zpez 2020Po svátečním derby dnu dnes Chuchle Arena Praha patřila hlavně překážkovým koním. Vrcholem mítinku byl již 14. ročník Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha a.s. (pp I.k., 4200 m, 360.000 Kč), který přilákal jednu z velkých hvězd mezi českými překážkáři Anakinga (Astarabad). Ten sice odskakoval v takřka nehratelném kurzu, ale sázející zklamal první porážkou na českém území.


Dostih rozběhl Sansiro (Rajsaman), ale jeho falešné tempo se příliš nelíbilo Janu Faltejskovi v sedle Anakinga, a tak dva kilometry před cílem převzal vedení. Další důležitý moment se odehrál na protější rovině v posledním okruhu, kdy se podél bariéry posunul blíže k čelu dosud na konci pole cválající CAPIVARI (Yeats) s Josefem Bartošem. Ten do cílové rovinky točil již jen délku za Anakingem a poté, co favorit klopýtl na předposlední proutěnce a trochu vypadl z tempa zaútočil, po poslední proutce převzal vedení a jistě o 3 1/2 délky zvítězil. Anakingovi těsně před cílem sebral i druhé peníze outsider Dragon (Planteur). Dále doběhli čtvrtý Capivariho stájový i tréninkový druh Sansiro a doběh uzavřel Kifaaya. Capferetovi se ani tentokrát návrat nepodařil a padl na předposlední překážce. Vítězný Capivari, pro něhož byl dnešek premiérou na českých drahách, reprezentuje stáj Scuderia Aichner a trénuje jen Josef Váňa mladší.

Chuchle dnes hostila ještě jedny proutěnky Cenu společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. (IV.k., 4+,  3300 m), které byly jednoznačnou záležitostí desetinového favorita SAULA (Champs Elysees). Pětiletý svěřenec Heleny Vocáskové, který před dvěma lety vyhrál Velkou červnovou, převzal vedení ještě před nástupem do cílové roviny, soupeřům utekl o dlouhých patnáct délek a i svůj druhý start na překážkách proměnil v suverénní vítězství. Druhým místem se po třináctiměsíční pauze vrátil další účastník Českého derby Gibb's Beach (Galileo).

Demova start-cíl cesta k žokejskému titulu

Dnešní program v Chuchle Areně Praha otevřeli v EBF dostihu Ceně společnosti Signalbau a.s. (III.k., 1200 m) dvouletí a první pohled na jeho výsledkovou listinu nepotěšil české chovatele - v devítičlenném poli byli jen dva koně bez suffixu, kteří obsadili poslední dvě místa. Ale doba je jinde. Aniž bychom chtěli otevírat trochu filizofickou otázku co ještě je a co není český chov, jisté vítězství, snazší než ukazuje náskok 2 1/4 délky, získala debutující dvouletá KIOTARI (Dariyan), ve Francii narozená ryzka z chovu Jiřího Charváta, dcera jedničkové sprinterky Kolymbie (Kyllachy), již i matky druhé z JCK Astorie (Silver Frost). Klisnu trénuje Pavel Tůma a vedl ji Jan Verner.

Nepřehlédněte: Slušovicím vládl František Holčák. Odváží si z nich čtyři vítězství, hattrick slavil žokej Palík

Nečekané bylo vítězství v dosavadních třech startech neumístěné JUVANY (Amadeus Wolf) v Ceně společnosti Českomoravská železniční opravna, s.r.o. (hdcp V.k., 3+, 1400 m), kterou Michal Demo hned po startu poslal do vedení a už jej neopustila. Demo si tímto odvážným vítězstvím připsal padesátou čárku a s ní i titul žokeje.

Vítězná trenéra Kateřina Berthier i stáj DS Helen se z dalšího vítězství radovali o pouhou hodinu později díky tříleté LADY LAURETTĚ (Archipenko), které ani nejvyšší váha v poli nezabránila v triumfu v Ceně společnosti Sudop Praha a.s. (hdcp IV.k., 3+, 1600 m, 40.000 Kč). Double získal i Jan Rája, který navzdory minulý týden ohlášenému konci kariéry dovedl vítězně do cíle jak zmíněnou Lady Laurettu, tak i pětiletého BARABASHE ( Intense Focus), opět s nejvyšší vahou v poli, ve dvojkovém handicapu Cena společnosti Sudop Brno, s.r.o. (3+, 2400 m), v němž svěřence Luboše Urbánka rozhýbal podél vnější bariéry k silnému finiši.

Jediné vítězství domácího chovu, pokud nepočítáme výše zmíněnou Kiotari, dnes v Ceně společnosti AŽD Praha s.r.o. (hdcp III.k., 3+, 1800 m) zajistila tříletá odchovankyně Centra Darhorse FINIGA (Mikhail Glinka - Finity Run, Hurricane Run), nyní však hájící barvy G-RADIANT Racing, připravovaná Petrem Juránkem a odjetá am. Grbavčicovou.

Tečku udělalo velmi lehké osmidélkové vítězství dosud nezvítězivší tříleté HIGHBRATION (Excelebration), 4.000 € akvizice stáje Roman v Ceně společnosti KK - provoz a opravy lok. s.r.o. (hdcp IV.k., 3+, 2400 m). Pouhými 52 kilogramy zatíženou svěřenkyni Karla Germiča dovedla k vítězství Simona Laubeová. (miv)        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net