derby 2018Pouze tři dny zbývají do startu tolik očekávaného vrcholu sezóny, 99. Českého derby. Na startu dostihu dotovaného dvěma miliony korun budou stát stejně jako loni dvě statečné klisny a čtrnáct hřebců. V loňské edici derby skončil na druhém místě německý vítěz grupy 3 Poldi´s Liebling (Tai Chi) trenéra Wöhlera, letos ale mezinárodní srovnání ve vrcholném dostihu sezóny chybí. Český chov budou tentokrát zastupovat čtyři koně. Jezdci, kteří povedou čtyřnohé účastníky derby, jsou šesti různých národností.


Trenérů koní figurujících ve startovní listině derby jsme se zeptali, jak na tom jejich svěřenci před vrcholem sezóny jsou, s jakým výsledkem v dostihu by byli spokojení a zajímal nás také jejich názor na soupeře. Tady jsou odpovědi zatím poloviny z nich.

Radek Holčák (Pacific Hill – stáj Monte Negro, ž. Jiří Palík): Náš koníček je na tom dobře. Je to velký a vytrvalý kůň, z čehož ale plyne, že je pozdní. Loňské starty byly takovou oťukávanou. U tříletého už jsme u něho doma viděli kvalitu, ale pořád je to takové zelené dítě. Od začátku sezóny ale ušel kus cesty. V Memoriálu Frankenbergera si musel udělat tempo sám, byl to falešný dostih, ale pracoval v něm samostatně, takže to nakonec byla dobrá zkušenost. Ve Velké červnové ceně se projevily jeho dětské neduhy, ale myslím si, že zase od té doby udělal pokrok. Nicméně to stále ještě není ono, je to s nadsázkou stále zelenina, i když zdravá a výživná… To nejlepší od něho čekám jako od čtyřletého. Pacific Hill je kůň od 2400 metrů dále a třída mu nechybí, takže se na derby těšíme.
Jsem trenér maximalista, a dělám maximum proto, aby Pacific Hill derby vyhrál. Může to dopadnout jakkoliv, ale jedeme do Prahy s cílem vyhrát derby, a i zadání od pana majitele je jasné. Co se týče letošního tříletého ročníku, tak mi přijde takový chaotický, asi polovina koní se nedá zaškatulkovat. Jsou tam koně, kteří prokázali vysokou třídu, pak koně, kteří ji neprokázali, koně, kteří běhali málo a hodně koní se zatím spolu v dostihu nepotkalo.

Štěpánka Myšková (Well Absolut – stáj Racing Photo, ž. Jan Verner): Well Absolut je před derby v pořádku a je v dobré kondici. Měl letos tři těžké dostihy, pracuje standardně, nic jiného jsme s ním nevymýšleli, vypadá dobře. Jako dvouletý vyhrál dostih na 1600 metrů v dobrém čase, a tak jsme s ním k letošní klasické sezóně vzhlíželi trochu s nadějemi, které ale zatím nepotvrdil. Na start derby se dostal Well Absolut se štěstím. Paní majitelka si start v derby přála, a my jsme za to rádi. Nejsme  pod nějakým tlakem, co se týče výsledku v derby, ale samozřejmě čím lépe v cíli bude, tím budeme mít větší radost. Letošní derby - ročník se jeví vyrovnaně. V derby nemusí uspět koně, kteří před ním ukázali nejlepší výsledky, ale pokud bude poctivé tempo v dostihu, tak se může prosadit kůň, který nemá takovou třídu, ale je lepším vytrvalcem. Sobotní dostih nám vše ukáže.

Pavlína Sůrová  (Chiouboucar – stáj Estrella, ž. Martin Laube):  Doufám, že se Chiouboucar cítí před derby dobře, každý den má vyžraný žlab ráno i večer… Velkou červnovou cenu prostál dobře a je vidět, že je na tom i nyní dobře, takže se na derby v sobotu těšíme. Jsme skromní, takže pokud skončí na dotovaném umístění, budeme spokojení. Chioboucar patří v záplavě importů ve startovním poli derby k těm levnějším koním. Paní Fialová si ho vyhlédla už krátce po jeho narození. Jela navštívit kamaráda, a když si prohlížela chovné klisny s hříbaty, padl jí do oka natolik, že ho jako čtrnáctidenní hříbě koupila.
Co se týče tříletých koní, tak si myslím, že je to silný ročník. Mým tajným tipem na koně, který by mohl uspět v derby, je Ramssio. Dobré koně pošle do dostihu ale také pan Váňa, kvality ukázali Kristiano i Big Ben. Takže nás čeká myslím výborný dostih a bude záležet nejen na tom, kdo bude mít jaký průběh dostihu, ale i na štěstí.

Velka cervnova dobeh
České derby mělo tři velké předzkoušky a dvě z nich vyhrál zástupce stáje Joly Angkor Wat. Na tomto snímku je zachycený po vítězství ve Velké červnové ceně s žokejem Šafářem

Arslangirej Šavujev (Outback Rider – stáj Russian Racing Syndicate, ž. Jaroslav Línek):  Přiznám se, že mám z Outback Ridera trochu zamotanou hlavu. První dostih v životě odběhl v klidu, byl sedmý. Pak ho jezdil Portugalec Ricardo Sousa v Memoriálu JUDr. Frankenbergera a po dostihu ho chválil, říkal, že je to dobrý kůň. Ve Velké červnové ceně nás ale Outback Rider zklamal. Možná jsem udělal chybu, že jsem ho chystal na dostih s rezervou, anebo nemá dostatek třídy. Jsou tedy u něho otazníky, a vše se ukáže v sobotu. Ve světle těchto skutečností bych byl spokojený, kdyby byl v dostihu do sedmého placeného místa. Myslím si, že tenhle tříletý ročník je solidní, Velká červnová byla poctivý dostih. Ze soupeřů se mi nejvíce líbá Angkor Wat a kůň Radka Holčáka. A jako vytrvalec se kromě nich také ukázal Ramssio.

Josef Váňa (Angkor Wat – stáj Joly, ž. Filip Minařík
):  Angkor Wat vyhrál Velkou červnovou a půjde na start derby v pozici favorita. Nám se to už dvakrát podařilo, že jsme s vítězem Velké červnové ceny vyhráli i derby, a jednou se to  nepovedlo. Nemáme ideální startovní číslo, ale Filip je tak zkušený a kvalitní jezdec, že si s tím určitě poradí. V práci s Angkor Watem není problém, ale nemohu úplně říci, v jaké je formě, protože si udělá jen to svoje. Co se týče našich soupeřů, tak považuji za ty největší koně trenérů Holčákových a také vítěze Velké jarní ceny. A samozřejmě bude záležet také na štěstí – to je moc podstatná složka úspěchu v derby.

Ladislav Vocásek (mluvčí tréninkového střediska Němčice , koně Kristiano – stáj Stanislav Chudáček, Beysim Ferhanov a Tularka, stáj Statek Blata Český Ráj, ž. Eduardo Pedroza):
Tularka a Kristiano odpracovali to, co měli. Pracovali jsme s nimi na vytrvalosti a uvidíme, jak to dopadne v dostihu. Budeme rádi, když oba naši zástupci získají dotované umístění. Za největší soupeře v dostihu považujeme Pacific Hilla, Angkor Wata a Chiouboucara. 

Greg Wroblewski (Amazing Gangster – AMP Invest sp z oo, ž. Radek Koplík): 
Amazing Gangster je na tom před Českým derby dobře. Vypadá spokojeně, slušně pracoval a je vidět, že se cítí dobře. Není prověřený na distanci, ale měl jsem už takového koně v Polsku. Numerous vyhrál předzkoušku Velké jarní ceny i samotnou Velkou jarní. Lidé  byli skeptičtí, že by mohl zvládnout i vytrvaleckou trať. Jeho otec byl sprinter a přesto Numerous to derby vyhrál. Amazing Gangster má startovní číslo jedna a já bych byl rád, aby se startovní listina změnila ve výsledkovou listinu… Myslím, že je důležité dát koni šanci, ale také pokud se derby nepovede, umět přijmout porážku, po derby bude 15 lidí zklamaných. Já mám štěstí, že majitel Amazing Gangstera je velmi tolerantní a umí přijmout neúspěch. Do Velké jarní ceny Amazingovi nevěřil a na derby nepřijede, takže nejsem pod velkým tlakem. Amazing Gangster je univerzální kůň, může případně najít uplatnění i v jiné disciplině.
Na druhou stranu ale musím říci, že je druhým koněm, ze kterého mám před derby dobrý pocit. Například Pegas derby nedal distančně a Pumpkin neměl potřebnou třídu na vítězství v derby. Výjimečným koněm, kterého jsem měl do derby, byl Nagano Gold, ale nedal se v dostihu ovládnout. Majitel mi nedal šanci, aby ho jel jezdec, který ho znal. To Radek Koplík Amazing Gangstera už jezdil dvakrát a ví o něm vše, co potřebuje. Proti úspěchu koně jsou dvě skutečnosti, a sice, že je synem Tai Chiho, který dává koně pro kratší tratě, jedinou výjimkou byl Poldi´s Liebling, loni druhý v Českém derby. A dalším proti je skutečnost, že není prověřený na delší trati. Loni sice běžel 1800 metrů, ale to byl v dostihu velmi chtivý, špatně se ovládal. Ve Velké jarní ceně ale mě i žokeje Amazing Gangster překvapil tím, jak byl klidný a nechal se vést vzadu. Doufám také, že od Velké jarní ceny trochu dospěl, zrelaxoval. Bude důležité provést ho dostihem v klidu.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net