Stejně jako v loňském roce i letos byl nejžádanějším plemeníkem Anglie a Irska hnědák Affinisea (Sea The Stars). Jedenáctiletý hřebec, působící od roku 2017 na irském Whytemount Stud, letos dokonce překonal loňskou působivou bilanci 325 partnerek a podle Return of Mares připustil dokonce 382 klisen. A to navzdory skutečnosti, že na dráze absolvoval pouhé dva starty, vyhrál jako čtyřletý dostih pro nezvítězivší a kariéru zakončil druhým místem v dostihu o 8.300 € vítězi. Za poslední tři sezóny celkem připustil 918 klisen.

 
Kde se vzal takový zájem o hřebce s mizivou kariérou, jehož první potomci dosáhli letos teprve věku čtyř let? Chovatelé hodně sází na jeho rodokmen, neboť Affinise je 3/4 bratrem velmi úspěšného překážkového plemeníka Soldier of Fortune (Galileo) a jeho matka je polosestrou dalšího z úspěšných producentů překážkových koní Sholokhova (Sadler's Wells), dobře známého i u nás. Poptávku po jeho službách podnítily i výsledky prvních potomků v Point-to-point či prodej vítěze dostihu z Monksgrange valacha Classic Athem, který byl na Goffs UK Aintree Sale prodán za 200 tisíc liber.

Také na dalších místech žebříčku nejžádanějších ostrovních plemeníků najdeme hřebce z překážkového chovu. Výborně si vede druhý v pořadí Crystal Ocean (Sea The Stars), který připustil 352 klisen, sledovaný Order Of St George (Galileo) s 287 partnerkami, Blue Bresil (Smadoun), který dostal důvěru 267 klisen a Poet's Word (Poet's Voice) s 258 klisnami.

Nepřehlédněte: Další úspěch stáje Jany Dufkové a trenérky Janáčkové Koplíkové. Stronger Together vyhrál v Nancy

Z rovinových plemeníků se těšil největšímu zájmu coolmorský Sioux Nation (Scat Daddy), příští partner Lady in Pink (Adlerflug), jehož letos navštívilo 255 klisen, stejně jako v chovu debutujícího vítěze July Cupu (Gr.1) Starmana (Dutch Art). Za nimi následuje Mehmas (Acclamation)  s 250 klisnami a Wootton Bassett (Iffraaj), který dostal o jednu klisnu méně. Zájem byl i o aktuálně nejdražší a nejúspěšnější ostrovní hřebce Frankela (Galileo) a Dubawiho (Dubai Millennium). První dostal 188 plnokrevných klisen, druhý 165.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net