RamssioŽádný jiný kůň v poli nemá rodokmen tak zajímavý z pohledu Českého derby jako RAMSSIO (Whipper). V roce 2011 v našem derby triumfoval jiný Whipperův syn Roches Cross a další jeho syn Talar sahal po vítězství o dva roky později. V závěru mu jej však sebral Mister Aviation, syn Montjeua, který je pro změnu mateřským otcem Rammsia. Půjde Ramssio ve jejich šlépějích?  

dres statekblata  RAMSSIO (IRE) 
Whipper - Rampoldina, Montjeu
Majitel
: Hrubý
Chovatel: V. Vartanov
Trenér: Václav Luka ml.
Jezdec: ž. David Liška
Vývoj handicapu v ČR:  /64 - 73,5

Kariéra:
Ramssio byl prostřednictvím Chris Richner Bloodstock zakoupen jako roček na podzimní dražbě Vente d'Automne za 4.000 €.

Hnědák Ramssio absolvoval první kroky své dostihové přípravy u trenéra Drlíka ve Velké Chuchli, k prvnímu startu na konci září loňského roku jej však již připravil současný opatrovatel Václav Luka mladší. V dostihu nestartovavších na 1200 metrů ve Fontainebleau (video) ale špatně odstartoval a doběhl s velkou ztrátou poslední. Letošní sezónu zahájil v Mostě v trojce na 2200 metrů (video), v níž se až do cílové roviny držel na posledním místě, v závěru však předvedl mohutný finiš, kterým o krk překonal dalšího účastníka derby Kristiana a zvítězil. Ten mu vzápětí porážku vrátil v Memoriálu dr. Frankenbergera na 2200 metrů (video), kterou Ramssio opět absolvoval v zadní části pole a znovu ukázal zvenčí v cílové rovině krásný finiš. Ač v rovině stahoval jejich náskok, v cíli byli Kristiano a Pacific Hill o krk a krátkou hlavu dříve. Dostih byl výrazně pomalejší než zmíněná trojka v Mostě  a ač se mi zdálo, že právě toto tempo Ramssiovi sedlo mnohem méně, i z něj dokázal předvést svůj skvělý finiš.

Rodokmen:
Ramssio je synem Kingmambova vnuka Whipper, který jako dvouletý vyhrál Prix Morny (Gr.1, 1200 m), ve třech letech přidal další Gr.1 triumf v Prix Maurice Le Marois (Gr.1) a ve čtyřech třetí v Prix Maurice de Gheest (Gr.1, 1300 m). Hřebec, aktuálně působící v chovu Haras de Treban, kde připouští za 3.300 €, je otcem 26 blacktype vítězů nejčastěji na distancích 1600 - 2000 metrů, ale řada jeho potomků uspěla i na delších distancích včetně Jiřím Michalem trénovaného Settler's Sona, který v Chantilly vyhrál listed na 3000 metrů.
Matka Rampoldina, dcera vynikajícího zdroje vytrvalosti Montjeua (Sadler's Wells) neběhala, v chovu dala 6 startovavších potomků, z nichž 5 zvítězilo, vesměs na distancích od míle do dvou kilometrů. Ramssio je 3x3 prochován na Sadler's Wellse, což by mělo být plus pro jeho vytrvalecké schopnosti.

Resumé:
Z našeho pohledu jeden z nejzajímavějších účastníků letošního derby, jemuž by neměla dělat problém distance ani svižné tempo a dokázal by se vyrovnat i s pomalejším. Sice nezměřil síly s nejlepšími, protože ve Velké červnové ceně nestartoval, ale mohutný finiš a růst formy z něj v našich očích dělá černého koně dostihu, který by nepřekvapil ani vítězstvím. (miv)

Předchozí vizitky účastníků 99. Českého derby:
1. AMAZING GANGSTER
2. DALANDI

3. IGNACIUS REILLY
4. OUTBACK RIDER
5. URAN
6. ARCTURUS
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net