Rezon2Bylo to jako zjevení, když v roce 1992 sovětský rodák REZON v barvách u nás registrované stáje Elbrus v Kolíně nad Rýnem vyhrál Gr.2 Grosser Kaufhof Preis a stal se historicky prvním grupovým i blacktype vítězem, trénovaným na území Československa.

 
Hřebec, který o rok dříve deklasoval konkurenci v Československém St. Legeru a získal u nás hned několik titulů šampióna (a také jako dvouletý jeden titul v Sovětském svazu), byl poté zařazen do chovu v mimoňském hřebčíně. Syn polské hvězdy Nemana (Dakota) a výborné Razmašky (Montcontour) z přední sovětské rodiny, se ale netěšil velkému zájmu chovatelů a jednou z příčin bylo, že hřebec náležel do tzv. NTB-registru. Z jediné sezóny v tuzemském chovu se po něm vytěžil jen tři startující potomky, z nichž dva zvítězili v dostizích IV. kategorie.

Poté se Rezon vrátil domů, kde se mu dařilo podstatně více. Dal několik koní úspěšných v "graded" dostizích v zemích bývalého Sovětského svazu včetně třeba dcery Marity, která v roce 2005 vyhrála Priz Semirečja (Gd2) pro dvouleté klisny v Alma-Atě. Ten dostih zmiňuji záměrně, protože z našeho pohledu měl až neuvěřitelné obsazení. Druhé místo tehdy obsadila klisna Narta po vítězi Českého derby 1998 Temirkanovovi (In The Wings), třetí doběhla další Temirkanovova dcera Ialta, čtvrtá Lailo Ai, jejíž otcem byl vítěz Slovenského derby Almaz (Leo Castelli) a šestá Laurita po napajedelském Security Risk (Red Ransom) z vítězky Slovenských Oaks Laureny (Brustolon).

Rezonovo jméno sice už dnes v rodokmenech ruských koní nacházíme sporadicky, přesto se v nich však stále objevuje. A letos dokonce v dvojnásobném zastoupení. Na někdejšího československého šampióna je totiž 3x3 prochována dvouletá klisna Bestsennaya, která na konci května vyhrála Priz v česť krasnodarskovo hippodroma na 1000 metrů o 100 tisíc rublů a předminulý víkend finišovala třetí (ovšem jen ze tří účastnic) v nám již známé Priz Semirečja (Gd2) v Alma-Atě.

pedigree bestsennaya

Jak vidno, klisnin rodokmen je postaven na velmi úzkém inbreedingu a to nejen na Rezona. Na otcovské straně je Rezon přítomen jako mateřský otec Sagala, odchovance Kabardinského hřebčína, kde se narodil i sám Rezon. Sagal nebyl na dráze velkou hvězdou, vyhrál dva dostihy pro koně domácího chovu a doběhl čtvrtý v Priz Otkrytija skakovovo sezona (Gd3). To matka Brapol (Puss in Boots), jejímž mateřským otcem je též Rezon, získala hned několik graded umístění a skvěle si vede i v chovu, kde mj. dala i vítěze Priz Juniorov (Gd2) a druhého z Bolšovo priza (Gd1) hřebce Bysym (Minedream). Bestsennaya je navíc 3x3 prochována i na vítězku Prix Royallieu (Gr.2) výbornou matku Saganeca (Sagace) a také 5x5x6 na nejlepšího sovětského plemeníka 80. let Montcontoura (Luthier), který je mateřským otcem Rezona a také otcem 5. matky Bumagy. Zajímavě poskládané pedigree.

Miloslav Vlček
  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net