mikesh 1012Vedle Eagle Topa (Pivotal) a Amico Fritze (Fasliyev) měl loni v Česku na dráze první tříleté také trojnásobný šampión českých sprinterů Mikesh (Majestic Missile). Ale zatímco zmínění dva hřebci už v chovu působili před příchodem do Česka a první tříleté měli jen v rámci jejich tuzemské kariéry, pro Mikeshe, působícího od roku 2018 v chovu Josefa Pšurného, to byla skutečná premiéra.

 
Irský rodák Mikesh běhal od 3 do 8 ket, během kterých v barvách stáje Kelso Stables pod taktovkou trenéra Tomáše Šatry, připravován v jižních Čechách spolumajitelem Ladislavem Nagym, absolvoval 41 startů. Osm z nich proměnil ve vítězství, v dalších 24 se umístil a vydělal 1,630.325 korun. Více než domácí vítězství, mezi nimiž nechybí triumf ve Svatováclavské ceně, Gomba handicapu či dvě vítězství v Memoriálu Jaroslava Maška, jsou cenná jeho umístění v blacktype dostizích v Německu a Itálii v čele s druhým místem v Hoppegartener Fliegerpreis (L) a dvěma třetími místy v Hoppegartener Sprint-Cupu (L). 

Ač byl sprinterem, jemuž rychlost rozhodně nechyběla, forma mu dozrávala postupně. Ve dvou letech neběhal, jako tříletý zakončil sezónu druhým místem v Českomoravské ceně a prvního jedničkového triumfu se dočkal ve čtyřech letech, kdy v květnu vyhrál Cenu Mikrop Čebín a.s. na 1200 metrů. Ve stejném roce absolvoval svou premiéru v blacktype společnosti, ale na listed konkurenci v Hoppegartener Fliegerpreis tehdy ještě nestačil. O rok později už ve stejném dostihu finišoval druhý, pouhý krk za vítězem a další tři blacktype umístění získal v šesti a sedmi letech. Formu ukázal i ve svých osmi letech, kdy v Hoppegartener Sprint-Cupu (L) doběhl na čtvrtém místě. 

Ze sprinterské linie

Hřebec je synem plemeníka Majestic Missile (Royal Applause), Gr.3 vítězného a Gr.1 umístěného sprintera, otce 4 blacktype koní, který po 9 sezónách v irském chovu od roku 2016 působil v Centru Darhorse. Matka Avena Sativa (Polish Precedent) získala v Irsku jedno vítězství a dvě umístění a Mikesh je jejím nejúspěšnějším potomkem. I Avena Sativa se dostala do českého chovu, bohužel nedlouho po angažování českými majiteli, kterými byli Mikeshovi spolumajitelé Ladislav Nagy a Miloš Komanec, předčasně uhynula aniž by zde zanechala jediného potomka.

Bába One Wild Oat (Shareef Dancer), vítězka, dala 6 vítězů mimo blacktype, ale jedné z jejích dcer se podařilo přivést na svět listed umístěného Factory Time (Baltic King). Mnohem lépe si vedla v chovu prabába Short Rations (Lorenzaccio), matka vítěze Irish St. Leger (Gr.1) Arctic Owl (Most Welcome) a Mill Reefova syna Marooned, který též dosáhl na triumf v Gr.1 dostihu díky vítězství v Sydney Cupu. Skvělou matkou byla i její dcera Much Too Risky (Bustino), matka 4 blacktype vítězů a bába nespočtu dalších.

Čtyři potomci, sedm startů

Mikesh začal působit v chovu v roce 2018, v první sezóně připustil 8 plnokrevných klisen a stále se drží kolem počtu ze své úvodní sezóny. Na dostihové dráze se z prvních dvou ročníků představili zatím jen 4 potomci, bohužel ani jeden z nich se dosud neumístil.

Seznam potomků Mikeshe s výsledky v rovinových dostizích

potomek nar. pohl. matka otec matky st. vít. um. zisk
Cenex 2019 v Cake Of Luck Invincible Spirit 1 0 0 0
Nezwa 2020 k Nurbela Belenus 2 0 0 0
Notex 2019 h Novilly Acambaro 3 0 0 0
Nowit 2019 v Nurbela Belenus 1 0 0 0


Statistiky samozřejmě nevypadají vůbec dobře, ale vycházejí z minima potomků i minima jejich startů a nelze z nich dělat závěry. Sám Mikesh se výrazně zlepšoval s věkem, dvouletý vůbec neběhal, a tak se třeba letošní sezónu dočkáme lepších výsledků. Více než tyto statistiky by mohl zneklidňovat fakt, že ač stránky Jockey Club registrují v jeho prvních ročnících 13 potomků, na dráze se ukázali jen 4. Ale i zde platí, že operujeme s příliš nízkými počty na to, aby z nich šly dělat nějaké závěry a tento "První pohled" je opět jen sumářem dosavadních výsledků bez jakýchkoliv ambicí hodnotit.   

Miloslav Vlček
foto Jana Filipská    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net