Dalším hřebcem, na jehož výsledky v chovu se ještě před začátkem připouštěcí sezóny blíže podíváme, je napajedelský POUVOIR ABSOLU. Syn legendárního Sadler's Wellse (Northern Dancer) vstoupí za několik dnů do své již desáté připouštěcí sezóny a je smutné, že navzdory poměrně dlouhému působení v chovu měl v rovinových dostizích dosud jen málo přes dvě desítky startujících potomků. Je to pro náš chov velká ztráta, že se netěší větší důvěře?

Pozdní vytrvalec, umístěný i v Gr.1 společnosti

Jak jsme zmiňovali už v jeho předchozích profilech, nebyl Pouvoir Absolu zrovna raným koněm. Debutoval ve třech letech debutoval začátkem července třetím místem v dostihu o 22.000 € na 2400 metrů v Clairefontaine a na konci srpna stejný dostih kategorie F v Clairefontaine vyhrál. Poté přešel na větší závodiště, na konci sezóny se ukázal v listed společnosti, kde doběhl čtvrtý.

Ve čtyřech letech už v blacktype dostizích dokázal bodovat pravidelně. V květnu vyhrál listed na 2400 metrů v Lyonu, v srpnu doběhl druhý v Gr.2 Grand Prix de Deauville opět na 2400 metrů a v říjnu čtvrtý v Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m) i pátý v Prix Royal Oak (Gr.1, 3100 m). Na dráze strávil ještě další tři sezóny, celkem získal 3 listed vítězství (vše na tratích 2400 metrů), jednou v listed doběhl druhý (na distanci 2800 metrů) a vedle již zmíněné Grand Prix de Deauville se umístil i v Gr.2 Grand Prix de Chantilly na 2400 metrů. V sedmi letech, již v péči Josefa Váni, si vyzkoušel i překážky, ze tří startů v proutěnkách vytěžil jedno vítězství v dostihu o 12.000 € v Římě.

Jeden z posledních Sadler's Wellsových synů

Pouvoir Absolu je synem excelentního Sadler's Wellse, dvanáctinásobného šampióna plemeníků Anglie a Irska, který sice vyhrál i Irish 2000 Guineas na míli, ale většina jeho úspěchů se odehrála na tratích od 2000 do 2400 metrů a mezi jeho 294 blacktype vítězi převládají vytrvalci. Pouvoir Absolu je jedním z jeho posledních synů v chovu a podstatná část zbylých už dnes působí jen jako překážkoví plemeníci.

Nepřehlédněte: Lady in Pink přišla kvůli pozitivnímu nálezu o Cenu prezidenta republiky. Vítězem je Orleano

Nemalou kvalitu najdeme i na mateřské straně hřebcova rodokmenu. Matka Pine Chip (Nureyev) sice startovala jen jednou - jako tříletá skončila třetí v mílovém dostihu Class B, v chovu však dala 5 vítězů, z nichž se vedle Pouvoir Absolu prosadil na blacktype scéně i její syn Perfect Murder (Desert King), který získal třetí místo v listed v Clairefontaine. O další zápisy do listin blacktype dostihů se zasloužila její dcera Pleine Nuit (Machiavellian), dvojnásobná vítězka ve Francii, která v chovu v Jižní Africe dala dva listed vítěze včetně valacha Night Trip (Trippi), který doběhl druhý v Gr.1 Mercury Sprint. Bába Peintre Bleue (Alydar), 2 vítězka v USA, se do análů turfu zapsala díky svému synovi Peintre Celebre (Nureyev), vítězi Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a Prix du Jockey Club (Gr.1), který byl svého času nejlépe hodnoceným tříletkem Evropy.

Pouvoir Absolu na snímku Magdy Hamříkové

V průměru pět potomků na ročník

Podívejme se nyní na hřebcovy statistiky a seznam potomků. Musíme znovu konstatovat, že slabinou těchto dat je nízký počet startujících. Dosud hřebci na rovinách vyběhlo 25 potomků, což vychází v průměru 5 na jeden ročník a to je žalostně málo. A to nepočítáme loňské dvouleté, z nichž se žádný loni na dráze neukázal. Není to žádná novinka, před rokem jsme totéž konstatovali o předešlém ročníku.

Oproti loňsku nedošlo, alespoň mezi jeho potomky na rovinách, k žádným výraznějším posunům. Statistiky se spíše zhoršily, protože loňští tříletí si příliš dobře nevedli a protože ani mezi staršími neměl úspěšnějšího potomka, skončil v celkovém šampionátu na 72. místě s jediným vítězem z 8 startujících. Proto také jeho celkové procento vítězů kleslo na 32% (loni to bylo ještě 42%) a průměrný výdělek na 47.373 Kč (loni 56.795 Kč).

Potomci Pouvoir Absolu a jejich výsledky na rovinách

potomek pohl. nar. matka otec matky st. vít. um. zisk (v Kč)
Sheik v 2018 Sheikra Security Risk 2 0 0 0

Loni jsme konstatovali, že dva jedničkoví potomci z 19 startujících vůbec není špatný výsledek. Po další sezóně přibylo 6 nových potomků, ale jedničkoví zůstali jen dva - zimní královna Dark Absolu a třetí ze St. Leger Avignon. Pro pořádek ale přidejme ještě dva potomky, kteří se v jedničkách vešli na tabuli - Averise, který jako dvouletý doběhl pátý v Ceně zimního favorita (L) a Well Absolu, který získal páté místo v Memoriálu prof. Václava Michala (I.k.) a prodral se i na startovní listinu Českého derby. To pořád nejsou špatné výsledky.

Co se týká vhodnosti partnerek, ani v tomto ohledu nepřineseme nic nového. Výsledky ukazují, že mu více sedí klisny ranější a rychlejší krve a prochování na Sadler's Wellse, které najdeme v rodokmenu hned 5 jeho startovavších potomků, není podle mne ideální variantou.