Jarní cena Fredericks & von der Horst - Frühjarspreis Fredericks & von der Horst (II.k., 3, 2000 m, 100.000 Kč) byla vrcholem Dne evropské šlechty, již tradičního mítinku, jímž se otevírá sezóna na karlovarském závodišti. Startovní pole devíti tříletky obsazeného dostihu tvořili ze dvou třetin koně hlášení do Českého derby včetně trojice excoolmorských svěřenců trenéra Josefa Váni.

Právě ti hráli v dostihu hlavní roli, byť peníze vezl z lázeňského města jen jeden. Nejprve se na čele objevil Wego Dancing (Galileo), který většinu dostihu odvodil, ale v cílové rovince se propadal až na konečné osmé místo. To už ale přišel čas jeho tréninkového kolegy ALPHEUSE (Galileo) stáje Joly, který převzal vedení a jistě o 1 1/2 délky vyhrál před Nazmou (Approve), Rumpl Cimpr Campr (Makfi) a Victory Bowl (Turtle Bowl), trojicí, která do Českého derby hlášená není. Ani v druhém českém startu nepřesvědčil v prvních kurzech předběžný favorit Českého derby Hudson Canyon, který doběhl sedmý.

V sedle vítěze byl žokej Murzabayev, kterému se ve Varech velmi dařilo a kromě triumfu v hlavním dostihu vyhrál i dva rámcové. Stylem start-cíl dovedl vítězně do cíle pětiletého, ve Francii narozeného odchovance Hřebčína Křenek SEEPA (Shirocco) trenéra Petrlíka ze stáje Darhorse Syndikát v handicapu Stollbert - dostih Architektů - Stollbert Architektenrennen (III.k., 4+, 2400 m, 60.000 Kč), který navzdory nejvyšší váze v poli porazil o 1 3/4 délky Khalidora (Lomitas), druhého nejvíce zatíženého koně v poli. V sedle poprvé vítězného ORIC (Look Honey - Orreta, Indian Danehill) chovatele, majitele a trenéra Jaroslava Kroutilíka pak lehce vyhrál další handicap, Cenu plesového výboru - Preis des Ballkomitee (IV.k., 4+, 2000 m, 40.000 kč).

Mezi dosud nestartovavšími se v Ceně města Karlovy Vary - Preiss Stadt Karlsbad (IV.k., 3, 1600 m, 40.000 Kč) se po tuhém boji o nos před Playmonkou (Moonjaz) prosadil odchovanec trenéra Seménky SIRIUS (Stormy Jail - Salérie), pokud mne paměť neklame první vítěz z matky po Bully Pulpitovi (Pulpit).

První český start (a také první start po roce a půl) proměnil v suverénní sedmidélkové vítězství pětiletý valach stáje TVD a.s. SOLAR ECLIPSE (Montjeu), francouzský vítěz, zakoupený předloni v listopadu na Arqana Autumn Mixed Sale Chrisem Richnerem za 24.000 euro. V Dostih ORDER OF INNOCENCE - ORDER OF INNOCENCE Rennen (III.k., 4+, 1600 m, 60.000 Kč) za sebou nechal loňského vítěze Českomoravské ceny Levis Mistral (Medicean).

I ve Varech pokračovala skvělá jarní forma koní trenérky Vocáskové, jejíž LUXANA (Observatory), mimochodem nacházející se na seznamu koní nabízených k prodeji skrze inzerát na titulní stránce našeho serveru, vítězná už při letošním debutu v Mimoni, vyhrála, opět pod Janem Rájou, Dostih Frey Consulting - Frey Consulting Rennen (IV.k., 4+, 3000 m, 40.000 Kč).

Tečku za dopoledně - odpoledním mítinkem udělal šestiletý HERBEBOIS (Scyris - Hareletta, Latino), který využil nízkého zatížení v pětkovém handicapu na 1400 metrů k třetímu životnímu vítězství.