Well AbsoluČeské derby z roku 2004 patří k těm nejpamátnějším. Legendární dostih z něj udělal vítězný Darsalamov, který se poté vydal na svou úspěšnou pouť zahraničními blacktype dostihy a která vyvrcholila Gr.1 vítězstvím v Německu. Necelých 20 délek za Darsalamem tehdy dorazila do cíle Well Knit, jejíž syn WELL ABSOLUT se nyní pokusí rodinou bilanci v české modré stuze vylepšit. 

dres statekblata  WELL ABSOLUT 
Pouvoir Absolu - Well Knit, Robellino
Majitel
: Racing Photo
Chovatel: Hřebčín Napajedla
Trenér: Štěpánka Myšková
Jezdec: ž. Jan Verner
Vývoj handicapu v ČR:  69/71 - 73 - 72

Kariéra:
Jeden z čtveřice českých odchovanců v derby, v Napajedlích narozený Well Absolut, byl stájí Racing Photo zakoupen privátně jako roček, když byl nabízen prostřednictvím Katalogu ročků od Blacktypepedigree. 

Hnědák Well Absolut debutoval jako dvouletý v polovině října loňského roku v dostihu Fitmin Cupu na 1400 metrů (video), kde skvělým finišem získal těsné druhé místo za dalším účastníkem derby Big Benem (Mikhail Glinka), kerý šel do dostihu s výhodou jendoho startu. Naznačenou třídu plně předvedl při druhém startu, opět v konkurenci českých odchovanců v dalším dostihu Fitmin Cupu (video), tentokrát na 1600 metrů, kde konkurenci zkentroval ve velkém stylu a zvítězil o 14 délek. 
S Big Benem se znovu střetl při prvním letošním startu v Memoriálu prof. Václava Michala (I.k.,, 1400 m) (video), kterého sice porazil, ale skončil až pátý, 5 délek za Amazing Gangster. Mimo dotované pozice skončil i ve Velké jarní ceně (video) kterou absolvoval na druhé pozici, ale v závěru se z boje o nejlepší umístění vytratil a doběhl osmý. Pro hřebce, jehož rodokmen mluví spíše ve prospěch delších distancí, měla být klíčovou zkouškou prověření trídy Velká červnová cena (video). V ní se ve druhé polovině dostihu ocitl na čele a v cílové rovině pak již nenašel dostatek sil na lepší než deváté místo, byť relativně blízko vítězi.    

Rodokmen:
Well Absolut pochází ze třetího ročníku napajedelského plemeníka Pouvoir Absolu (Sadler's Wells), vítěze 5 dostihů na rovině a jednoho v dostihu přes proutěné překážky, který sbíral úspěchy na distancích od 2400 metrů výše. Jako dvouletý neběhal a blacktype třídu ukázal až jako čtyřletý. V úvodních 2 ročnících měl jen 5 startujících potomků, ve třetím má vedle Well Absolut i loňskou zimní královnu a šampiónku dvouletých klisen Dark Absolu.
Matka Well Knit (Robellino) ukázala slušnou formu již ve dvou letech, kdy doběhla druhá v jedničkové Ceně Muscatite v Bratislavě. Ve třech letech mj. skončila třetí v Ceně Jezdectví (NL) na 1400 metrů a Lázeňské míli (NL), ale ačkoliv neuspěla v derby, v Oaks na 2400 metrů skončila čtvrtá. V chovu dala 8 startujících potomků a každý z nich dokázal zvítězit. Ty nejtřídovější - Whitney Risk (Security Risk) a Wahida (Rainbows for Life), se obě umístily v Oaks na 2400 metrů.    

Resumé:
Well Absolut by podle pedigree a především z ohledem na svého otce měl být koněm, kterému každý týden navíc pomůže, stejně jako prodloužení distance. Hlavní trial z části odvodil, což mu jistě sebralo část sil, ale ač je koněm, jemuž by neměla distrance 2400 metrů dělat problém a měl by se teoreticky s postupujícím časem zlepšovat, zatím v silnější konkurenci neukázal tolik třídy, která by jej kvalifikovala pro zisk dotovaných pozic ve vrcholu pro tříleté koně. Příliš nevěříme, že se mu podaří získat nějakou dotaci.

Předchozí vizitky účastníků 99. Českého derby:
1. AMAZING GANGSTER
2. DALANDI

3. IGNACIUS REILLY
4. OUTBACK RIDER
5. URAN
6. ARCTURUS

7. RAMSSIO
8. PACIFIC HILL
9. TULARKA
10. CHIOUBOUCAR

11. ANGKOR WAT
12. MILITARY RESPECT
13. KRISTIANO

14. BIG BEN
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net