synthJeště v polovině minulého týdne to vypadalo, že letošní jubilejní ročník výstavy Koně v akci oslaví své patnácté narozeniny pod zamračenou oblohou a s teplotami připomínajícími spíše podzim. Tentokrát však příznivá meteorologická předpověď vyšla a slunečné letní počasí přilákalo druhý zářijový víkend do pardubického Synthesia Parku davy návštěvníků.

A není divu, vždyť výstava ověnčená mottem „Koně všem“ nabídla široké veřejnosti pestrou paletu „koňařského“ umu. Svůj šálek kávy si zde mohl najít skutečně každý, kdo obdivuje tyto majestátné tvory. Zajisté svojí úlohu ve velmi početné návštěvnosti, která o třetinu trumfla minulý ročník, sehrál páteční slavnostní průvod účastníků výstavy městem, který v 16h zahájil na Pernštýnském náměstí akci „Koně na náměstí“ a tím také celou výstavu. Diváci tak měli možnost ochutnat pouze malý předkrm z nabitého víkendového programu. A že je o výstavu skutečně zájem, dávali přihlížející najevo potleskem a hlasitým povzbuzováním během jednotlivých ukázek.

Víkendový program přivítal návštěvníky slavnostním nástupem všech účastníků výstavy. Před hlavní tribunou se tak představila šestispřeží různých plemen koní a další typy zápřeží, nejrůznější plemena koní pod sedlem i vedená na ruce, dámy a pánové v dobových kostýmech, hráči koňského póla, obyvatelé westernového městečka a jejich indiánští přátelé, voltižní vystoupení dětí nebo třeba účastníci soutěží pro chladnokrevníky. Právě naposledy jmenovaní měli možnost měřit své síly i um v soutěži v orbě klasickým i otočným pluhem v 11. ročníku soutěže „O ruchadlo bratranců Veverkových“. „Soutěž v orbě je již tradiční disciplínou při pardubické výstavě Koně v akci. Oráčů, kteří skutečně ovládají řemeslo našich předků a jsou ochotní toto jedinečné umění zprostředkovat divákům, je čím dál méně. Proto mě velmi těší, že organizátoři výstavy věnují soutěžím v orbě takovou pozornost. Zájem ze stran diváků nejen o orbu, ale také o celou výstavu, je každým rokem větší, a to je moc dobře,“ uvedl ing. Jan Navrátil, CSc. z České zemědělské univerzity, který je předsedou Společnosti pro orbu koňmi, a výstavy se jako spolupořadatel soutěží v orbě účastní každoročně. Tunoví siláci divákům také předvedli, jak zvládají práci s kládou, a dali návštěvníkům pocítit napětí v souboji v těžkém tahu, když o absolutním vítězi v pozdních večerních hodinách rozhodla zátěž 1700 kilogramů. A přestože již byla téměř úplná tma, když se rozdávala ocenění těm nejsilnějším z nejsilnějších, tribuny a prostor kolem kolbiště byly zaplněné do úplného konce. „Jsem velmi rád, že mají chladnokrevní koně na pardubické výstavě takové zastoupení a tradici,“ řekl ing. Josef Cerman, předseda Svazu chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgika, který každoročně přebírá záštitu nad chladnokrevnou kolekcí. A dodal: „Pevně věřím, že i v příštích letech budeme moci divákům na výstavě „Koně v akci“ předvést, co chladnokrevná plemena skutečně umí.“

A co by to bylo za výstavu bez chovatelských kolekcí? Po oba víkendové dny měli diváci možnost sledovat přehlídku Shagya arabů, argentinských pólo pony, starokladrubských běloušů i vraníků, koní Kinských, Achal Teke, irských cobů nebo třeba českých teplokrevníků a českých trakenů. „Svaz chovatelů českého trakéna vystavoval vzácné trakénské koně zde v Pardubicích poprvé . jedná se o čistokrevné velmi ušlechtilé plemeno, jehož zástupci jsou nejen držiteli olympijských medailí ve všech disciplinách, ale osmkrát zvítězili i ve Velké Pardubické steeplechase ( Herold, Landgraf, Remus, Herero, Ben Hur, Vogler... ). Rádi bychom proto právě zde započali tradici předvádění tohoto jedinečného plemene v daleko větším měřítku. Připraveny máme i přednášky, diskuze a filmové dokumenty. Navštíví nás i představitelé trakénských svazů z okolních států,“ prozradil předseda Svazu chovatelů českého trekéna MVDr. Vít Holý.

Poprvé v historii výstavy byla předvedena kolekce anglických plnokrevníků. Právě jim a jejich využití ve sportu byla věnována velká část programu výstavy. Ať už mají angličtí plnokrevníci příznivce nebo zarputilé odpůrce, jedno se jim nedá upřít – s pardubickým závodištěm jsou neodmyslitelně spjati především díky dostihům, ve kterých suverénně kralují. Svou pověst neposkvrnili ani tentokrát, když v nedělních dostizích nejrůznějších plemen porazil anglický plnokrevník Veles své soupeře v dostihu na čtvrt míle. Anglický plnokrevník byl reprezentován také nejmladšími zástupci svého plemene. Před hlavní tribunou slavnostně pokřtil pětiměsíční klisničku Kalgertu z hřebčínu Napajedla čestný host výstavy Karel Roden. Stejně starý hřebeček Veselý Valentýn pana ing. Jaroslava Šimka získal premiérový titul „Nejkrásnější kůň výstavy“. Dostihová dráha v Pardubicích zažívá jen jednou za rok takovou událost, jako je dostih chladnokrevných koní. Jinak tomu nebylo ani letos. „Desetimetrákoví“ velikáni se nedali zahanbit a nasadili všechny síly v již tradičním dostihu „O pohár ředitele dostihového závodiště“. Sklidili tak zasloužený potlesk a obdiv diváků.

Po dvou letech se na pardubické dostihové závodiště vrátilo koňské pólo, které předvedlo své argentinské pólo pony jak v chovatelské přehlídce, tak v exhibičním utkání. Tento sport, který má ve světě silnou tradici, je v České republice zatím ještě nováčkem. Již nyní je ale jisté, že výstavu oživil a vzbudil zájem u řady diváků.

A protože každým rokem přibývá dětských návštěvníků, což organizátory samozřejmě těší, připravili pro ty nejmenší řadu lákavých podívaných a aktivit. Dětem i jejich rodičům byly otevřeny brány westernového městečka a jeho obyvatelé, společně s indiány, pro ně připravili různé soutěže, ukázky westernového ježdění nebo třeba chytání do lasa. Pískové kolbiště žilo po celý víkend jezdeckými hrami pro děti na ponících. A že ježdění na koni není výsadou jen dospělých, dokázaly děti ve věku od tří do patnácti let. Travnaté kolbiště patřilo ukázkám agilit a dalších psích aktivit. Návštěvníci se mohli přesvědčit, že výcvik pejska může být zábava i adrenalin, když se psí účastníci utkali ve skutečných agility závodech. A tak nejen koním se obdivovaly tribuny naplněné nadšenými diváky. Po oba dva dny byla vyhlášena výtvarná soutěž pro děti ve věku do 15 let „Kůň očima dětí“. A protože se výtvarná díla dětem skutečně povedla, chystá Dostihový spolek výstavu nejzdařilejších výtvarných děl, a to na 14. září, kdy se běží 4. Kvalifikace na Velkou Pardubickou. „Myslím, že letošní ročník výstavy Koně v akci se skutečně vydařil. Návštěvnost a zájem o předváděné ukázky překonaly naše očekávání. Chtěl bych poděkovat všem vystavovatelům, účastníkům výstavy a také realizačnímu týmu, bez kterých by se výstava neuskutečnila,“ sdělil ředitel Dostihového spolku ing. Michael Skalický, PhD.

Pokud tedy chcete vědět, jakýma očima vidí koně třeba čtyřleté děti, nebo chcete-li poznat koně, kteří si poběží pro vstupenku do nejtěžšího dostihu kontinentální části Evropy, navštivte v sobotu 14. září pardubický Synthesia Park.

Text: Bělohlavová Šárka







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net