Vítěze Deutsches Derby (Gr.1), který má za sebou působení v německém a francouzském chovu, letos čeká druhá sezóna v chovu našem. S jakými představami a plány do ní vstupuje, na to jsme se zeptali Next Desertova manažera MVDr. Jana Filly. 


Před rokem jste s majitelem hřebce Haraldem Seehuberem hledali náhradu za předčasně uhynulého Look Honey. Proč padla volba právě na Next Deserta?

Trochu jsme tehdy váhali přivézt plemeníka, který již působil v chovu jinde. Každý takový hřebec nese nutně stigma hřebce, který doma neuspěl. Ale to je případ všech podobných plemeníků u nás včetně těch nejúspěšnějších jako byli Dara Monarch či Rainbows for Life. Po prostudování jeho dosavadních partnerek bylo jasné, že se mu nedostalo příležitosti, jaké by si kůň jeho dostihové třídy a původu zasloužil. Mimo skutečnosti, že dostal jen velmi málo osvědčených matek, se v pedigree jeho partnerek např. jen zcela sporadicky vyskytuje krev Mr. Prospectora. U hřebce z linie Danzig je to myslím dost značný handicap. Podobně chybí třeba Blushing Groom nebo Sadler's Wells. Rovněž jsme se domnívali, že by mohl být vhodným partnerem pro početné dcery Rainbows for Lifa v našem chovu, jak vzhledem k  úspěchu dcer RFL s plemeníky z linie Danzig v zahraničí, tak i vzhledem k Next Desertovu  robustnímu tělesnému rámci.


Jak jste byli s první sezónou tady spokojeni?

Vzhledem k tomu, že Next Desert přišel velmi pozdě, je počet 21 partnerek solidní.  Mrzí mě, že se nepodařilo připustit naši Line Islands, která přes všechna opatření vůbec nepřišla po porodu do říje. Je to hřebec skvělého charakteru, s nímž je radost pracovat, bez problémů při připouštění a s vynikající plodností.


Zmínil jste, že jste hřebce vybírali i s ohledem na návaznost na krev Rainbows for Lifa. Jaké klisny byste u něj ještě rádi viděli?

Mimo již zmíněné dcery Rainbows for Lifa by to mohly být především klisny s podílem Mr. Prospectorovy krve. Zajímavé by byly též dcery Barathea, jednak kvůli, u Next Deserta nevyzkoušené, kombinaci s linií Sadler's Wells, ale hlavně pro inbreeding na klisnu Canton Silk, která je druhou matkou jak Barathea tak i Next Desertova otce Desert Style. Ze stejného důvodu bych rád viděl i dcery napajedelské klisny Charming Heights. Rasmussenův faktor je jedna z teorií, které hodně věřím.  Z pohledu dostihové výkonnosti by byly vhodné spíše klisny s optimem kolem míle, protože nejlepší potomci Next Deserta mají své optimum kolem 1600 až 1800 m. 

nextdesert

Foto: Michaela Hubáčková     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net