Kvůli sobotnímu Českému derby se netradičně v neděli odběhne Cena města Pardubic – II. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase – Memoriál Mjr. M. Svobody (NL, 5800 m). Na její start se postaví osmička koní, mezi nimiž se nachází silný tandem trenéra Josefa Váni. V roli obhájce vítězství půjde na start Ange Guardian (Kousek).

Tomu se loni v pardubických kvalifikacích dařilo náramně, když v květnu jen o půl délky prohrál s Talentem, zatímco v červnu ani v září už přemožitele nenašel. V samotné Velké pardubické skončil až šestý, ale ještě v závěrečném oblouku měl všechny šance. Poté se ovšem projevilo, že bezmála sedmikilometrová distance je pro něj trochu dlouhá. Zato rychlosti má stále dost, což ukázal při vstupu do sezóny v Úvodní cross country Koroka. V závěru 4500 metrů dlouhého dostihu totiž od svých soupeřů lehce odešel a ukázal, že i po zimní pauze je ve výborné formě.

Také druhý svěřenec Josefa Váni Zarif (Myška) v červnové kvalifikaci dokázal zvítězit. Stalo se tak už před čtyřmi lety, což jenom dokládá, jak dlouho patří k naší krosové elitě. Letos už mu je dvanáct let a sezónu bude teprve zahajovat, nicméně v té minulé stále ukazoval vysoké kvality. V tomto dostihu totiž vstoupil do sezóny čtvrtým místem, přičemž stejné umístění bral i ve Velké pardubické. V ní byl nejlepším ze svěřenců Josefa Váni, a že je na něj spoleh dokládá fakt, že ve vrcholu sezóny se mezi čtveřici nejlepších vešel už počtvrté v řadě.

Jedinou klisnou na startu bude Delight My Fire (Ferhanov), která je zároveň jediným koněm v poli, který už splnil kvalifikační podmínky. Ve wroclawském Crystal Cupu totiž obsadila začátkem června druhou příčku, čímž zopakovala své umístění z let 2016 a 2017. I v Pardubicích to svěřenkyně Radima Bodláka umí, když předloni vybojovala ve Velké pardubické třetí příčku. Loni se jí tolik nedařilo, ovšem letos je zpátky v dobré formě. Druhé místo totiž nezískala pouze ve vrcholu první poloviny polské sezóny, ale také v Lysé nad Labem v tradiční Prvomájové steeplechase.

Umístěním mezi trojicí nejlepších nepřekvapí ani Mahony (Stromský). Zatímco výše představená trojice patří mezi zkušené krosaře, svěřenec Stanislava Popelky zastupuje nastupující generaci. Svůj talent předvedl především říjnovým vítězstvím v Ceně Labe, a že se nejednalo o náhodu, dokázal druhým místem v Úvodní cross country Koroka. Navíc tehdy ztratil pozici před Kamennou zdí, když ho mimo kurz dostihu vyvážel Player, a delší distance by mu měla sedět více.

Ze zbylého kvarteta může pořadím zamíchat nejspíše Sztorm (Faltejsek). Svěřenec Grzegorze Wroblewského loni suverénně ovládl wroclawské vrcholy, jenže v Pardubicích se mu zatím tolik nedařilo. Před měsícem tu v roli favorit trojkového krosu skončil až čtvrtý. Nicméně tehdy porazil pátého Vanduala (Matuský), který se poté stěhoval od trenérky Hany Kabelkové na Slovensko k Mariánu Štangelovi. Od našich východních sousedů přicestuje také Tiel de l’Est (Cagáň), který se s Pardubicemi seznámil devátou příčkou v Úvodní cross country Koroka. Sezónní premiéru absolvuje z úvodní kvalifikace škrtaný Dulcar de Sivola (Borč). Ten loni ukázal talent, ale takto kvalitní soupeři i délka dostihu jsou pro něj novinkou.

Vrcholem první poloviny sezóny pro specialisty na krátké krosy je Červnová cross country Válečníka (I. kat., 3300 m). Před měsícem si to v podobném dostihu rozdali o vítězství Starbuck (Novák) a Tiara Man (Ferhanov), přičemž rozdílem krku uspěl dříve jmenovaný. Tiara Man ale na rozdíl od svého soupeře teprve vstupoval do sezóny, takže mu může porážku vrátit. Vždyť v říjnu kraloval Poplerově memoriálu s propastným náskokem sedmi délek před druhým Medicem (Složil ml.). Zajímavým jménem je v sedmičlenné sestavě také Theophilos (Faltejsek). Svěřenec Josefa Váni si bude chtít spravit chuť po květnové kvalifikaci, v níž byl zadržen. Teď se představí na výrazně kratší distanci, ale že není bez šancí, napovídají jeho dvě stříbra z Poplerova memoriálu.

Součástí závěrečného dne první poloviny pardubické sezóny je také dvojice dostihů II. kategorie. Jako první z nich přijde na řadu proutěnkářská Cena Dostihového klubu (3400 m), v níž se po dvou lehkých triumfech bude snažit udržet překážkovou neporazitelnost Slivka (Ferhanov). Svěřenkyně Radima Bodláka je mezi desítkou startujících jediným čtyřletým koněm a největším soupeřem jí může být Yara (Liška). Svěřenkyně Radka Žaluda bude obhajovat druhé místo a letošní sezónu zahájila pátou příčkou v kvalitně obsazené předzkoušce Zlatého poháru, v němž před dvěma týdny bohužel ztratila jezdce krátce po startu.

Krosové Ceny společnosti Falcon security, s.r.o. (5200 m) se zúčastní pouze šestice koní, ale žádného z nich nelze odepisovat. I tady má dobré šance žokej Sertash Ferhanov, který se s Amadeonem bude snažit navázat na měsíc staré vítězství. Svěřenci Heleny Vocáskové byl ale tehdy velkým soupeřem Valtz (Matuský), který s ním přes dvoukilovou váhovou nevýhodu prohrál pouze o půl délky. Marcus Aurelius (Stromský) dvakrát skončil druhý v Ceně Vltavy, ovšem distance pro něj může bát trochu dlouhá. Templář (Odložil) je dokonce vítězem červnové kvalifikace z roku 2016, ale už mu je dvanáct let a letos ještě nevyběhl. Sestavu dotváří dvojice svěřenců Josefa Váni, konkrétně progresivní Sottovento (Kousek) a v Itálii spolehlivý Star Marker (Faltejsek).

Dostihový spolek Pardubice    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net