Big benZe čtveřice českých odchovanců věří bookmaker Tipsportu nejvíce jemu. Syn dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujahid) BIG BEN, který ve Velké červnové ukázal silný finiš, je potomkem Mikhaila Glinky (Galileo), který tak bude mít i ve svém druhém ročníku koně do derby. Skončí lépe než loni Top One? 

dres  BIG BEN (CZE) 
Mikhail Glinka - Brittany, Mujahid
Majitel: Gold & Turf
Chovatel: Acton s.r.o.
Trenér: Ludvík Haris
Jezdec: ž. Giuseppe Virdis
Vývoj handicapu v ČR:  60 - 69/71 - 75,5 - 76

Kariéra:
Big Ben pochází z chovu společnosti ACTON s.r.o., majitele Centra Darhorse, kde jej privátně pro svou stáj Gold & Turf zakoupil Daniel Friček.   

Ve dvou letech šel Big Ben cestou dostihů Fitmin Cupu. V Ceně Portálu Fitmin & TURF Magazín na 1200 metrů počátkem září skončil druhý, 8 délek za pozdější zimní královnou Dark Absolu (video), další, o dva týdny později na trati 1400 metrů (video) pěkným finišem vyhrál, o krátkou hlavu před Well Absolut. Sezónu zakončil v Ceně zimního favorita (video), kde ze zadních pozic vybojoval páté místo.
Letos začal šestým místěm v Memoriálu prof. Václava Michala (video), poté skončil pátý ve Velké jarní ceně (video). O start v Českém derby si definitivně řekl ve Velké červnové ceně (video), kde ukázal silnou koncovku a přišel těsně třetí, krátkou hlavu za Pacific Hillem.


Rodokmen:
Big Ben pochází z druhého ročníku Galileova syna Mikhaila Glinky, který ve dvou letech vyhrál listed na 1800 metrů a skončil druhý v Gr.1 Criterium de Saint-Cloud na 2 kilometry. Ve třech letech prokázal vytrvalecké schopnosti mj. triumfem v Queen's Vase (Gr.3, 3200 m) v Ascotu, později, už v českém tréninku, vyhrál i Gr.3 zkoušku na 2 kilometry v Německu. V chovu působí od roku 2014, jeho nejúspěšnějším potomkem je šampiónka tříletých klisen na Slovensku Slivka, vítězka Ceny Arvy na 1800 metrů, letos neporažená ve dvou startech na proutěnkách na 3 kilometry.
Matka Brittany (Mujahid) vyhrála Jarní cenu klisen na 1600 metrů a slovenskou Velkou jarní na 1700, jako dvouletá ale též finišovala na druhém místě za Matter for Love v Pardubické zimní královně na 1750 metrů. Vedle Big Bena jí vyběhl i valach Bulpit po Bully Pulpit, vítěz 4 dostihů na distanci 1400 metrů. 

Resumé:
Neměl by mít problém s distancí ani případně rychlým dostihem, jak předvedl ve Velké červnové. Ta se mu velmi povedla, jako synovi Mikhaila Glinky, jehož potomci bývají pozdnější, by mu mohl pomoci i čas. Pokud zopakuje výkon z Velké červnové může pomýšlet na dotované místo. (miv) 

Předchozí vizitky účastníků 99. Českého derby:
1. AMAZING GANGSTER
2. DALANDI

3. IGNACIUS REILLY
4. OUTBACK RIDER
5. URAN
6. ARCTURUS

7. RAMSSIO
8. PACIFIC HILL
9. TULARKA
10. CHIOUBOUCAR

11. ANGKOR WAT
12. MILITARY RESPECT
13. KRISTIANO

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net