K nejžádanějším plemeníkům v tuzemském chovu v posledních dvou sezónách patřil Storm Catův (Storm Bird) syn CAT JUNIOR. Hřebec, který přišel do českého chovu z Francie, kde mu dělal dobré jméno posléze do Česka importovaný vítěz Ceny Scottish Rifla (L) Donuts Reyor, připustil v roce 2021 navzdory opožděnému startu 14 plnokrevných klisen, v loňském roce dostal 16 partnerek a byl třetím nejvytíženějším hřebcem u nás. Jak si vedl letos?

 
"Cat Junior měl letos třetí sezónu připouštění u nás, která, jak už to bývá, byla slabší celkovým počtem klisen, kterých připustil celkem 10, ale i tak připustil několik velmi zajímavých partnerek," uvedl pro naše stránky hřebcův majitel Miroslav Kantek ml. Ten je spokojen především s výsledky, kterých se svým týmem dosáhl. "Letos jsme poprvé připouštěli s Cat Juniorem u nás doma ve Vacenovicích. Předcházela tomu celá řada investic, ať už materiálních či do lidských zdrojů. Podařilo se nám dát dohromady velmi dobrý veterinární tým, jehož výsledkem je 100% březost připuštěných klisen," tvrdí Kantek, který věří, že vysoká březost i kvalita svěřených klisen, vesměs náležících ke Kantkovu stádu, hřebci usnadní start v našem turfu.

Mezi jeho partnerkami najdeme například klisnu Zayu (Diktat), asi jedinou matku v našem chovu, která nejen získala sama status blacktype koně, ale i dala takového potomka - valacha Zerostress (Areion), druhého v Grosser Preis des Landeshauptstard Dresden (Gr.3). Hodně zajímavou matkou je i Avenicean (Medicean), pravá sestra Gr.1 vítězky Almerity, jejíž syn Arames (Zarak) letos suverénně ovládl maďarskou Velkou jarní cenu. Z rodiny Peintre Celebre (Nureyev) či Pouvoir Absolu (Sadler's Wells) pocházející Woman Charmes (Siyouni) se již v chovu blýskla produkcí v Gr.3 steeplechase umístěného Urumqi (Soldier of Fortune) a skvělou krví se může chlubit i Reine Liberte (Big Shuffle), pravá sestra listed vítězky a druhé z německých 1000 Guineas Reine Heureuse. Cat Junior připustil i Bombillu (Mstercraftsman) z rodiny The Grey Gatsby (Mastercraftsman) či Apinou (Bully Pulpit), jejíž syn Apolon (The Bogberry) má na svém kontě třetí místo ze Slovenského derby.

Letos by na český trh měli přijít první Cat Juniorovi ročci a Kantek věří, že budou oživením tuzemské nabídky. "Zatím z nich máme jen radost a dostáváme pozitivní recenze i od ostatních chovatelů," říká chovatel, jehož potěšila recenze Jitky Válkové pro Turfsport.sk, kde se pochvalně vyjadřovala o Cat Juiorově dceři z úspěšné Tanity. "Je asi nejsilnější, nejprůbojnější a nejpohyblivějších ze všech," uvedla na konto klisny. "Registrovali jsme už poměrně slušný zájem o nákup odstávčat, ale rozhodli jsme se je nechat růst u nás a prodávat až jako ročky," tvrdí Kantek, podle něhož jedním z důvodů byly další investice do rozšíření pastvin.

"Je smutné, že poté, co skončil Hřebčín Napajedla a další chovatelé výrazně utlumili svůj chov, jsme se v minulé sezóně posunuli na pozici nejsilnějšího chovatele v ČR, ale na druhou stranu je to pro nás velká výzva, abychom ukázali, že za pomoci smysluplných nákupů kvalitních matek v zahraničí může být český chov lepší, než levné nákupy zůstatkových koní na dražbách, které jsou sice dobrý byznys pro bloodstock agenty, ale u nichž musíte počítat, že na jednoho dobrého koně připadá 99 dalších s nějakým problémem, o kterém bloodstock agent kolikrát ani neví," říká Kantek.

Stejně jako loni i letos nepřipouštěl jen u svého hřebce, ale pro trojici klisen, ustájených toho času ve Francii, vybral debutujícího vítěze Prix Ganay (Gr.1) Mare Australis (Australia), který byl letos partnerem i vítězky Českého derby Queen of Beaufay. Plemeník připouštějící na Haras de la Hetraie, byl partnerem Gr.3 umístěné klisny Quillaja (Tiger Hill), dvojnásobné německé vítězky Girl on Fire (Desert Style) a Moon Eclipse (Paco Boy), která vyhrála dva dostihy ve Francii a patří k rodině Next Deserta.

Miloslav Vlček          Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net