Satra TomasÚspěšné dostihové jaro prožívá se svými svěřenci Tomáš Šatra. A není to jen Mikesh, na jehož přípravu zkušený trenér dohlíží, ale v jarních klasikách zabodovali čtvrtými místy Sapsiree a Maestro Quercus.


A včera předvedl výkon par excellence reprezentant stáje Dr. Charváta Chardonney Tcheque, který pod vedením prvního jezdce stáje Martina Srnce rozdrtil konkurenci v jednom z nejlépe obsazených ročníků Velké květnové ceny. Náš rozhovor o aktualitách ze stáje jednoho z našich nejúspěšnějších trenérů rovinových koní je tedy určitě na místě.

Jak nyní s odstupem jednoho dne hodnotíte výkon Chardonney Tcheque v silně obsazené „květnové“? A hlavně, je hřebec po dostihu v pořádku?

Ano, Chardonney je v pořádku. Před dostihem se ukazoval velmi slušně v práci, takže jsme si s ním fandili, i když to samozřejmě vzhledem ke konkurenci nemohl být jednoduchý dostih. Chardonney splnil naše očekávání, Martin Srnec ho dobře odjel, tak jak mu to vyhovuje, takže jsme mohli být spokojení. A radost projevil i pan doktor Charvát.

Plánovali jste s panem doktorem Charvátem Chardonneyovi už další start?

Nabízí se dostih při derby-dni na míli, ale pan doktor by raději do Itálie. Tam ale stále přetrvává problém s vyplácením dotací, stále ještě nemáme zaplaceno říjnové vítězství z Milána. Uvidíme, jak to dopadne, pokud by v Itálii začali platit, nebo bychom se domluvili s panem doktorem jinak, není problém vyjet do Itálie.

Pakliže byste jeli do Itálie, je možné, že by tam jel i My Afantou, který tam loni počátkem října zaběhl dobře?

U něho je problém, v Mostě to nebylo úplně ono. Ale pokud se zase dostane do top-formy, určitě by do Itálie mohl. Samozřejmě bychom mohli jezdit s koňmi i do Francie, ale tam je konkurence větší a také delší náročnější cesta. Takže pro nás by bylo nejlepší, kdy se v Itálii začalo opět pravidelně vyplácet.

Před Velkou jarní cenou jsme se spolu bavili ohledně Maestro Quercuse o tom, že je to nevyzpytatelný kůň a že si proto nemůžete být jistý jeho výkonem. Ve světle těchto skutečností asi jeho čtvrté místo v dobře obsazeném dostihu nebylo vůbec špatné…

Ano, Maestro Quercus nás ve Velké jarní potěšil a jeho dalším startem by měla být Velká červnová. Tam si potřebujeme ověřit, jestli bude stát distanci. V práci se třeba jako vytrvalec může jevit, ale až dostih s poctivým tempem to může skutečně prokázat. Při pomalém tempu by to bylo zkreslené.

Čtvrté místo také obsadila v jarní klasice Sapsiree stáje Joly. Jaké jsou další plány s ní?

Klisna pracuje slušně, její výsledek v Jarní ceně klisen byl solidní a nyní je na přihláškách do dvojkového dostihu jen pro klisny příští neděli. Nosí tam jen 54 kilogramy a tak ji bude jezdit Murzabayev.

Ve vaší stáji je ale ještě jedna velmi zajímavá tříletá klisna, Reglisse pana doktora Charváta, která ještě nevyběhla. Kdy by se měla poprvé objevit na dráze?

Reglisse je už na přihláškách na Turf Gala do Ceny Arvy. Ale majitel by ji raději viděl v Praze, takže se asi také objeví na startu Velké červnové ceny. O její vytrvalosti ale nic nevíme, takže to bude muset také prokázat v dostihu a pak se rozhodneme, co dál v její kariéře. Původně sice byla kupována už pro jarní klasické dostihy, ale její stav nebyl na běhání. Pan doktor ji včera viděl poprvé a uznal, že jsme ji dříve do dostihu poslat nemohli.   (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net