military respectNa startu letošního Českého derby budou dva koně, kteří ve střední Evropě absolvovali jediný start a předtím se ukázali ve Francii. Tím teoreticky šancovějším je Ignacius Reilly, druhým dostihově zkušenější MILITARY RESPECT. Přinese trenéru Urbánkovi, který loni uspěl ve Slovenském derby, první derby triumf v Čechách? 

dres  MILITARY RESPECT (FR) 
Wootton Bassett - Magic Sopran, High Chaparral 
Majitel: Lokotrans
Chovatel: Y.-M. Aubault, S. Pouget, J.-Y. Leroy,  Planchenaul
Trenér: Luboš Urbánek
Jezdec: ž. Jiří Chaloupka
Vývoj handicapu v ČR: nehodnocen, eliminační hdcp 76

Kariéra:
Military Respect byl zakoupen po druhém místě v prodejce v Deauville v polovině prosince za 28.150 €

Dostihovou kariéru zahájil v péči francouzského trenéra Ferlanda 17. července ve Vichy, kde v maiden na 1400 metrů skončil na šestém místě, na které v závěru spadl z průběžné čtvrté pozice. O 6 týdnů později v Pornichet na all-weatheru sahal v maiden na 1600 metrů po vítězství, ale poté, co se celý dostih držel blízko čela, skončil o krátký krk druhý. Další start absolvoval počátkem října na trávě v Toulouse, kde odvodil maiden na 1600 metrů, v závěru se propadl na páté místo. Deset dní nato se vrátil do Pornichet, kde na all-weatheru skončil o hlavu druhý v maiden na 1700 metrů a ukázal výborný finiš. S Francií se rozloučil 18. prosince v prodejce v Deauville na 1900 metrů, v níž jej v závěru chytil ze zadu útočící soupeř a Military Respect skončil druhý. Francouzský handicaper mu za tamní výkony udělil rating 35,5 kg.  
Po příchodu k trenéru Urbánkovi startoval jen jednou - ve slovenské Velké jarní, v níž se držel na pozici a již v oblouku před cílovou rovinou přešel do vedení (video), v závěru ale nestačil na závěr Arcturuse a Shawnee's Triumph a doběhl třetí, 3 1/4 délky od vítěze.

Rodokmen:
Military Respect je synem v 5 startech neporaženého dvouletého šampióna Francie Wootton Bassetta (Iffraaj), vítěze Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1, 1400 m), který ve třech letech nenavázal na formu z dvou let a ze 4 startů získal jen dvě pátá místa v Prix Maurice de Gheest (Gr.1, 1300 m) a Poule d'Essai des Poulains (Gr.1, 1600 m). Hned v prvním ročníku měl hřebec, stojící na francouzském Haras d'Etreham, šampióna tříletých hřebců v Evropě, vítěze francouzského derby (Gr.1, 2100 m) a Champion Stakes (Gr.1, 2000 m) Almanzora. Jeho potomci dosud získali 11 blacktype vítězství, jen jediné na distanci 2400 metrů.
Matka Magic Sopran je dcerou vítěze Epsom Derby High Chaparrala (Sadler's Wells) a jistě stojí za zmínku, že jediný Wootton Bassettův blacktype vítěz na distanci 2400 metrů je též z matky z linie Sadler's Wells. Na druhou stranu pravý bratr Military Respect čtyřletý valach Art of Fusion běhá ve Francii především mílové dostihy, byť jednou zkusil i distanci 2000 metrů.  

Resumé:
Vedle Ignacia Reillyho druhý nejhůře čitelný kůň v poli, taktéž neotestovaný na delší trati, i když jako dvouletek absolvoval i dostih na 1900 metrů. Může překvapit, ale podle našeho názoru pro něj bude úspěchem zisk dotovaného umístění. (miv)

Předchozí vizitky účastníků 99. Českého derby:
1. AMAZING GANGSTER
2. DALANDI

3. IGNACIUS REILLY
4. OUTBACK RIDER
5. URAN
6. ARCTURUS

7. RAMSSIO
8. PACIFIC HILL
9. TULARKA
10. CHIOUBOUCAR

11. ANGKOR WAT
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net