Uplynulé víkendy přinesly opět řadu zajímavých dostihů včetně toho, který je mnohými považován za ten nejzajímavější - Epsom Derby. I ten nám může být inspirací, a tak se více než v minulých ohlédnutích budeme věnovat zahraničním výsledkům, přesto i zde nalezneme zajímavé souvislosti s naších chovem.
Co ještě nedokázal Galileo, to se povedlo Masisovi
Začneme v Anglii, konkrétně v Epsomu, kde letošní ročník dostihu, který tak ovlivnil turf i chov na celém světě, opanoval trochu nečekaně ryzák MASAR (New Approach), který je, jak už jsme uvedli při zpravodajství z Epsom Derby, prvním a zatím jediným blacktype vítězem, který je prochován na vítězku Prix de l'Arc de Triomphe Urban Sea (Miswaki), matku Galilea a Sea The Stars. Rodokmen Masara si ale zaslouží pozornost i z jiného pohledu - z pohledu paternitní linie. Jeho otec New Approach, vítěz Epsom Derby z roku 2008, měl v chovu naprosto excelentní start, což ukázal i na dráze v Epsomu, kde jeho dcera Talent zvítězila v Oaks a syn Libertarian finišoval druhý v Derby. Připočteme-li k nim šampióna dvouletých Dawn Approache, vítěze 2000 Guineas, dostaneme jeden z nejpůsobivějších startů plemeníka v historii. Ovšem na dráze nervózní New Approach po brilantním startu výrazně polevil, a tak zatímco po sezóně jeho prvních tříletých Dalham Hall za jeho služby požadoval 80.000 liber, letos už chtěl "jen" 30.000 liber. Přesto díky němu vstoupil Galileo do historie, neboť se mu podařilo završit sekvenci tří vítězů Epsom Derby v řadě otec - syn - vnuk. Stalo se to podruhé v poválečné historii Epsom derby a Galileovým předchůdcem nebyl nikdo menší než Mill Reef, vítěz z roku 1971, jehož syn Shirley Heights ovládl specifickou epsomskou dráhu v roce 1978 a v roce 1985 na ní triumfoval i Shirley Heightsův syn Slip Anchor. V historii anglického derby je Galileo teprve sedmým zakladatelem linie, které se podobný hatrrick podařil. Prvním byl vítěz 14. ročníku Epsom derby z roku 1793 Waxy (Pot8os), jehož syn Whalebone, vítěz z roku 1810, je též otcem vítěze z roku 1826 Lad Dog a též v roce 1831 úspěšného Soaniela. Dalšími byli Bay Middleton (1836) - The Flying Dutchman (1849) - Ellington (1856), Doncaster (1873) - Bend Or (1880) - Ormonde (1886), Spearmint (1906) - Spion Kop (1920) - Felstead (1928) a Gainsborough (1918) - Hyperion (1933) - Owen Tudor (1941).
Masarův otec New Approach ve svém současném působišti Dalham Hall Stud, foto Darley
Nás může těšit, že náš chov má dnes nejblíže ve své historii k hřebcům z takto úspěšné dynastie. Zatím nejblíže k ní měl před více jak 100 lety, kdy v Hřebčíně Napajedla stál pravý bratr Ormonda hřebce Orelio (Bend Or - Lily Anges, Macaroni), nyní má náš chov k dispozici dva syny Galilea - Durante Alighieri a Mikhaila Glinku. Ten služebně mladší, Gr.2 vítěz Mikhail Glinka, uplynulý víkend opět ukázal, že sázka na Galilea a na slavný Tesiův výrok o Epsom Derby je pořád jednou z nejjistějších cest k úspěchu. První Glinkův listed triumf v roli otce zásluhou SLIVKY v Ceně Arvy (L), kde zdolala klasickou vítězku Wild Love, i velmi těsné třetí místo TOP ONE ve Velké červnové ceně (I.k.) ještě vylepšily už dříve výborné statistiky Glinkova prvního ročníku, ve kterém z pouhých 8 startujících potomků má 2 jedničkové koně včetně listed vítězky a další 3 vítěze.
Ptáte se, kam se nám ztratil Masis, o kterém se zmiňujeme v titulku této kapitoly? Tady je. Epsom Derby zná ve své téměř 240 leté historii 6 linií, kde vyhrál otec syn a vnuk, ale žádnou, v níž by se podařilo udržet takovou sekvenci po 4 generace - tedy otec - syn - vnuk - pravnuk. Kdo ví, zda se světě v listinách derby vítězů vůbec někde takovou najdeme, náš chov se jí ale pochlubit může. Zasloužil se o ni samozřejmě MASIS (City), vítěz z roku 1955, jehož syn Lyon, který Československé derby vyhrál v roce 1962, je otcem vítěze z roku 1971 Hviezdara, jehož syn Bohatier ovládl českou modrou stuhu v roce 1977. Pro alespoň trochu zorientované turfmany není třeba dodávat poznámky o rozdílné úrovni obou dostihů, ale přesto stojí za to si Masisův úspěch připomenout.
Nagano Gold a Latina
Nejnovějším přírůstkem stále početnější rodiny blacktype koní trénovaných v ČR je třetí z Prix Bedel (L) NAGANO GOLD (Sixties Icon). Majstrštyk Luků, z nichž starší jej vybral za pouhých 3.500 gns jako odstávče v Newmarketu a mladší připravil ke zmíněnému blacktype úspěchu, by nám též mohl zavdat důvod k další glorifikaci Galilea, který je hřebcovým dědem, zmínit bychom mohli i fakt, že Nagano Gold je jedním ze 4 blacktype koní, jejichž otcem je syn Galilea a matka dcerou Monsuna (nejlepším z nich a jediným v blacktype vítězným je první Frankelův Gr.1 vítěz, premiantka japonských Oaks Soul Stirring), mne na jeho rodokmenu ale nejvíce zaujala rodina.
Ta směřuje ke klisně Mirabelle (Sind), narozené v roce 1940 v chovu Vicomta du Parc ve Francii. Na dráze jen umístěná klisna dala dvě dcery, které byly zařazené do chovu a následně výrazně ovlivnily chov ve dvou dalších zemích. Na dráze úspěšnější Norbelle (Norman) byla exportována do Německa, kde založila velmi úspěšnou rodinu. A to nejen v Německu - dcera Norbelle klisna Novara (Birkhahn), vítězka Deutscher Stutenpreis, působící v anglickém chovu, dala na ostrovech vítěze 2000 Guineas Nebbiola (Yellow God). Stejnou cestou, tedy importem v Německu narozené klisny z této větve rodiny do Anglie, přišel na svět i Nagano Gold. Německá větev rodiny Mirabelle se v našem turfu ale nezapsala jen Nagano Golden - pochází z ní i šampiónka dvouletých a tříletých klisen u nás Najinska (Areion), další z blacktype koní, připravených k úspěchu ve stakes českým trenérem.
Druhou dcerou Mirabelle, která dostala šanci v chovu, byla La Lezardiere (Rodosto), jejíž rodina by již dávno zanikla, kdyby v roce 1964 na dražbě v Deauville nepadla do oka tehdejšímu řediteli Hřebčína Napajedla Františku Lerchemu její dcera LA LÉZARDE (Beau Prince). V rámci osvěžení napajedelské krve ji tehdy společně s dalšími koupil a do Napajedel přišla březí po druhém z Irish Derby Bois Belleau (Bois Roussel). Po něm se jí v Napajedlích narodila klisna La Legalité, jejíž větev se uplatnila v mimoňském chovu, kde dala vítězku Jarní ceny klisen a matkou šampiónů Letní noci (Monseigneur) a La Manche (Monseigneur) klisnu L'Avenir (Infernal).
Ještě výrazně větší vliv na náš chov však měla druhá dcera La Lézarde klisna La Legion (Detvan). Ačkoliv v chovu působila i dcera Laura (Lakmus), proslulost ji zajistila legendární LATINA (Masis), vítězka Československého derby, Saint Leger, přemožitelka polské Sinaji na Mezinárodním mítinku v Budapešti, Kůň roku 1980 a především skvělá matka, která dala nejen vítěze derby Lancelota (Amyndas) a druhého z derby, šampióna Laténa (Mehari), ale také 5 dcer, která dále v chovu šířily její slávu. Dnes už rodina nemá takovou sílu jako měla na přelomu století, nicméně vzešel z ní mj. zatím poslední derby vítěz napajedelského chovu Love Me (Egerton). Není to škoda, že dnes si pro šampióny z této rodiny musíme jezdit na zahraniční dražby?
Miloslav Vlček