Dylanka pooaksTři vítězství v řadě, korunované triumfem v klasickém dostihu - to je vizitka tříleté hnědky stáje Hany Horčičkové Dylanky, klisny, která k nám našla cestu z irské dražby ročků, kde jí Tomáš Janda získal za velmi příhodných 2.200 eur.


DYLANKA je vedle vítěze Velké červnové ceny Saula druhým jedničkovým vítězem ve stáji Hany Horčičkové, přičemž tito tříletí stájoví kolegové mají společného mnohem více než jen majitele, trenéra a jedničkovou výkonnost. Oba pocházejí ze stejné dražby, oba na ní vybral či se alespoň na výběru podílel bloodstock agent Tomáš Janda a oba jsou typem koní, které je na Tattersalls Ireland Yearling Sale rozumné kupovat a které na ní Janda rád vybírá.

Dylanka pochází ze sedmého ročníku Dylana Thomase, jednoho z nejúspěšnějších Danehillových synů na delších distancích. Šestinásobný Gr.1 vítěz na tratích 2000 - 2400 metrů vyhrál jako tříletý mj. Irish Derby a Irish Champion Stakes, které ovládl i o rok později, kdy k nim přidal i triumfy v King George VI and Queen Elizabeth Stakes a také Prix de l'Arc de Triomphe.

V roce 2008 začal působit v chovu v Coolmoru, který jeho služby ocenil taxou 50.000 €. Již několikrát jsem v této rubrice psal, že příliš nevěřím plemeníkům, kteří se na dráze projevovali distančně jinak než jejich otcové, nebo přesněji - ukázali zřejmě i díky vlivu matky podstatně více vytrvalosti než jejich otcové, jinak prověření plemeníci - producenti rychlých koní. Právě Dylana Thomase, Koně roku v Irsku a nejlepšího koně Evropy v Cartier Awards, polobratra vítězky 1000 Guineas (Gr.1) Homecoming Queen, v Cheveley Park Stakes (Gr.1) úspěšné Queen's Logic (Grand Lodge) či druhé u Oaks (Gr.1) Remember When (Danehill Dancer), používám často jako argument na podporu mé skepse vůči podobným plemeníkům. Trh se mnou souhlasí, když jeho výsledky ocenil dost příkře - po šesti sezónách v Coolmoru, kde připouštěl naposledy v roce 2013 za 10.000 €, byl přesunut na Castle Hyde Stud, kde nyní skáče za desetinu svého původního poplatku. 

dylan thomas
Otec Dylanky plemeník Dylan Thomas, foto Coolmore

Nicméně Dylan Thomas dal 35 blacktype vítězů (3% potomků dostihového věku) z nichž 9 uspělo v Gr.1 dostizích, což rozhodně není špatná vizitka. Úspěchy jsou samozřejmě dány počáteční vysokou podporou i zájmem držitelů zajímavých matek, které už nelze u Dylana Thomase očekávat, ukazují však, že hřebec je schopen dát třídového koně. Většina jeho nejúspěšnějších potomků uspěla na tratích 2400 metrů, a právě to z něj nyní, kdy připouští za zlomek původní ceny a jeho ročci se prodávají v průměry za ceny pod 10 tisíc gns, dělá zajímavého hřebce pro náš turf.

Stejně jako u nás i v Anglii a Irsku jsou nejvíce ceněni koně se schopnost prostát 2400 metrů, ale na ostrovech se se to týká jen té nejužší špičky. Střed nabídky a nižší patra ve spektru nabízených ročků naopak ovládají plemeníci, schopní produkovat rychlé a rané vítěze - zkrátka slušné koně, u nichž se nemusí dlouho čekat až vyspějí a kteří mohou v sezóně absolvovat co nejvíce startů. Potomci vytrvalých plemeníků, kteří neatakují přední příčky v šampionátech, se na dražbách ročků dají koupit za pro našince výhodné ceny. Dylanka, jak jsme uvedli výše, stála 2.200 €, Saul, jehož otcem je další Danehillův vytrvalý syn, který v chovu nenaplnil očekávání Champs Elysees, stál 5.000 €. K vytrvalým hřebcům, nedosahujícím do nejvyšších pater, ale odvádějících solidní standard, patří například i Sir Percy (Mark of Esteem), další z plemeníků, jejichž potomky Tomáš na těchto dražbách rád vyhledává.

Stejně jako Saulova matka Caesarea, která je dcerou vítěze Epsom Derby, Irish Derby i King George VI and Queen Elizabeth Stakes Generouse (Caerleon), i matka Dylanky klisna Spa je potomkem plemeníka - nositele vytrvalosti - Sadler's Wellse. Sama Spa nikdy neběhala, ale dcera jednoho z titánů historie chovu plnokrevníka z velmi úspěšné rodiny samozřejmě nemohla nedostat šanci v chovu. Ač jeho jméno Vám už dnes možná moho neřekne, Spa je pravou sestrou plemeníka, který v 90. letech působil na Slovensku v Gestüt Güthler Hof - Kuchyňa a jehož potomci běhali i u nás. Onem hřebec se jmenoval Sebastian, ovšem velkou díru do světa neudělal, ale ruku na srdce - na Slovensku ani nemohl.

Vraťme se však k Dylance. Spojení Dylana Thomase s dcerou Sadler's Wellse, které tvoří základní kros jejího rodokmenu, je nejčastěji realizovaným spojením u Dylana Thomase. Dosud dalo 49 plnokrevníků dostihového věku, z nichž 40 startovalo a 28 zvítězilo. Třem koním z tohoto spojení se podařlo vyhrát blacktype dostih - konkrétně v Hongkonku úspěšnému valachovi Blazing Speed, čytřnásobnému Gr.1 vítězi na distancích 1600 - 2400 metrů, klisně Tannery, vítězce E.P. Taylor Stakes (Gr.1, 2000 m) v Kanadě a valachovu Captain Cat, který vyhrál dva mílové Gr.3 dostihy v Anglii. Vedle nich se další trojice koní ze stejného krosu v blacktype dostizích umístila.

Spa sice neběhala, ale v chovu dala 11 vítězů z 12 startovavších potomků. Nejúspěšnějším z nich byl v roce 2000 narozený valach Persian Majesty (Grand Lodge), vítěz Hampton Court Stakes (L), který doběhl třetí v Hardwicke Stakes (Gr.2). Úspěšně si vede v chovu i její dcera Spasha (Shamardal), která se na dráze také nikdy neukázala, ale v chovu již dala vítězku Lansdown Stakes (L) Zuhoor Baynoona (Elnadim) a v listed umístěného Saglawy (Youmzain). Dylanku přivedla na svět ve svých 20 letech, což byl možná jeden z důvodů, proč bylo možno pozdější slovenskou zimní královnu a českou klasickou vítězku zakoupit tak dobře. 

Bába Sandy Island (Mill Reef) vyhrála Lancashire Oaks (Gr.3) a Pretty Polly Stakes (L), v chovu dala 5 vítězů včetně vítěze Hardwicke Stakes (Gr.2) Sandmason (Grand Lodge) a vítězky Pretty Polly Stakes (L) Sardegna (Pharly), též blacktype producentky. Výborně si v chovu vedla dcera Sandy Island Subterfuge (Machiavellian), která u protinožců založila velmi  úspěšnou větev rodiny, z níž vzešel mj. trojnásobný Gr.1 vítěz v Hongkongu Scintillation (Danehill) či vítěz Ellerslie Sires' Produce Stakes (Gr.1) Summer Passage (Snitzel).      

Prabábou Dylanky je z chovu německého Schlenderhanu pocházející Sayonara (Birkhahn), druhá z německých Oaks, která posléze v anglickém chovu dala řadu výborných koní v čele s vítězem Epsom Derby Slip Anchor (Shirley Heights). Sayonara byla jednou z prvních matek, které posléze přilákaly světové chovatele k německé krvi. Sama pochází z jedné z nejlepších německých rodin založených klisnou Schwarzgold (Alchimist), vnučkou z Anglie importované Schwarze Kutte (Black Jester). Vítězka Deutsches Derby 1940 sice uhynula předčasně ve 13 letech a zanechala po sobě jen dva potomky, bohudík však obě byly klisny, které daly základ rodině, z níž vzešel mj. i vítěz Prix de l'Arc de Triomphe Sagace (Luthier). Rodina je stále velmi aktivní a úspěšná, jak dokazuje například letošní francouzský klasický vítěz Olmedo (Declaration of War).

Rodina Schwarzgold se dostala i do našeho chovu, v němž její nejúspěšnější zástupkyní byla z Německa importovaná Saphira (Zank), jejíž v Hřebčíně Napajedla působící dcera Sapina (Lincoln) v chovu dala vítězku Ceny Hřebčína Napajedla Saporu (Rainbows for Life), vítězku Slušovických Oaks Sandru (Sharp End), druhou z Oaks Sazi (Muscatite), druhého z Ceny prezidenta San Marca (Dara Monarch) a také Samuila (Sharp End), třetíího ve Velké jarní ceně a čtvrtého v Českém derby.

Dylanka by mohla navrátit slavou rodinu do českého chovu a navrátit ji ve velice důstojném zastoupení. Doufejme, že se s ní jednou v našem chovu setkáme.

Miloslav Vlček

  
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking