logo VP2Na pardubické dráze se  zatím ukázal jen jednou a přece se kolem jeho jména už rozvíjí řada spekulací a úvah. Jako potenciální účastník Velké pardubické si předem zajistil renomé jedné z největších hvězd. 


Řeč je o sedmiletém hřebci jménem Age of  Jape,  koni, jehož první pardubický start přinesl řadu emocí - pozitivních i negativních.  A nejinak tomu zřejmě bude pokaždé, kdy se na start pardubických dostihů postaví.

Svěřenec  Františka Holčáka v českých dostizích proslul jako prozatím poslední kůň, který si na konto zapsal klasickou rovinovou Trojkorunu, tedy vítězství v klasických dostizích tříletého ročníku Velké jarní ceně, derby a  St. Leger. V rovinových dostizích zaznamenal obdivuhodnou sérii 12 vítězných  startů v řadě.  Jenže poslední z nich přišel před třemi  lety. Nyní je Age of Japovi sedm let a jeho novou dostihovou profesí jsou překážky. Na těch zaznamenal čtyři úspěchy v Itálii, po pádu v Meranu na podzim roku 2011 ale více než rok dostihovou dráhu nespatřil. Až do vítězných květnových Pardubic.

Age of Jape celý rok neběhal, protože na tom nebyl zdravotně úplně optimálně,“ přiznává zkušený trenér František Holčák, který má na kontě řadu úspěchů jak na rovinách, tak v Pardubicích. „Na jeho léčení jsme nespěchali, hlavní bylo, aby se dostal do optimálního stavu.  Je to pravá koňská osobnost, rozhodně to není kůň se kterým by se mělo jít do dostihů za každou cenu. V tomhle jsme zajedno s majitelem panem Hanákem, a tak nikdo neměl zájem na koně jakkoli tlačit, dokud všechno nebude optimální. Proto ta roční přestávka,“ vysvětluje  Holčák, který si ovšem uvědomuje, že vítězové derby obvykle ve světě v překážkových dostizích nekončí, častěji přecházejí do plnokrevného chovu. V českých zemích  je ale renomé pardubických dostihů takové, že občas na překážkovou dráhu špičkové rovinové koně zláká, i když  nemívají na růžích ustláno. Posledním příkladem byla klisna Ready for Life,  která se místo  úspěchů na překážkách dočkala smutného konce.  

Age of jape

I proto se možná Age of Jape dočkal při vítězném návratu do Pardubic nejenom potlesku, ale také pískotu. „Dostihový kůň je ale určený k tomu, aby běhal dostihy. Zájem o Age of Japea v chovu plnokrevníka u nás v podstatě nebyl, a tak se věnuje tomu, co mu jde nejlíp. Kdyby měl  jen stát v ohradě, něco by mu v životě chybělo. Je to kůň, který má z dostihů radost,“ míní František Holčák na adresu jedné z historicky největších hvězd svých stájí. „Jaké s ním máme plány?  Chceme nyní mířit do Pardubic a dělat postupné kroky. Překážky ho baví a nikdo mu  je nechce znechutit. Samozřejmě, každý, kdo v Pardubicích s koňmi běhá, pošilhává po Velké pardubické.  Děláme to i my, ale na Age nebude nikdo tlačit. Jestli se s ním k Velké dostaneme v příštím roce, bude to podle mého asi optimální stav...,“  dodal František Holčák v rámci hodnocení prvního letošního startu svého svěřence v Pardubicích.

Poté se ale jeho jméno objevilo už na seznamu 59 přihlášek do letošní Velké. Že by změna přístupu? Nikoli. „Kůň si sám řekne,  jestli  je na ten dostih připraven, my mu zkusíme jeho život upravit tak, aby byl na pardubické skoky připravený. Dnes nikdo nemůžeme říct, jestli to bude trvat roky, nebo měsíce. Byl bych ale rád, aby si ti, kdo na Age v Pardubicích minule pískali, uvědomili jednu věc:  Age je pro nás velká osobnost a nikdo z nás nemá zájem dělat nic co je proti zájmu tohoto koně. Své už si v dostizích odpracoval, všechno, co předvede v Pardubicích, bude pro něj něco navíc,“ uzavírá František Holčák.

Pro příští dostihový den je Age of Jape přihlášen do cross country Sagara,  ve které by měl čelit podstatně kvalitnější konkurenci než v prvním startu. Jeho výkon bude nepochybně i tentokrát pod drobnohledem.

autor: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking