Pohled na nejnověji zveřejněné připouštěcí poplatky pro příští sezónu dvou největších hvězd anglického trhu s plemennými hřebci jakoby naznačoval, že inflace postihla i ceny služeb plemenných hřebců. Připouštěcí poplatky Dubawiho i Frankela vystoupaly do hodnot, kde je jen málokdo očekával.

 
Pokud je plemeník mimořádně úspěšný a jeho připouštěcí poplatek vysoký, dá se sice čekat, že může pokračovat v růstu, k nějakým velmi výrazným změnám už ale v těch nejvyšších sférách nedochází. Jednička týmu plemeníků šejka Mohammeda Dubawi (Dubai Millennium) už několik let patří k nejúspěšnějším plemeníkům na světě a už několik let je i hřebcem s nejvyšším oficiálně publikovaným připouštěcím poplatkem na světě. I když letos se jeho potomkům dařilo ještě lépe než dříve a Dubawi směřuje k prvnímu titulu šampióna plemeníků Anglie a Irska, nezdálo se, že je ještě velký prostor zvýšit jeho dosavadní poplatek ve výši 250 tisíc liber. Ale je. Pro příští sezónu bude dražší o plných 100 tisíc liber tedy 40% a tudíž dosáhne hodnoty 350.000 liber. To je, pokud mne pamět neklame, nejvyšší poplatek v historii britského turfu.

Společnost Darley jej zveřejnila jen pár okamžiků poté, co vydala nový ceník i konkurenční Juddmonte Farm, na které působí loňský šampión ostrovních plemeníků Frankel. Nejúspěšnější nástupce legendárního Galilea (Sadler's Wells) má za sebou taktéž velmi úspěšnou sezónu, byť si troufnu říci, že ne výrazně lepší, než byla ta loňská, v níž jeho synové vyhráli anglické i irské derby. Přesto i Juddmonte přistoupila ke zvýšení ceny a také nikoliv kosmetickému - z 200 tisíc zvedla hřebcův připouštěcí poplatek o 37,5% na 275 tisíc liber. 

Nepřehlédněte: Připouštěcí poplatek otce Queen of Beaufay Zaraka se více jak zdvojnásobil. Rostou i ceny Sea The Stars či Siyouni

Pohled na ceník všech plemeníků obou velkých hráčů však ukazuje, že současná inflace na výši připouštěcích poplatků rozhodně nemá a takto radikální zvýšení se týká jen těch nejelitnějších hřebců. Z šejkových hřebců vykázal nárůst poplatku ještě v Irsku stojící Night of Thunder (Dubawi), který vzrostl ze 75 tisíc eur na rovných 100, zbytek početného týmu jeho plemeníků buď bude příští rok připouštět za menší nebo stejnou sumu jako letos. Dvojka týmu Juddmonte Farm hřebec Kingman (Invincible Spirit) sice v průběhu sezóny dosáhl hranice 50 potomků - vítězů blacktype dostihů, jeho poplatek ale klesá ze 150 an 125 tisíc liber. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net